Przeszukania firm i zatrzymania, także na terenie woj. lubelskiego. W tle łapówki za informacje

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali 6 firm na terenie kraju i zatrzymali 11 osób. Działania te mają związek ze śledztwem prowadzonym w sprawie wręczania łapówek w zamian za udzielanie zleceń bądź ujawnianie istotnych informacji.

Funkcjonariusze CBA z Warszawy prowadzą śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej wręczającej korzyści majątkowe pracownikom kilku przedsiębiorstw z terenu województw lubelskiego i świętokrzyskiego.

Z informacji, które pozyskali funkcjonariusze wynika, że przedstawiciele jednej z lubuskich spółek przekazywali finansowe gratyfikacje reprezentantom kilku firm działających w przemyśle ciężkim w zamian za udzielanie zleceń lub ujawnianie informacji istotnych w toku procedury wyboru dostawcy, a tym samym za czyny nieuczciwej konkurencji.

– Łączna wartość przekazanych korzyści majątkowych wyniosła co najmniej 390 tysięcy złotych. Ponadto ustalono, że wręczane korzyści były niejako legalizowane za pomocą pozornych umów o dzieło oraz rozliczane poprzez wystawianie fałszywych faktur przez współpracujące z grupą przedsiębiorstwo – przekazuje CBA.

Agenci CBA na terenie województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego przeszukali siedziby 6 firm i zatrzymali 11 osób, przedstawicieli przedsiębiorstw zamieszanych w proceder przestępczy, którym przedstawiono zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie nadzorującej toczące się postępowanie.

Wobec pięciu osób sąd zastosował tymczasowy areszt z zamianą na kaucje od 70 do 300 tys. zł. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

(fot. CBA)

Zobacz również

6 komentarzy

  1. Gdyby tak niektórych urzędników sprawdzili, to by się działo. To dopiero pandemia…

  2. No.to teraz czas na lekarzy wypisujących leki okreslonych producentów za gratyfikacje.
    Zaden lekarz na wycieczkę w zyciu nie pojechal za swoje.

    • To nie prawda co piszesz. Znam wielu lekarzy co byli za swoje na wycieczkach szkolnych i emeryckich.

  3. Mirek też dołączysz?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!