Ranking najbardziej szanowanych zawodów. Strażak na górze, polityk i ksiądz na dole

Polacy uznali, że największym zaufaniem oraz uznaniem można obdarzyć strażaka. Z kolei najmniej można polegać i mało kto może zaufać politykom i księżom.

Ankieterzy CBOS-u postanowili sprawdzić kogo społeczeństwo darzy największym zaufaniem. W badaniu „Prestiż zawodów” stwierdzono, jakim poważaniem cieszą się dzisiaj poszczególne profesje i funkcje. Jak się okazało, niezmiennie od wielu lat na pierwszym miejscu znajduje się strażak. Uzyskał on 87% deklaracji najwyższego poważania. Wynika to m.in. z tego, że w ten zawód wpisane jest osobiste ryzyko wynikające z bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Dodatkowo strażacy i ich działania bardzo rzadko są przedmiotem krytycznych doniesień, mówi się o nich na ogół dobrze lub bardzo dobrze. Na drugim miejscu uplasował się profesor uniwersytetu, któremu przyznano 82% deklaracji dużego szacunku, a za nim trzecią i czwartą pozycję zajmują robotnicy wykwalifikowani np. murarz, tokarz oraz górnik i uzyskali oni odpowiednio: 81% i 80% głosów obdarzających ich dużym szacunkiem.

null

W przypadku profesora decyduje przede wszystkim ekspercki charakter tej profesji oraz tradycja, przypisująca jej wysoki prestiż społeczny. Zaś robotnik wykwalifikowany, a zwłaszcza górnik to zawody związane z ciężką pracą fizyczną. Zawody te są użyteczne dla społeczeństwa oraz wiążą się z posiadaniem fachowej wiedzy, która ma duże znaczenie dla ich pracy. Wysoko w rankingu znajdują się również zawody mające dużą użyteczność społeczną. pielęgniarki 78%, nauczyciela 74% oraz lekarza 71% wysokiego szacunku. Do prestiżowych i zasługujących na duży szacunek zawodów zalicza się również zawód rolnika, jednak jak stwierdzili ankietowanie, chodzi im o osoby prowadzące samodzielnie małe gospodarstwa.

Z kolei słabo cenionymi zawodami jest sprzedawca, robotnik niewykwalifikowany czy też referent w biurze. Zaś na samym końcu zestawienia znaleźli się ksiądz, minister, makler giełdowy, radny, poseł na sejm oraz działacz partii politycznej. O ile nie dziwi niska pozycja zawodów związanych z polityką, to pozycja księdza na samym dole zestawienia jest nowością.

(fot. lublin112)
2014-01-26 22:00:00

Zobacz również

23 komentarze

  1. W moim skromnym odczuciu, nie należy publikować takich artykułów. Pozdrawiam serdecznie Strażaków.

  2. A co z lekarzem weterynarii? Zawód trudny, wymagajacy odpowiedzialnosci, duzej wiedzy i powołania.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)