690 680 960

Przymrozki i mgły mogą wystąpić w nocy i nad ranem w regionie

Wczoraj znad Polski wschodniej odsunął się chłodny front atmosferyczny nad Ukrainę. Nasza część Europy minionej nocy znalazła się pod wpływ kolejnego antycyklonu, który przyniósł nam typowe jesienne warunki atmosferyczne. Na większe ocieplenie trzeba czekać do weekendu. Wówczas na termometrach zobaczymy nawet 20/21 stopni.

Dziś nad Polską znajdował się wyż o imieniu Wim z centrum migrującym znad zachodniej części kraju nad Lubelszczyznę. Do naszego kraju docierała chłodna masa pochodzenia polarnomorskiego. Lokalne przymrozki szybko ustąpiły po wschodzie słońca, rozproszyły się również mgły radiacyjne.

W nocy ze środy na czwartek znajdziemy się pod wpływem wędrownego wyżu o imieniu Wim z centrum nad wschodnią połową kraju, zalegać ma chłodna masa polarna w obrębie antycyklonu. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia. Wiatr ma być słaby, miejscami panować ma cisza. Z tego też powodu przy bezchmurnym niebie i długiej październikowej nocy występować mają sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Najniższe wartości na termometrach zostaną odnotowane w drugiej części nocy i w godzinach porannych. Lokalnie może nie obyć się bez skrobania szyb w samochodach.

Ujemna temperatura wystąpić może nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 m w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych. Przy gruncie lokalnie będzie od -3°C/-1 °C. Najniższe wartości zostaną odnotowane w obniżeniach terenu oraz poza aglomeracjami miejskimi. Na wysokości 2 metrów może być od 0°c do 2°C o wschodzie słońca. Miejscami na skutek silnej radiacji ciepła z gruntu uformują się mgły z wypromieniowania, nazywane również radiacyjnymi ograniczającymi widzialność do 100-200 metrów. Szczególnie poza obszarami miejskimi. Z powodu braku wiatru wystąpią korzystne warunki do rozwoju smogu.

Temperatura w nocy z 12/13 października 2022 będzie niższa o 3-4 stopnie od normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu miesiąca.

Cieplejsza zapowiada się druga część mijającego tygodnia. Wówczas zmieni się kierunek napływu mas powietrza. Szczyt ocieplenia z wartościami nawet powyżej 18°C/20°C przypadnie na weekend i początek przyszłego tygodnia. Okres babiego lata będzie krótki. Od wtorku znowu chłodniej z dominacją niżowej pogody i opadami. Druga część przyszłego tygodnia może być dużo chłodniejsza.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. fanipogody.pl)

Jeden komentarz

  1. Przymrozki i mgły mogą wystąpić w nocy i nad ranem gdzieś tam w regionie, choć niekoniecznie na „slamsowie”.
    Europa to spory region, ściślej będą może przepowiadać wukowie obecnych wróżbitów.

Kursy walut

  • USD 3.981zł 0.84%
  • GBP 5.035zł 0.57%
  • EUR 4.3492zł 0.38%
  • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas