Rekordowa kara za oszukiwanie seniorów. Firma organizująca tzw. pokazy, ma zapłacić prawie 4 mln zł

Kolejna firma organizująca tzw. pokazy dla seniorów na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tym razem kara jest rekordowa, gdyż nie znaleziono żadnych okoliczności łagodzących.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na kolejną firmę, która organizowała tzw. pokazy. Postępowanie zostało wszczęte po licznych skargach od osób z całego kraju, które zostały oszukane. Jak ustalono, przedstawiciele firmy Exito z Opalenicy dzwonili do konsumentów zachęcając do udziału w pokazie np. mat leczniczych, urządzeń do masażu, robotów kuchennych, oczyszczaczy powietrza i innych urządzeń. Oferta skierowana była głównie do seniorów. Wabiono ich obietnicą prezentu dla każdej osoby, która weźmie w nim udział. Co więcej, pracownicy spółki informowali, że podczas prezentacji odbędzie się losowanie nagród.

Tymczasem postępowanie wykazało, że w rzeczywistości upominki nie istnieją, a wylosowana „nagroda” tak naprawdę jest płatna, gdyż pracownicy firmy przedstawiali umowę jej zakupu. Nie istniały również zachwalane promocje i szczególne okazje w których konsument miał zaoszczędzić nawet kilkanaście tys. zł. Udowodniono, że koszt zestawów był sztucznie zawyżany, zaś ceny sprzed promocji nigdy nie istniały. Tymi wszystkimi zabiegami Exito przekonywało konsumentów do tego, żeby kupowali kosztowne produkty. Jakby tego było mało, Exito nie chciało uwzględniać przysługującego każdemu klientowi prawa odstąpienia od zakupu w ciągu 14 dni. Tłumaczono to tym, iż zakupione produkty pochodzą z promocji bądź, że są to wyroby medyczne.

Dlatego też za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Exito 3 936 270 zł kary. Firma musi również zaprzestać stosowania kwestionowanych praktyk ze względu na nałożony na nią rygor natychmiastowej wykonalności. Klienci otrzymają od Exito listy z informacją o decyzji. Decyzja nie jest prawomocna.

– Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem wysoką karę. Jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

19 komentarzy

 1. Już widze jak płacą tą karę …nagle zbankrutują ,założą nową „firmę ” i dalej bedą naciągać

 2. Ciekawe czy ktoś się weźmie za Ojca Dyrektora za oszukiwanie i wykorzystywanie seniorów. Starszym ludziom łatwo jest zrobić wodę z mózgu a nikt tego nie robi na taką skale i tak skutecznie jak jego rozgłośnia.

  • Wystarczy poczekać aż patola nasyci się 500+ i wybory wygra cokolwiek innego niż PiSuar czy PO. Kwestia czasu.

   • Dobrze że ty się już nasyciłeś. Tanim browarem chyba. Firma zapłaci albo zniknie, ale mimo wszystko będzie ostrzeżenie dla innych. Za Platformy jakoś się nie mógł znaleźć na to paragraf.

  • Jak im zacznie sprzedawać cudowne maty ozonowe etc.. to z pewnością – zyski czerpane z wiary nie podlegają kontroli -vide – wiara w 56 płci :))

 3. To już druga świetna informacja dzisiejszego dnia, kto żeruje na słabości osób starszych powinien poczuć dotkliwe konsekwencje!

 4. Cartman , nałożenie kary ,a jej zapłacenie .to zupełnie inna bajka ….założe się ze cwaniacy naciągacze nie zapłacą ani grosza ….Czekam w zwiazku z tym na informację ze ukarana firma zaplaciła nalożoną karę

  • antek i się nie doczekasz tak jak i ja !!! Tylko takie Kubusie Puchatki myślą że jak wyrok to i kara, w jakim świecie oni żyją ??? Oczywiście że nic te państwo z tektury (czy pis czy po jeden wój) nic nie zrobi bo swoich nie skrzywdzą ! Sami jak się dorwą do koryta to im ryje puchną od rycia w tym już prawie pustym korycie drzazgi im się wbijają a mimo to ryją jak to świnie

 5. Nareszcie sie ktos wzial za tych oszustow. Dzwonia co drugi dzien i teajkoczą jak nakreceni. Bez dzien dobry tylko „za pra szam pana na pre zen ta cje kto ra od bedzie sie tu i tu wte dy i wte dy.” A jak powiesz grzecznie, ze nie dziekuje to rzuca sluchawka bez dowidzenia czy czegokolwiek bo z tego nie ma pieniedzy nie ma czasu na uprzejmosci, trzeba dzwonic do nastepnej ofiary ktora jest naiwna i to łyknie.

 6. Ja wylosowane nagrody, każę zostawić w skrytce pocztowej. Niestety nie zdążam podać numeru skrytki ;).

 7. Troche za mala kara,powinni byc ukarani pracownicy, jasne jest ze wiedzieli ze oszukua, okradaja ludzi. Do pierdla albo wpis o karalnosci i nauczyli by sie nie zerowac na innych, z bydlem tak trzeba,zero tolerancji.

 8. I tak nie zapłacą.

 9. Brawo sąd ukradli 40 oddadzą 4.

  • Nic nie oddadzą . W KRS jest już zgłoszona likwidacja, a kapitał zakładowy to 5000 🙂

   • Dodatkowo takich firm mają na pęczki i nie muszą nawet przerywać działalności. Z premedytacją wykorzystują ograniczoną odpowiedzialność ,,spółek”.

 10. Decyzja nie jest prawomocna.

  Więc wielkie halo a wyjdzie jak zwykle.

 11. Durnych ludzi chwytają słowa: darmowe badanie, każdy uczestnik otrzyma prezent, losowanie nagród, został pan wylosowany jako szczęściarz, itp.

 12. Karać to powinni tych, co wpuszczają oszustów so rozmaitych sanatoriów i ośrodków medycznych. Bo ktoś wpuszcza tych złodziei okradających biednych ludzi.

 13. wreszcie się za to wziełli

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7677zł -0.51%
  • GBP 5.0016zł -0.02%
  • EUR 4.4679zł -0.27%
  • CHF 4.1356zł -0.22%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach