Przemysław Czarnek: „W najbliższy piątek zapadnie decyzja o powrocie uczniów do szkół”

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował, że w najbliższy piątek zapadnie decyzja o powrocie do szkół uczniów klas 1-3. Niestety pozostali uczniowie będą mieli nauczanie na odległość.

Przemysław Czarnek podczas wywiadu z portalem Interia poinformował, że powrót do szkół uzależniony jest od rozwoju epidemii koronawirusa.

– Jeśli nie zmieni się nic, a sytuacja będzie taka jak teraz, to jest to bardzo realny scenariusz. Jeśli sytuacja się pogorszy, to ten powrót będziemy musieli odroczyć. Najbardziej realny scenariusz przewiduje powrót do zajęć stacjonarnych w klasach 1-3, a pozostali uczniowie będą mieli nadal nauczanie na odległość – powiedział minister.

Jeżeli chodzi o pozostały uczniów, ministerstwo będzie się starało, aby wrócili oni do szkół, nawet w formie hybrydowej. Jednak nie stanie się to wcześniej niż 18 stycznia.

Przed powrotem do szkół chętni nauczyciele i pracownicy placówek oświatowych zostaną poddani testom na obecność koroanwirusem. Obecnie zgłosiło się około 190 tys. osób.

– To nauczyciele z klas 1-3 i pracownicy administracji. Będą testowani w ostatnim tygodniu ferii. Po to, żeby wyniki poznali najpóźniej w niedzielę, czyli dzień przed zakładanym powrotem do pracy w szkole – wyjaśnił Przemysław Czarnek.

Jeżeli chodzi o szczepienia nauczycieli, to zapisy na nie ruszą 15 stycznia.

– Dobrze, że nauczyciele znaleźli się w tej grupie priorytetowej. Wśród nich jest 750 tys. nauczycieli i nauczycieli akademickich. Mam nadzieję, że chociaż najstarsi wiekiem zostaną zaszczepieni jeszcze w styczniu i lutym. Wszystko jednak zależy od dostaw szczepionek, a jak widzimy, ta sytuacja się zmienia bardzo dynamicznie. Mam też nadzieję, że dostawy szczepionek zostaną przyspieszone – mówił w rozmowie z Interią Przemysław Czarnek.

(fot. MEN)

Zobacz również

43 komentarze

 1. Bucola widzicie, bucola na zdjęciu, bucola…. bucola. Bucola, bucola – widzicie – bucola…..

 2. Wal się cieciu!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!