Przyleciały pierwsze bociany. Są już na Lubelszczyźnie

Pierwsze w naszym regionie bociany zaobserwowali członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Tym razem bociany czarne były pierwsze.

Pierwsze bociany są już na Lubelszczyźnie i zostały zaobserwowane w miniony weekend. Jako pierwsze widziano bociany czarne, członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego dostrzegli je w Kolonii Kaplonosy w powiecie włodawskim. Zaledwie kilka dni później pojawiły się także bociany białe. Tym razem pojedyncze sztuki można było dostrzec w Milejowie w pow. łęczyńskim a także w Lublińcu koło Lubaczowa.

Miłośnicy ptaków jak co roku obserwują ich migracje a wszystkie spostrzeżenia odnotowują. Jest to element akcji „Przyloty 2014 na Lubelszczyźnie”, której celem jest zebranie informacji na temat wiosennego pojawiania się wybranych gatunków ptaków na naszym terenie. Akcja ta jest kontynuowana corocznie od 2012 roku.

Tymczasem większych ilości bocianów możemy się spodziewać około 19-20 marca, kiedy to jak obliczono, dolecą ptaki widziane na początku marca w Turcji. Duże ilości tych ptaków zaobserwowano także w Izraelu. Powinny dolecieć kilka dni później.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2014-03-12 21:01:57

Zobacz również

6 komentarzy

 1. Uwaga w Libi masowo strzelają dla rozrywki, do przelotnych ptaków chronionych, masowo zabija się tam oba gatunki naszych bocianów, jaskółki, ptaki drapieżne, kraski, żołny, wilgi i inne drobne ptactwo. Nie dają szans nawet drobnym kolibrom i nektarnikom. Trzeba to rozgłosić!

  • „wymiataarmata” – sugerujesz, że nasi ekolodzy wraz z naszą „bohaterską”, misyjną armią, która gania talibów po ichnich górach i rozdaje „święte” obrazeczki, powinni udać się do Libanu i w obronie boćków straszyć Libańczyków piekłem i braku dostępu do zbawienia wiecznego?!

 2. Powszechnie wiadomo, że bociany przynoszą dzieci, ale znacznie mniej wiadomo w jaki sposób je pozyskują.
  Z artykułu dowiadujemy się, że nasze poczciwe boćki widziane były w Turcji, ale nie wiemy czy niosły już dzieci, czy dopiero pozyskają je w tureckich szpitalach oddawane przez nie czujące „blusa” matki, czy też będą zbierać dzieciątka wyrzucone na tureckie śmietniki, tak jak to się zdarza naszym matkom Polkom. Jeśli do takich działań dołączą bociany widziano w Izraelu, to należy się spodziewać nie tylko nalotu Turków, ale i bardziej nam Polakom znanych i jakże kochanych Izraelitów.

 3. Cytat:”Tymczasem większych ilości bocianów możemy się spodziewać około 19-20 marca,”
  Pogłupieli już z tą wiadomością o otwarciu Felicyty.Nawet Boćki przylatują na imprezę.Promocja na żaby,czy co?

 4. Czy bociany szukają jeszcze gniazd lęgowych, czy wszystkie już dotarły do Polski?

  • Część jest jeszcze w drodze w tamtym tygodniu stada lecące w stronę Polski były nad Rumunią – także jeszcze lecą 🙂 pozdr

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online