Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Remontując kościół znaleźli skrytkę z zabytkowymi przedmiotami, część zabrali dla siebie. Policjanci zatrzymali pięć osób

Pięć osób zostało zatrzymanych po tym, jak zniknęło część historycznych precjozów odnalezionych podczas remontu kościoła w Puławach. Mężczyznom grozi teraz do 10 lat pozbawienia wolności.

Niedawno informowaliśmy o wyjątkowym odkryciu, jakie miało miejsce w Kościele Świętego Józefa w Puławach. Świątynia ta związana jest z rodziną Czartoryskich. W trakcie prowadzonego w kościele remontu pracownicy natrafili na ukrytą w jednym z filarów skrytkę. Kiedy rozkuli wnękę, okazało się, że znajduje się w niej kilkanaście przedmiotów, których wygląd jednoznacznie wskazywał na ich historyczną wartość.

Była tam szkatułka, a w niej pukle włosów, medaliony, złoty krzyżyk i pierścień ze szklanym oczkiem. We wnęce schowane były również tkaniny z wyhaftowanymi inicjałami „TC”, szylkretowe grzebienie, obrazek Matki Boskiej i inne, osobiste przedmioty. Już wstępne oględziny pozwoliły przypuszczać, że odnalezione przedmioty stanowią niezwykłą wartość dla kultury. Dlatego też o sprawie został poinformowany Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Szybko ustalono, że odnalezione przedmioty, z dużym prawdopodobieństwem stanowiły własność Teresy Czartoryskiej – tragicznie zmarłej, pierworodnej córki Księżnej Izabeli Czartoryskiej i Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Jak podają źródła, 13 stycznia 1780 roku Księżniczka Teresa, zmarła w wyniku poparzeń – od ognia w kominku zapaliła się na niej muślinowa sukienka. Miała wówczas 15 lat. Historia jej tragicznej śmierci, w Pałacu Błękitnym w Warszawie wstrząsnęła ówczesną Europą.

Najbardziej przeżyła to jej matka – Księżna Izabela, która czwartek ogłosiła dniem żałoby po córce. Zapewne chcąc uchronić wota po Teresie, Księżna Izabela zamurowała je w filarze kościoła na Włostowicach, w Puławach, które miały dla niej tak ogromne znaczenie.

Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków usystematyzowli i spisali jakie przedmioty zostały odnalezione, po czym zabezpieczyli te, które znajdowały się w kościele. W trakcie prac wyszło jednak na jaw, że część precjozów zniknęła. Brakowało między innymi złotego krzyżyka, medalionów oraz pierścienia. Część tych przedmiotów, została odzyskana od pracowników firmy remontującej kościół. Niestety, nadal brakowało pierścienia. Konserwator zabytków powiadomił o wszystkim policjantów z Puław.

Funkcjonariusze wiedząc już, jak niezwykle wyjątkowa dla historii miasta jest sprawa odnalezionych pamiątek, natychmiast rozpoczęli intensywne działania w tej sprawie. Skrytka jak też kościół zostały poddana oględzinom, przeprowadzono też wiele działań których efektem było zatrzymanie pięciu osób podejrzanych o przywłaszczenie cennych przedmiotów. W trakcie dalszych czynności, kryminalni odzyskali nie tylko zaginiony pierścień, ale także medalion.

Jak wyjaśniała nam Ewa Rejn – Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach, sprawcom przedstawiono już zarzuty przywłaszczenia przedmiotów stanowiących dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Są to mężczyźni w wieku od 27 do 55 lat, pochodząc z gminy Bełżyce a także z Lublina i Świdnika. Funkcjonariusze zabezpieczyli u nich również środki finansowe na poczet przyszłych kar i grzywien. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Remontując kościół znaleźli skrytkę z zabytkowymi przedmiotami, część zabrali dla siebie. Policjanci zatrzymali pięć osób

Remontując kościół znaleźli skrytkę z zabytkowymi przedmiotami, część zabrali dla siebie. Policjanci zatrzymali pięć osób

(fot. Policja Puławy)

21 komentarzy

 1. Szbrownikom skrócić paznokcie, do łokci?

 2. Hrabia Monte Cristo

  No za kradzież 10 lat a za jazdę pod wpływem Maryśki spowodowanie wypadku że skutkiem śmiertelnym 2 lata śmiech ku…. .. wa na sali

 3. Głupole. Gdyby POdwędzili 92 mln a POtem mdleli, tracili przytomność i pamięć to by nic im nie było.

 4. Menel a nie profesor

  O gang olsena mniejsza. Najwazniejsze, ze pierscien sie znalazl.

 5. Ej k u r- ła znalezione nie kradzione przecie

 6. Musi nie byli pisolami.
  W innym przypadku cisza by była.

 7. Złoty pierścionek pier***ł Bronek z wystawy. Za ten pierścionek posiedzi Bronek do sprawy.

 8. Dziwne że konserwa wiedział czego brakuje a nie wiedział że w kościele był schowek ?

Wiadomości z info112