Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przyszła na świat koło Włodawy, śledzą każdy jej krok. Rybitwa zwiedzała Lubelszczyznę, teraz jest w Afryce

Naukowcy z Fundacji Ptasie Horyzonty prowadzą działania mające na celu pomoc rybitwom gniazdującym w Poleskim Parku Narodowym. Jeden z ptaków otrzymał nadajnik, dzięki czemu można śledzić jego trasy przelotu.

Teren Poleskiego Parku Narodowego to prawdziwy raj dla ornitologów. Występuje tam ok. 200 gatunków ptaków, z których ok. 150 lęgowych, pojawiają się też niemal egzotyczne gatunki. Z tego też względu naukowcy prowadzą różne programy mające na celu poznanie ich życia oraz zwyczajów, co przekłada się na jeszcze skuteczniejszą ochronę. W tym roku zbudowano tam również pierwsze wyspy życia dla rybitw. Są to specjalne platformy, na których ptaki mogą gniazdować bez zagrożenia, że lęgi zostaną zatopione.

Wykluta na jednej z nich rybitwa rzeczna została zaopatrzona w nadajnik, dzięki któremu naukowcy z Fundacji Ptasie Horyzonty mogą śledzić jej położenie. Początkowo ptak przemieszczał się głównie między Jeziorem Wytyckim a stawami pieszowolskimi, gdzie uczył się zdobywać pożywienie. Czasami wybierał się w dalszą podróż po okolicy, odwiedzając stawy w okolicach Sosnowicy, Jezioro Zienkowskie, Jezioro Uściwierz, zawitał też do Chełma, gdzie przez tydzień bytował nad Zalewem Żółtańce i Jeziorem Stańków.

Pod koniec września września, kierowana naturalnym instynktem rybitwa wyruszyła w liczącą tysiące kilometrów trasę na zimowisko w południowej Afryce. Po drodze postanowiła jednak zapoznać się z okolicami Zamościa. W tym czasie zdobywała pożywienie na niewielkich stawach w miejscowościach: Średnie Małe, Łabuńki Pierwsze, Łabunie, nad Zalewem w Nieliszu, a także w topornickich stawach. Nie ominęła również Stawu Miejskiego w Zamościu.

Następnie ptak udał się na Podkarpacie. Przed Radymnem jednak zawrócił, potem skierował się na Ukrainę. Doleciał pod Żytomierz, dwa dni później pod Tarnopol a potem pojawił się w miejscowości Peredmirce nad rzeką Horyń. Do połowy października rybitwa latała w kółko po Ukrainie, po czym ruszyła dalej, w stronę Afryki. Pokonała Morze Czarne i Morze Śródziemne pod koniec miesiąca docierając na południe Egiptu.

Jak podkreślają ornitolodzy, rybitwa wyruszyła na zimowisko po raz pierwszy w życiu, do tego samotnie. Jej poczynania są bacznie obserwowane i oczywiście trwa oczekiwanie, na przyszłoroczny powrót rybitwy do kraju. Wszyscy mają nadzieję, że będzie to Poleski Park Narodowy.

Przyszła na świat koło Włodawy, śledzą każdy jej krok. Rybitwa zwiedzała Lubelszczyznę, teraz jest w Afryce

Przyszła na świat koło Włodawy, śledzą każdy jej krok. Rybitwa zwiedzała Lubelszczyznę, teraz jest w Afryce

(fot. Fundacja Ptasie Horyzonty)

2 komentarze

  1. Nedługo będzie u jakiego dzikiego w brzuchu.

  2. Uciekła bo dowiedziała się że Pi(e)s u władzy