Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Przedstawione dziś wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną” (wideo)

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało dzisiaj wyniki badań nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. Badania wykazały, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zlecił Agencja Badań Medycznych przeprowadzenie badań nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. Dziś zostały zaprezentowane pierwsze wyniki badań.

– Wstępne wyniki badań nad amantadyną na próbie 149 chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu pokazują, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo – poinformował prof. Adam Barczyk.

Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych i Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów przekazał, że przedstawione dziś wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu.

– Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 w żadnej rekomendacji, również zagranicą. Poza nieskutecznością tej terapii, może ona nieść zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta – wyjaśniał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Analiza została przeprowadzona na grupie 163 pacjentów. Przed zakończeniem badań część osób wycofała zgodę, dlatego analiza dotyczy 149 uczestników, z czego 78 otrzymało amantadynę, a 71 placebo. Testy przeprowadzono na grupie osób, które trafiły do szpitala w związku z COVID-19.

Rzecznik Praw Pacjenta przekazał również, że amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 w żadnych rekomendacjach – polskich czy europejskich. Również w wytycznych amerykańskich nie znajdujemy zaleceń stosowania amantadyny przypadku COVID-19. Amantadyna nie jest też zalecana w rekomendacjach WHO. Nie ma obecnie żadnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność i bezpieczeństwo leczenia COVID-19 przy pomocy amantadyny.

Maciej Miłkowski wiceminister zdrowia ds. leków w swojej wypowiedzi zaznaczył, że amantadyna w przebiegu COVID-19 nie jest i nie była zalecana. Nadal prowadzone są badania nad jej skutecznością w Lublinie na innej grupie pacjentów. W najbliższym czasie zostanie przekazana informacja o wynikach tych badań.

– Rzecznik Praw Pacjenta wydał dziś decyzję, w której uznał, że placówka medyczna Optima z Przemyśla, poprzez stosowanie u pacjentów chorych na COVID-19 amantadyny, narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnego aktualną wiedzą medyczną. Tym samym decyzja obejmuje zakaz stosowania amantadyny przy leczeniu COVID-19. Zakaz ten obowiązuje do czasu potwierdzenia skuteczności takiego postępowania medycznego w oparciu o wiarygodne i rzetelne dane naukowe – czytamy w komunkacie RPP.

(fot. MZ)

31 komentarzy

 1. Propaganda bandytow

  Jest nieskuteczna, sam naczelny żydomason Pfizer to potwierdza, 🙂

 2. Ciekawe… poza całą rodziną znam masę osób leczonych amantadyną- viregit-K z świetnym skutkiem. W kilku przypadkach podana została kiedy było już bardzo kiepsko. Amantadyna nie leczy a jedynie uniemozliwia wirusowi namnażanie się i atakowanie w tym celu kolejnych komórek co znacząco ułatwia opanowanie stanów zapalnych. Stany zapalne leczy sie zaś antybiotykiem.

  • Znasz czy raczej znasz takich co ci opowiadali że znają takich co opowiadali że pomogła?

  • A ja znam masę ludzi którzy zachorowali na covid i skończyli w trumnie. Czy to znaczy że covid jest chorobą 80% śmiertelności?

 3. Ludzie umiecie czytać ze zrozumieniem ??
  Przez rok namówili 163 osoby do udziału w badaniach – nie było chętnych albo ośrodki badawcze miały to głęboko w du.ie.
  Nie przedstawiono ile szpitali brało udział w badaniu i ilu pacjentów było poddanych badaniu w poszczególnych szpitalach.

 4. Tylko bimber skuteczny.