Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Przy drodze wojewódzkiej nr 835 Lublin – Biłgoraj powstanie MOP? Jest apel do zarządu województwa

Budowę dużego parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 835, na kształt Miejsca Obsługi Podróżnych, zaproponowała jedna z radnych województwa lubelskiego. Wskazała nawet miejsca, gdzie tego typu obiekt mógłby powstać.

We wtorek, podczas sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego, Radna Zofia Woźnica zaapelowała, aby przy drodze wojewódzkiej nr 835 Lublin – Biłgoraj zbudować duży parking dla kierowców, podobny do Miejsc Obsługi Podróżnych, jakie powstają przy drogach ekspresowych i autostradach. Jako miejsce tego typu inwestycji wskazała miejscowości Gromada lub Majdan Gromadzki, gdzie znajdują się tereny o niskiej wartości rolnej, głównie same nieużytki.

Jak wskazuje radna, trasa ta jest najdłuższą drogą wojewódzką w Polsce, biegnącą od Lublina przez Wysokie, Frampol, Biłgoraj, Tarnogród, Sieniawę, Przeworsk i Dynów do Grabownicy Starzeńskiej koło Sanoka. Droga ta stanowi również dogodny dojazd do autostrady A4 w okolicy Przeworska, jak również do przejść granicznych z Ukrainą w Budomierzu, Korczowej, Medyce, Krościenku i planowanego przejścia Małkowice koło Przemyśla. W rejonie Biłgoraja dobowy ruch pojazdów na wynosi od 15 do 17 tys. na dobę.

-Przepisy czasu pracy kierowców zobowiązują ich do stosowania określonych przerw w pracy. Na tej trasie brakuje takich miejsc jak duży wygodny parking, który są także potrzebne kierowcom aut osobowych i turystycznych. Taki parking umożliwia odpoczynek, daje możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, skorzystania z toalety, prysznica jak też dokonania drobnych zakupów. Inwestycja będzie również działała prorozwojowo dla lokalnej społeczności, umożliwi prowadzenie działalności handlowej, hotelarskiej, obsługi ruchu towarowego, pasażerskiego i turystycznego w szerokim zakresie. Pozwoli również na zaprezentowanie walorów turystycznych okolicy. Z pewnością pojawią się nowe miejsca pracy i nowe możliwości prowadzenia działalności gospodarczej – wyjaśniała Zofia Woźnica.

Radna w interpelacji podkreślała, że zwiedzanie i odpoczynek nie może odbywać się tylko przy wykorzystaniu parkingów na stacjach paliw. Zwłaszcza, że po zakończeniu przebudowy tej liczącej 246 km trasy, ruch na niej jeszcze bardziej wzrośnie. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa zapewnił, że zarząd województwa przeanalizuje propozycję w tej sprawie.

(fot. GDDKiA/zdjęcie ilustracyjne)

19 komentarzy

  1. Czy ja wiem czy wzrośnie? Według mnie ruch, a szczególnie tranzytowy na tej trasie spadnie po otwarciu całej S19 Lublin – Rzeszów.
    Ważniejszą sprawą było by zajęcie się tematem drogi rowerowej na odcinku Biłgoraj – Wysokie. Po zakończeniu przebudowy na odcinkach granica województwa – Biłgoraj i Wysokie – Lublin będzie kompletna i ciągła trasa rowerowa, tylko na środkowym odcinku Biłgoraj – Wysokie jej brakuje i na tym odcinku niestety zdarzają się śmiertelne wypadki z udziałem rowerzystów i pieszych

  2. Tak, czterem dużym autom w jedną stronę.
    A reszta?
    Dalej w zatoczkach?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo