Ranking najbardziej szanowanych zawodów. Strażak na górze, polityk i ksiądz na dole

Polacy uznali, że największym zaufaniem oraz uznaniem można obdarzyć strażaka. Z kolei najmniej można polegać i mało kto może zaufać politykom i księżom.

Ankieterzy CBOS-u postanowili sprawdzić kogo społeczeństwo darzy największym zaufaniem. W badaniu „Prestiż zawodów” stwierdzono, jakim poważaniem cieszą się dzisiaj poszczególne profesje i funkcje. Jak się okazało, niezmiennie od wielu lat na pierwszym miejscu znajduje się strażak. Uzyskał on 87% deklaracji najwyższego poważania. Wynika to m.in. z tego, że w ten zawód wpisane jest osobiste ryzyko wynikające z bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Dodatkowo strażacy i ich działania bardzo rzadko są przedmiotem krytycznych doniesień, mówi się o nich na ogół dobrze lub bardzo dobrze. Na drugim miejscu uplasował się profesor uniwersytetu, któremu przyznano 82% deklaracji dużego szacunku, a za nim trzecią i czwartą pozycję zajmują robotnicy wykwalifikowani np. murarz, tokarz oraz górnik i uzyskali oni odpowiednio: 81% i 80% głosów obdarzających ich dużym szacunkiem.

null

W przypadku profesora decyduje przede wszystkim ekspercki charakter tej profesji oraz tradycja, przypisująca jej wysoki prestiż społeczny. Zaś robotnik wykwalifikowany, a zwłaszcza górnik to zawody związane z ciężką pracą fizyczną. Zawody te są użyteczne dla społeczeństwa oraz wiążą się z posiadaniem fachowej wiedzy, która ma duże znaczenie dla ich pracy. Wysoko w rankingu znajdują się również zawody mające dużą użyteczność społeczną. pielęgniarki 78%, nauczyciela 74% oraz lekarza 71% wysokiego szacunku. Do prestiżowych i zasługujących na duży szacunek zawodów zalicza się również zawód rolnika, jednak jak stwierdzili ankietowanie, chodzi im o osoby prowadzące samodzielnie małe gospodarstwa.

Z kolei słabo cenionymi zawodami jest sprzedawca, robotnik niewykwalifikowany czy też referent w biurze. Zaś na samym końcu zestawienia znaleźli się ksiądz, minister, makler giełdowy, radny, poseł na sejm oraz działacz partii politycznej. O ile nie dziwi niska pozycja zawodów związanych z polityką, to pozycja księdza na samym dole zestawienia jest nowością.

(fot. lublin112)
2014-01-26 22:00:00

Zobacz również

23 komentarze

 1. Ciekawi mnie dlaczego autor pisze o zawodzie strażaka, a zdjęcie przedstawia strażaków OSP PAWLIN ? W sumie to po co wychodzić z redakcji jak można coś z kopiować a potem wkleić

  ——————————
  A to strażacy z OSP Pawlin nie są strażakami??? Akurat o wychodzeniu z redakcji to możesz pisać do innych lubelskich tytułów… i o kopiowaniu również …nie rozumiemy skąd w komentujących takie zachowania…? Oby wszyscy, którzy piszą w Lublinie o czymkolwiek byli tyle czasu w terenie co my…i robili tyle zdjęć co my to poziom byłby o wiele lepszy… pozdr lublin112

 2. No tak… ludzie jednak rozumieją kto ich okrada, szkodzi im i ich okłamuje.. Politycy (pazerność, kłamstwa przedwyborcze i nie tylko), urzędnicy (niczym panowie na włościach), a i dziennikarz tez nisko (za kłamstwa w wielu mediach). Księżom zapewne czarny PR robią nie tylko nieprzychylne media i politycy, ale również własna bezwładność i powolność władz kościelnych w wykrywaniu i usuwaniu pazernych księży, którzy zgubili swoje powołanie (Bóg ich surowo rozliczy, mimo ze oni chyba już sami w niego nie wierzą:).

 3. To ratownicy medyczni odwalają taką robotę i nawet nie są doceniani, a lekarze co biorą w łapę mają 8 miejsce, nawet pielęgniarka zajęła 6 miejsce :/

 4. mateo – fajnie jest oceniać? Spójrz na siebie, stań przed lustrem i zadaj sobie pytanie czy jesteś lepszy od kogoś, rusz dupę z przed kompa i zrób coś pożytecznego ze swoim życiem a nie oceniasz czyjąś prace, chociaż nie masz o niej zielonego pojęcia!!
  lublin112 brawo, tylko tak dalej.

 5. Mateo jeżeli redakcja wkleiła by zdjęcie z akcji PSP czy innej jednostki zmieniłoby to coś? według mnie STRAŻAK to STRAŻAK nieważne czy z OSP czy z PSP na najwyższe miejsce w rankingu zasługuje:)pozdrawiam

 6. „Zapracowali” na to miejsce sumiennie.
  Świadczy to też o tym, że społeczeństwo wierząc w Boga, przestaje ufać jego „sługom”.
  Być może, że tak jak się to już dzieje na zachodzie Unii, Parafie będą ogłaszać bankructwa, akoscioły będzie się wydzierżawiać na magazyny, dyskoteki i przerabiać na inne „domy” niekoniecznie boże.

 7. Nie ujmując dziennikarzom to jedna gafa , bo jednak jak mówimy o zawodach to STRAŻAK z PSP to jest jego zawód , a STRAŻAK z OSP to jest jedna HOBBY , ale nie mogę im nic zarzucić , bo w dzisiejszych czasach to są ludzie wyszkoleni, i są naprawdę pomocni.To nie czasy PRL-u bo OSP jest dobrze wyposażone i nie służą do przerzucania słomy na pogorzelisku ale i samodzielnego działania bez udziału PSP.

  • Jerry, jednak nie gafa, gdyż strażacy na zdjęciu mają zawód strażaka. Normalnie ich zawodem jest strażak, a dodatkowo należą do OSP.

   • Z całym szacunkiem ale jak jakiś redaktor chce coś o czymś lub o kimś pisać to powinien to sprawdzić, Żeby nie było potem takich komentarzy .

 8. Brawo Jery! Jestem strażakiem zawodowym ale bez pomocy ochotników byłoby ciężko! Szacunek dla ochotników!!!!

 9. W dzisiejszych czasach nie widzę różnicy pomiędzy strażakiem z PSP a OSP. Jeśli uważa inaczej zapraszam do dyskusji.

 10. Jeden z innych portali przy wypadkach stawia zdjęcie karetki,widnieje tam R a już coś to powinno być S a druga widnieje Triomed,który nie jeździ do wypadków a powinno być Państwowe Ratownictwo Medyczne i nikomu nie przeszkadza a tu ciągle fala krytyki pod adresem redakcji 112,ale zdjęcia często są z akcji ratunkowej a nie jak inni wkleją zdjęcie gdy jest już po wszystkim…Zgadzam się ratownicy medyczni odwalają czarną robotę,proszę porównać warunki pracy pielęgniarki w ciepełku,na głowę nie pada a ratownicy w deszczu,śniegu po mrozy,burzę ale zawsze jadą na pomoc!!!

  • O czym człowieku mówisz , najczęściej pierwsza przy zdarzeniach to jest właśnie STRAŻ, m a jeszcze dodam że STRAŻY to jeszcze miotełkę w t…k ibędą zamiatać bo wszystko przypisane jest straży i pierwsza pomoc przed medyczna i obrona cywilna i kierowanie ruchem i wiele inntch o których zwykły obywatel nie wie nawet, a Ty się żalsz..

 11. W moim skromnym odczuciu, nie należy publikować takich artykułów. Pozdrawiam serdecznie Strażaków.

 12. A co z lekarzem weterynarii? Zawód trudny, wymagajacy odpowiedzialnosci, duzej wiedzy i powołania.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach