Przez blisko trzy lata pobierali emeryturę za zmarłą babcię

Dwoje mieszkańców Lublina usłyszało zarzut oszustwa. Przez blisko trzy lata wyłudzili oni blisko 150 tys. złotych, pobierając nienależne im świadczenie.

Policjanci z VI komisariatu w Lublinie prowadzą postępowanie w sprawie wyłudzenia znacznej sumy pieniędzy przez dwoje mieszkańców miasta.

Mundurowi ustalili, że po śmierci mieszkanki Lublina członkowie jej rodziny pobierali emeryturę przez blisko 3 lata do stycznia 2018 roku. Świadczenie było doręczane przez listonosza. Po śmierci emerytki pieniądze odbierała 68-letnia córka lub 44-letni wnuk uprawnionej. W sumie przez cały okres wyłudzili oni blisko 150 tys. złotych.

W środę zatrzymani trafili na komisariat, gdzie usłyszeli zrzuty oszustwa. Kobieta wyjaśniła, że zmusiła ją do tego trudna sytuacja życiowa. Teraz oboje podejrzani muszą liczyć się z obowiązkiem zwrotu całości wyłudzonego świadczenia. Dodatkowo grozi im kara do 8 lat więzienia.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

30 komentarzy

 1. Zwrot… raczej na to niech państwo nie liczy.

  • Państwo niech sobie doliczy koszty kilkuletniego utrzymywania ich w więzieniu i nie upomina się o ta marne 150 tysięcy.

 2. A co z babcią? Została w końcu pochowana?

  • Taki film był
   „Babcia w zamrażarce”
   Samo życie 😉

  • w Grecji w co drugiej rodzinie brali za taką babkę kasę przez 20 lat i dłużej…aż sie w końcu ktoś gapnął, że żyje tylu ludzi powyżej 100 lat…

 3. Znam przypadek, że facet miał potrącane przez komornika alimenty, orzeczone na byłą żonę.
  Płacił 15 lat w tym 4 lata po jej śmierci.
  Kasę odbierał mu z emerytury komornik, a „drogiej zmarłej” nie przekazywał.

 4. Odebrali po prostu swoje pieniądze, które babcia składała na OFE. Ale rudy oszust z Brukseli zabrał nam nasze pieniądze.

  • Jeżeli „babka” to przeciętna polska emerytka, która na emeryturę przeszła w wieku 50 lat – a na ten emeryturze żyła 30-40 lat – to kobieta otrzymała z emerytury 10 razy więcej niż wpłaciła do ZUSu.

  • Na szczęście jest już tam broszka i temat ogarnie jak należy !!!

  • Kulawy a uczciwy zapewne Cię je odda

 5. To chyba za pochówek rekompensaty nie było? Jeśli była, to zawinili urzędnicy, bo jeśli osoby podpisywały się swoim nazwiskiem, to nie oszukiwali. Ciekaw jestem, gdzie był myk?

 6. 4200 , niezła emeryturka, kim ona była?

  • Babcia mogła być „Sybiraczką”- i to wystarczyło żeby miała taką emeryturę.

   • Mogła mieć dodatek do emerytury, a nie emeryturę ! Ale o tym nie wiemy. Pierwsza myśl – to Wiesz – kto miał takie wysokie.
    Mój dziadek walczył w wojnie obronnej w 1939 roku na wschodzie( Dostał za to odznaczenie, za które też brał co miesiąc jakąś kasę ). Potem był wieziony na Zamku . Wiem, że miał dodatki ALE nie aż takie. Ponad 4160 PLN netto to nie wiem na ilu frontach trzeba było walczyć.

  • Babcia była majorem pilotem i to wystarczyło.

 7. ................

  Jakim cudem to zrobili? Babcia nieboszczka siedziała cały czas w pokoju? Czy może jednak została potajemnie pochowana? Jeśli tak to znaczy, że ksiądz też jest w to zamieszany.

 8. Standardowo miejskie patole robić się nie chce tylko pieniądze brać za darmo. Ciekawe jak państwo zamierza odzyskać tak znaczną sumę pieniędzy??? Pewnie nawet komornik nie odbierze tych pieniędzy bo nie ma co zlicytować do wyboru ma wynajmowane mieszkanie ewentualnie stary samochód.

 9. „Sprawa się rypła”

 10. A co z babcią. Przecież wraz z wydaniem zwłok otrzymujemy akt zgonu i trzeba to zgłosić. Co na to ksiądz. Pewnie nie prosił o akt i na wiarę pochował. Przecież musi mieć dokumenty o śmierci. Wszystko dokładnie opisuje w dokumentach parafialnych. Coś tu mocno śmierdzi.

 11. Głupi uśmiech na piance piwa

  Sprawa się rypła… 😀 Oszustwo na wnuczka już nie wystarczy teraz czas na babcię…

 12. Do.Katzpodola.owszem ryży ruj zabrał mi kasę z ofe,ale jaśnie wszechmocny Jerry ją odzyska chyba co nie?Bo to jedynie światły pan.!On mi wszystko odda,anie zabierze kolejnych 15%.z tego co sobie odłożyłem

 13. CIEKAWE przez ile lat i ile kasy babci zabierali z pensji i. Może trzeba rodzinie jeszcze dołożyć, a nie zabiera i karać. Zabierają nam przez 40 albo 45 lat. Wypłacają – średnio – przez 15 – no może niektórym 20. Kasa leży na koncie ZUS. Odsetki rosną, a po ” wejściu do piachu” – wyp…..j dziadu. Babcia musiała nieźle zarabiać 3 lata i 150 tys.. Ciekawe w jakich służbach ??? WYCHODZI PONAD 4 000 PLN MIESIĘCZNIE TO CHYBA W „SPOŁEM” ZA LADĄ NIE PRACOWAŁA .

  • Kasa leży na koncie ZUS xD co wpłacasz jest wydawane na bieżąco nic tam nei leży, panstwo dopłaca co roku do zusu

   • Chyba od iluś lat mamy konta indywidualne. Ja wiem, ze mój kapitał początkowy po rewaloryzacji to ok. 400 000 PLN. Bo sobie sprawdzam na PUE ZUS. To w końcu mam taka kasę czy nie ? Bo już nie wiem.

 14. Jeżeli od stycznia 2018 do lutego 2020 to jakim cudem „blisko 3 lata? 🤔

 15. Znam tych ludzi to prozniaki, *** 44 letni nigdy nie pracowal chociaz to zdrowy mężczyzna. *** to ciekawa persona rowniez nie pracowala I siala postrach na wiosce.a skad ta kwota emerytury babci?otoz jej maz byl klawiszem I godnie zarabial…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7713zł 0.5%
  • GBP 4.8874zł 0.88%
  • EUR 4.4514zł -0.03%
  • CHF 4.141zł 0.09%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki