Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przed przejściami dla pieszych w Zamościu pojawią się specjalne napisy. Mają przypominać o zakazie korzystania z telefonu (zdjęcia)

Od 1 czerwca na przejściach dla pieszych nie będzie można korzystać z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych. Inicjatywa znakowania przejść w Zamościu to wspólny pomysł zamojskiej Policji, Zarządu Dróg Grodzkich oraz WORD-u.

W środę na przejściu dla pieszych przy ulicy Okrzei w Zamościa w okolicach jednej ze szkół podstawowych zainaugurowana została akcja SMART-STOP. W ramach tej inicjatywy już wkrótce przed przejściami dla pieszych w Zamościu pojawią się znaki przypominające o obowiązującym od 1 czerwca – zakazie korzystania z telefonów podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię.

Organizatorzy skupią się na oznakowaniu zwłaszcza przejść dla pieszych w rejonach szkół. Ponieważ to właśnie dzieci i młodzież najczęściej przechodząc przez jezdnię korzysta z tego typu urządzeń.

Te wspólne działania zamojskiej Policji, Zarządu Dróg Grodzkich oraz WORD-u mają na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta. Organizatorzy mają nadzieję, że pieszy wpatrzony w ekran telefonu wchodząc na przejście dostrzeże namalowany tam napis SMART–STOP, zrezygnuje z korzystania z telefonu i obserwując otoczenie, bezpiecznie przejdzie przez jezdnię.

Od 1 czerwca zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego ograniczającego możliwość obserwowania sytuacji na jezdni podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko lub przejście.

Przed przejściami dla pieszych w Zamościu pojawią się specjalne napisy. Mają przypominać o zakazie korzystania z telefonu (zdjęcia)

Przed przejściami dla pieszych w Zamościu pojawią się specjalne napisy. Mają przypominać o zakazie korzystania z telefonu (zdjęcia)

(fot. Policja Zamość)

25 komentarzy

 1. Kiedy naklejki informujące kierowców o zakazie wyprzedzania i omijania przed PDP? Rozumiem, że naklejki przypominające o pierwszeństwie pieszych przed PDP (które zacznie obowiązywać lada dzień) też się pojawia?

  • Русский тролл

   Ty na poważnie czy tylko dla żartu durnia z siebie robisz?

   • Dureń niestety (delikatnie mówiąc)

    • Ja tylko chciałem przypomnieć, że to nie telefony zabijają pieszych na przejściach.

   • To chyba wy jesteście durniami bo od 1 czerwca pieszy przede wszystkim zyskuje bezwzgledne pierwszeństwo, a ponieważ to kierowcy zabijają pieszych nie odwrotnie to TA AKCJA powinna byc skierowana głównie do kierowców bo to ONI za 4 dni bedą musieli przede wszystkim jezdzić wolniej bo inaczej nie bedą w stanie obserwować pdp i zatrzymac się jeśli pieszy na nie wejdzie. Bo to własnie NADMIERNA PRĘKOŚĆ samochodów uniemozliwia pieszym korzystanie z ich prawa piewrszeństwa i to TO głownie sie zmieni. A z tel komórkowych piesi nie bedą korzystali przechodząc przez pdp tak samo jak i kierowcy nie korzystają prowadząc samochód. Mam tu zastrzeżenia do redakcji bo przy okazji pisania o telefonach mozna było przytoczyć całość zmian bo są znacznie szersze, nieprawdaż.

 2. Bardzo dobra inicjatywa. W wielu krajach przed wejściem na pdp jest duży napis: SPÓJRZ W LEWO. Proste, ale działa. Niektórzy u nas myślą, że wchodzące niedługo nowe przepisy zwalniają pieszych z tego, aby się rozglądnąć zanim wejdzie się na przejście.

  • Jak dla mnie słaba, i niepotrzebna, albo może być nawet szkodliwa. Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię istniał zawsze. Nie obserwowanie tego co się dookoła dzieje (przez patrzenie się w telefon) jak dla mnie nie jest zachowaniem SO.
   Patrząc na to jeszcze inaczej, to: zachować ostrożność trzeba (w tym nie patrzeć w telefon) należy tylko tam, gdzie znaki nam o tym przypominają. Ale 100 metrów dalej, np. przy przejściu przez drogę rowerową, czy tory jeżeli nie będzie znaków – to oznacza, że można się bawić telefonem?

  • No własnie tylko w lewo, a zastanowiłeś się dlaczego tylko w lewo bo ja tak. I nie zadne lewo, prawo i lewo bo to do tyczy miejsc POZA pdp.

 3. nieKrytyKrytyk

  mandaty świętym krowom, idą zuzki czy inne karyny i nie obchodzi ich nic bo ona idzie. albo babki takie co spieszy im sie na tamten świat. Jeszcze tym parówom przed pociągami pierwszeństwo dajcie, bo przecięć stara pruchwa się nie zatrzyma lepiej żeby pociąg stanął.

 4. a co faktycznie zmieniamy?

  Ostatnie zdanie artykułu przeczy wszystkiemu co wcześniej zostało napisane.
  Tylko, że… to ostatnio zdanie jest jak najbardziej prawidłowe.
  Nie wprowadza się przepisu zakazującego korzystania i na tym kropka.
  Wprowadza się zakaz korzystania „w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”.
  A to jest duża różnica.
  Chodzi o sposób w jaki korzystamy z urządzenia a nie sam fakt jego używania.

Z kraju