690 680 960

Przez lata jeździła w Bychawie, ma 16 lat i 400 tys. km przebiegu. Teraz karetka trafiła na Ukrainę (zdjęcia)

Powiat Lubelski przekazał wycofany z Bychawy ambulans marki Volkswagen LT 35 na rzecz Łuckiej Miejskiej Przychodni dla Dzieci. Pojazd trafił na Ukrainę w ramach pomocy humanitarnej.

Ambulans, który przez lata był użytkowany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bychawie został przekazany na Ukrainę. Karetka pochodzi z 2004 roku i ratownicy medyczni przejechali nią ok. 400 tysięcy kilometrów. Po zastąpieniu jej nowym sprzętem, stała bezczynnie, teraz okazało się, że może posłużyć jeszcze kilka lat. Jako pomoc humanitarną postanowiono ją sprezentować na rzecz Łuckiej Miejskiej Przychodni dla Dzieci na Ukrainie.

Uroczystość przekazania miała miejsce na przejściu granicznym Dorohusk – Jagodzin. Wzięli w niej udział wzięli Konsul Generalny RP w Łucku Sławomir Misiak oraz Dyrektor Przychodni Dziecięcej w Łucku Oksana Leszczyńska. Uroczystego przekazania kluczyków do karetki dokonał Członek Zarządu Powiatu w Lublinie Grzegorz Kozioł. Pojazd zostanie wykorzystany do zapewnienia pomocy medycznej społeczności terytorialnej Łucka, a w szczególności mobilnej opieki paliatywnej.

Do Bychawy nowe karetki trafiły w grudniu ub. roku. Obszar działania Ratownictwa Medycznego SPZOZ w Bychawie obejmuje sześć gmin: Bychawa, Strzyżewice, Jabłonna, Zakrzew, Wysokie i Krzczonów, łącznie jest to około 40 tysięcy mieszkańców. Całą dobę dyżurują tam trzy zespoły ratownictwa medycznego: jeden specjalistyczny oraz dwa podstawowe. Każdego roku ratownicy przeprowadzają około 3 tysięcy interwencji u pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia.

(fot. Powiat Lubelski)

47 komentarzy

 1. żenada i robienie z Ukraińców śmieciarzy. Są biedniejsi ale nie można robić z nich dziadów, nie powinni tego złoma wpuścić, niech sobie utylizują w Polsce.

 2. My chcieliśmy dać – oni chcieli wziąć. Dwie strony zadowolone, ale wszelakiej maści krytycy z forum wiedzą lepiej.
  Temat zamknięty, po co drążyć.

 3. Kicha w ch….j
  Mogliby przynajmniej te naloty z rdzy pousuwać.
  A ksiundz był ?

  • U nich ważniejszy jest Pop i religia nie jest elementem któremu wydaje się że zarządza państwem z tylnego siedzenia i znaczy wszystko wodą jak pies swój teren.

 4. Polska – bogaty kraj 😉
  U nas nie ma ośrodków potrzebujących karetek?
  Druga sprawa to pewnie przeżyje ona te nowe 😛

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   Polska zawsze była bogatym krajem… pamiętacie jak za czasów PRL jakiś komuch zadecydował, że amerykańcom podeśle koce bo ich ciut zatrzęsło czy podtopiło (niepotrzebne skreślić).
   Tylko dla swoich obywateli jakoś tak skąpią…

 5. Widzę że sporo osób nie ma pojęcia o życiu. Pamiętam taki fakt w 91 r przekazano Lublinowi samochod VV tzw ogórek. Potem Prezydent Bobrzyk jeździł nim do Niemiec w ramach kontaktów partnerskich.

 6. Ciekawe czy przy kontroli 👮, też by miała te 400 tys?

 7. CZYTAJ WARSZAWSKĄ GAZETĘ!

  DOBRE!!!
  STARY POJAZD ZAMIAST ZŁOMOWAĆ TO GO NA UKRAINĘ.. CIEKAWE ILE ODLICZYLI SOBIE ZA TĘ ,,POMOC” HUMANITARNĄ???

  ALE W SUMIE TO SAMO NIEMCY ROBIĄ..
  WIĘKSZOŚĆ ŚMIECIAREK W POLSCE TO SZROT Z NIEMIEC, SPORO AUTOBUSÓW TEŻ TU TRAFIŁA ZAMIAST NA ZŁOM..
  AMERYKANIE W RAMACH AKCJI HUMANITARNEJ WYSZCZEPIALI MIESZKAŃCÓW AFRYKI PRZETERMINOWANYMI SZCZEPIONKAMI- BO AKCJA HUMANITARNA TO ŻYŁA ZŁOTA, A ZA UTYLIZACJĘ SZCZEPIONEK MUSIELIBY PŁACIĆ KROCIE..
  TA AKCJA Z KARETKĄ TROCHĘ PRZYPOMINA MI TĘ AMERYKAŃSKĄ Z TREFNYMI SZCZEPIONKAMI..
  BILL GATES I WHO DO TEJ PORY ZA TO NIE ODPOWIEDZIELI..

 8. Poziom większości komentarzy sięgnął dna. Co się dzieje, że tak zdziczeliśmy?! Lejecie tu krokodyle łzy niczym faryzeusze nad rozlanym olejkiem. I cóż za zmysł estetyczny, co za empatia. I ta „wrażliwość”… zwłaszcza ona… Jedźcie na Ukrainę i zobaczcie, jak funkcjonuje tam służba zdrowia, jakimi karetkami tam się jeździ. Wtedy może choć niektórym otworzą się oczy i zobaczą, czym dla lekarzy z Łucka będzie ten pojazd. Jeśli uratuje choćby jedno życie dziecka, dla kogoś drogie i bezcenne – warto było to zrobić. Śmieszy mnie to ujadanie dyletantów, którzy zawsze i wszędzie wiedzą lepiej od innych i w swej pysze są najmądrzejsi na świecie. Zapomnieli już, lub nie wiedzą, jak cieszyliśmy się ze „szrotów” podarowanych nam przez bogatszych od nas. Zapomniał wół… A jeśli chcecie podarować Ukraińcom nówkę, zróbcie zrzutkę – przecież jesteście hojni – prawda? A jeśli chodzi o powiat, to już jest tradycją, że przekazuje zaprzyjaźnionym samorządom na Ukrainie używane a niepotrzebne lecz w pełni sprawne karetki. Tak czynią i inne samorządy. Teraz nagle „afera”. A notkę o tej samej treści można było znaleźć już wcześniej na stronie Powiatu.

 9. Czy mogę uroczyście przekazać stronie UA mojego starego VW polo 1999r z przebiegiem 320 tyś (czyt.600) ?
  Zapraszam konsula, a nawet prezydenta…
  Niech im służy kolejne 21 lat

Kursy walut

 • USD 4.3833zł 2.11%
 • GBP 5.2764zł 0.37%
 • EUR 4.7195zł 0.59%
 • CHF 4.7458zł 0.93%

Polub nas