Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024
690 680 960
690 680 960

Radość w Lasach Janowskich. Na świat przyszło młode żubrzątko (wideo)

Na początku ub. roku, po kilkusetletniej nieobecności, żubry powróciły na Lubelszczyznę. Dziś już wiadomo, że stado doskonale sobie radzi w Lasach Janowskich. Niedawno na świat przyszło pierwsze młode.

Powiększyło się stado żubrów, jakie od ubiegłego roku zamieszkuje nasz region. Jak wyjaśniają leśnicy z Nadleśnictwa Janów Lubelski, którzy opiekują się zwierzętami, od pewnego czasu podejrzewali, że jedna z krów wydała na świat młode. Jednak z uwagi na bardzo skryty tryb życia żubrów, potwierdzenie tego nie należało do prostych spraw.

Udało się to dopiero teraz, m.in. dzięki zamontowanym w okolicy fotopułapkom. Jedna z nich zarejestrowała maszerujące stado, wśród którego radośnie bryka małe żubrzątko. Wiadomo już, że imię dla nowego członka żubrzej rodziny wybiorą internauci. Niebawem zostanie ogłoszony odpowiedni konkurs.

Przypomnijmy, akcja wsiedlania żubrów do Lasów Janowskich miała miejsce pod koniec stycznia 2021 roku. Janowską subpopulację utworzyło sześć zwierząt przeniesionych z Puszczy Boreckiej na Mazurach i dwa z Nadleśnictwa Kobiór na Górnym Śląsku. Później do stada dołączyła młoda samica z Kiermus.

Żubr jest największym ssakiem Europy, a zarazem legendarnym symbolem puszczy. Ma też potężne rozmiary. Ciężar dorosłego samca dochodzić może nawet do 900 kilogramów, a wysokość w kłębie do 180 cm. Zwierzęta rozmnażając się mają stworzyć stado liczące w przyszłości docelowo ok. 40 osobników.

(wideo – Lasy Janowskie)

8 komentarzy

 1. Długo nie pożyje. Łatwy do odstrzelenia, można go wziąć za dzika. Darzbór!

 2. i super 😀 (Y)

 3. Fan Żubra (tego do picia też!)

  Rewelacja!
  Matka Natura jak widać ostro działa!
  Brawo dla krowy i samca żubra,że w Lasaxh Janiwskixh wzięli się do roboty i efekt widoczny na krótkim filmiku ?
  Witaj mały „zubro-osesku” w południowo wschodniej Polsce ??

  • Cichobiorek cichodajek

   Niestety: żubry nie mogą liczyć na pomoc bocianów, muszą sobie radzić we własnym zakresie 😆

 4. Zaraz pół-mózgi ze sztucerami odstrzelą jak rysiową mamcię ostatnio. Szkoda że nie ma sezonu na odpalanie tej bezmózgiej szlachty z flintami.

 5. Trafi się naj___ny emerytowany oficer milicji – czytaj myśliwy – i odstrzeli…

 6. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

  Co tam radość w Lasach Janowskich – ja się też cieszę jak nie wiem co, albo może i bardziej… 😆