690 680 960

Puławy mają sposób na komary. Pomogą jerzyki i jaskółki

W puławskiej Marinie zbudowano wieżę lęgową z budkami dla jerzyków i gniazdami dla jaskółek. Ptaki mają pomóc w walce z komarami. Tylko jeden ptak dziennie zjada kilkaset tych dokuczliwych owadów.

W puławskiej Marinie ustawiona została wieża lęgowa, posiadająca 40 budek dla jerzyków, a także założono 40 gniazd dla jaskółki oknówki. Jest to pomysł na naturalną walkę z dokuczającymi ludziom owadami, przede wszystkim komarami i meszkami, gdyż to właśnie ptaki są naszymi największymi sprzymierzeńcami w walce z nimi. Podstawowym pokarmem jerzyków i jaskółek są złapane w powietrzu owady, a przeważają w nich komary i meszki. Ponieważ zjadają niewiarygodne ilości owadów, potrafią niezwykle skutecznie pomóc w uporaniu się z tym problemem. Tylko jeden jerzyk czy jaskółka zjadają dziennie około 500 sztuk owadów.

W Puławach, oprócz ograniczenia ilości dokuczliwych owadów, wieża lęgowa ma spełniać dwa inne cele. – Wykorzystamy małych łowców do naturalnej walki z komarami i meszkami, lecz także zapewnimy ochronę tych bardzo pożytecznych ptaków, podlegających ścisłej ochronie gatunkowej i utworzymy punkt edukacyjny – tłumaczy Antoni Rękas, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach. Jednocześnie w Marinie uruchomiona została plaża miejska z wypożyczalnią sprzętu pływającego, rowerów i leżaków, posiadająca także siłownię Street Workout. Z kolei w okresie letnim organizowane tu będzie Kino Plenerowe. Wokół posadzono ponad 120 drzewek, 400 krzewów i kwiatów.

Marina Puławy to najnowocześniejsza i najładniejsza przystań jachtowa nad Wisłą. Obiekt ten otrzymał wiele nagród w tym: nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2013, przyznaną przez Polski Związek Żeglarski i Zarząd Główny PTTK ,,za nowoczesną przystań jachtową na Wiśle”, Złotą Kielnię, Certyfikat „Żagli” z pięcioma gwiazdkami, wyróżnienie w konkursie Mister Camping itp. A jak zapewnia Antoni Rękas, jej nowy element, czyli wieża lęgowa, spodobała się skrzydlatym lokatorom. – Zaledwie po kilku dniach od postawienia wieży mamy już pierwszych zadomowionych w niej lokatorów – tłumaczy.

Puławy mają sposób na komary. Pomogą jerzyki i jaskółki
Puławy mają sposób na komary. Pomogą jerzyki i jaskółki
Puławy mają sposób na komary. Pomogą jerzyki i jaskółki

(fot. MOSiR Puławy)
2015-05-14 19:18:50

10 komentarzy

 1. Ornitolog z Wrotkowa

  Nie wiedziałem, że jeżyki umieją latać. Myślałem, że tylko jerzyki tak potrafią.

 2. DUDA = OBŁUDA I KAJDANY KLERU

  • Widać Bul głowy. 🙂

  • zbłądziłeś synu

   • Chichotek z głupotek - zwyczajny

    MMM&Mysek – żaden bul (ani ból 🙂 ) głowy, ani błąd „syna”, proszę durnych panienek – jest różnica i to nawet znaczna, między jeżem, a jerzykiem.
    Jeż (inaczej: kolcok, albo śpilok) to zwierzątko wyposażone w dość długie igły, jego mała wersja to jeżyk, a jerzyk to ptaszyna wielkości wróbla (to też ptak i nie mylić tego z siuśkiem)

    • podglądaj dalej ptaszki na spokojnie jeśli Cię to tak interesuje, ciekawe czy same zlecą sie do tej budy czy sami dowiozą brakującą obsadę na ten karmink/noclegownię? akcja dobra popieram,poza tym

  • dla Ciebie POstkomuchu Pan Duda…

 3. Znam jednego łysego Jerzyka, ale jego bardziej od komarów browary interesują…

 4. Super. Może i w Lublinie byśmy jerzyki i jaskółki zamieścili?

 5. Kolega prowadzi gospodarstwo i skorzystał z dotacji pseudounii. Zajmuje sie produkcja mleka. Gdy przyjechała komisja i znalazła piórko jaskółki kazali mu zdezynfekować wszystkie pomieszczenia oraz pousuwać gniazda tych ptaków spod dachu (jaskółka wykorzystuje zadaszenia i kąty do budowy gniazd) grożąc karą a nawet zwrotem dotacji!!!. Do czego to wszystko prowadzi? Kiedyś również miałem małe gospodarstwo dawno przed czasami UE. W oborze stała krówka i było 2 gniazda jaskółek. Dzieki tym ptakom krówka nie cierpiała z powodu ukąszeń komarów, meszki czy też tzn „ślepaków” (ukąszenie ich jest bolesna dla człowieka). Mleko było dobre i jakoś nikt nie narzekał. Niestety teraz jestesmy podporządkowani dyrektywom urzędasów, którzy wiedzą lepiej od rolnika co jest dla niego dobre.

Kursy walut

 • USD 3.9478zł -0.68%
 • GBP 5.0066zł -0.26%
 • EUR 4.3327zł -0.49%
 • CHF 4.5031zł -0.32%

Polub nas