690 680 960

Przyszła na świat koło Włodawy, śledzą każdy jej krok. Rybitwa zwiedzała Lubelszczyznę, teraz jest w Afryce

Naukowcy z Fundacji Ptasie Horyzonty prowadzą działania mające na celu pomoc rybitwom gniazdującym w Poleskim Parku Narodowym. Jeden z ptaków otrzymał nadajnik, dzięki czemu można śledzić jego trasy przelotu.

Teren Poleskiego Parku Narodowego to prawdziwy raj dla ornitologów. Występuje tam ok. 200 gatunków ptaków, z których ok. 150 lęgowych, pojawiają się też niemal egzotyczne gatunki. Z tego też względu naukowcy prowadzą różne programy mające na celu poznanie ich życia oraz zwyczajów, co przekłada się na jeszcze skuteczniejszą ochronę. W tym roku zbudowano tam również pierwsze wyspy życia dla rybitw. Są to specjalne platformy, na których ptaki mogą gniazdować bez zagrożenia, że lęgi zostaną zatopione.

Wykluta na jednej z nich rybitwa rzeczna została zaopatrzona w nadajnik, dzięki któremu naukowcy z Fundacji Ptasie Horyzonty mogą śledzić jej położenie. Początkowo ptak przemieszczał się głównie między Jeziorem Wytyckim a stawami pieszowolskimi, gdzie uczył się zdobywać pożywienie. Czasami wybierał się w dalszą podróż po okolicy, odwiedzając stawy w okolicach Sosnowicy, Jezioro Zienkowskie, Jezioro Uściwierz, zawitał też do Chełma, gdzie przez tydzień bytował nad Zalewem Żółtańce i Jeziorem Stańków.

Pod koniec września września, kierowana naturalnym instynktem rybitwa wyruszyła w liczącą tysiące kilometrów trasę na zimowisko w południowej Afryce. Po drodze postanowiła jednak zapoznać się z okolicami Zamościa. W tym czasie zdobywała pożywienie na niewielkich stawach w miejscowościach: Średnie Małe, Łabuńki Pierwsze, Łabunie, nad Zalewem w Nieliszu, a także w topornickich stawach. Nie ominęła również Stawu Miejskiego w Zamościu.

Następnie ptak udał się na Podkarpacie. Przed Radymnem jednak zawrócił, potem skierował się na Ukrainę. Doleciał pod Żytomierz, dwa dni później pod Tarnopol a potem pojawił się w miejscowości Peredmirce nad rzeką Horyń. Do połowy października rybitwa latała w kółko po Ukrainie, po czym ruszyła dalej, w stronę Afryki. Pokonała Morze Czarne i Morze Śródziemne pod koniec miesiąca docierając na południe Egiptu.

Jak podkreślają ornitolodzy, rybitwa wyruszyła na zimowisko po raz pierwszy w życiu, do tego samotnie. Jej poczynania są bacznie obserwowane i oczywiście trwa oczekiwanie, na przyszłoroczny powrót rybitwy do kraju. Wszyscy mają nadzieję, że będzie to Poleski Park Narodowy.

(fot. Fundacja Ptasie Horyzonty)

2 komentarze

  1. Nedługo będzie u jakiego dzikiego w brzuchu.

  2. Uciekła bo dowiedziała się że Pi(e)s u władzy

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas