Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przed pogrzebem rodzina otworzyła trumnę. W środku znajdowała się obca im osoba

Sprowadzali z Niemiec zwłoki dwóch osób. Trumny zostały źle oznaczone. Pomyłkę zauważono tuż przed pogrzebem jednego z mężczyzn. Rodzina drugiego była nieświadoma, że ciało nie należy do ich krewnego, gdyż zostało spopielone.

Szoku musiała doznać rodzina 56–letniego mieszkańca gminy Wojcieszków, która szykowała się do pogrzebu mężczyzny. W trakcie modlitwy różańcowej, postanowiono do ostatniego pożegnania zdjąć wieko trumny, w której znajdowało się ciało mężczyzny. Wtedy okazało się, że wewnątrz znajduje się obca im osoba.

Jak się okazało, ciało zostało podmienione. Pogrzeb został odwołany, a właściciel zakładu z Łukowa, który zajmował się jego organizacją, przystąpił do wyjaśniania, jak mogło dojść do pomyłki. Szybko wyszło na jaw, że nastąpiła ona w innej firmie, która odpowiedzialna była za transport zwłok.

Mężczyzna zmarł bowiem w Niemczech, gdzie był zatrudniony. Sprowadzeniem do Polski ciała zajęła się jedna z firm z województwa mazowieckiego. Oprócz 56–latka przewoziła ona jeszcze zwłoki innego mężczyzny. W trakcie przekazywania ich do zakładów pogrzebowych trumny zostały zamienione.

Rodzina mężczyzny powiadomiła o wszystkim policję, sprawą zajęła się prokuratura. Śledztwo zostało jednak umorzone. Po dokładnej analizie dokumentów i przesłuchaniu świadków nie dopatrzono się znamion przestępstwa. Jak wyjaśnia Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie, zdarzenie to nie miało charakteru umyślnego, gdyż zamiana nastąpiło przypadkowo w trakcie podejmowania transportu.

Mieszkaniec gminy Wojcieszków spoczął w grobie następnego dnia. Jego prochy, gdyż w międzyczasie został skremowany, zostały sprowadzone z Rudy Śląskiej. Rodzina mężczyzny również była przekonana, że w urnie znajduje się ich krewny.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

28 komentarzy

 1. Ciekawe,sympatykiem jakiej partii jest właściciel firmy transportowej?

 2. No i git jeden cały drugi popiół i kości tylko na odwrót

 3. Dlatego jestem m. in przeciwnikiem kremacji….

  • Odi Profanum Vulgus

   Jeśli patrzeć na kremację z punktu widzenia chrześcijaństwa, to jest ona absolutnie niedopuszczalna, bo stanowi zwyczaj stricte pogański (to że dopuszcza ją kościół rzymsko-heretycki niczego tu nie zmienia).

   Z punktu widzenia natomiast humanistyczno-świeckiego kremacja jest zwykłym zbezczeszczeniem zwłok. To absolutnie przerażające, że przyszło nam żyć w czasach, kiedy nawet śmieci już nie wolno palić, ale dalej wolno palić zwłoki. Kremacja jest więc potraktowaniem ludzkich szczątków gorzej niż śmieci.

   • A kim Ty jesteś

   • „To absolutnie przerażające, że przyszło nam żyć w czasach, kiedy nawet śmieci już nie wolno palić, ale dalej wolno palić zwłoki.”

    @Odi Profanum Vulgus
    Ty tak na poważnie???
    Śmiecie palić nie wolno, ale w domu. Są spalarnie odpadów, śmieci są też spalane przez cementownie.
    A zwłoki powinny być wszystkie spalane. Tradycyjny pochówek powoduje zatrucie gleby i wód podziemnych.

     • A konkretnie to co jest bełkotem? Bo są urzędowe dokumenty mówiące za ile lat cmentarz na Majdanku zatruje wody podziemnie i trzeba będzie zamknąć pobliskie ujęcia wody dla miasta. Oby wyliczenia były prawidłowe i monitoring wody skuteczny, bo inaczej mieszkańcy będą pić zatrutą wodę.

    • Od początku grzebano ludzi w ziemi , kremacja powoduje więcej zanieczyszczeń niż zwykły pochówek kościół dopuszcza kremację zwłok ale od wieków Chrześcijanie grzebali zmarłych lub chowano w grobach wykutych w skałach.

     • Możesz wymienić te zanieczyszczenia z kremacji?
      Napisz jeszcze od kiedy grzebano ludzi w ziemi i od kiedy występują pochówki ciało palne?

   • A znasz chociaż trochę zwyczaje Słowian i tradycje naszych przodków? Taki z ciebie patriota, że nie masz pojęcia o naszej tradycji i jak się kiedyś czciło zmarłego i jak był palony na stosie.

    • Jego tradcji i wiedzy jest tyle co mu tvp lub ksiundz na zakrystii w usta, przepraszam w głowę włożył.

   • Z punktu hunanistyczno- świeckiego chcę, żeby moje organy oddano do transplantacji (jeśli cokolwiek się przyda) a ciało spopielono. Nie chcę, żeby moje pośmiertne resztki były pożywieniem dla przeróżnych bakterii. Jeśli będzie możliwość zostawienia moich prochów w rodzinnym ogrodzie, to już będzie spełnienie pośmiertnych marzeń ?

 4. Uważam się za zbawionego

  I dlatego jestem zwolennikiem kremacji. Tylko prochy rozsypać w lesie albo do morza. Tak mam w testamencie. Nurtuje mnie natomiast podejście KK do kremacji. Teraz niby ok, wcześniej nie bardzo, jeszcze wcześniej sami skremowali sporo osób żywcem. To w końcu można, czy nie można? W znaczeniu czy spaleni pójdą do nieba, a później zmartwychwstaną z duszą i ciałem?

  • Odi Profanum Vulgus

   Mnie akurat guzik obchodzi kazuistyka kościoła rzymsko-heretyckiego w kwestii kremacji, bo to instytucja tak totalnie zdeprawowana, że trzeba być równie zdeprawowanym jak oni, żeby – będąc osobą wierzącą – uważać, że mają jakikolwiek związek z jakimkolwiek Bogiem i tym samym liczyć się z ich zdaniem.

   Natomiast warto zauważyć, że wśród kościołów prawosławnych sprawa jest prosta i jasna – kremacja jest niedopuszczalna, bo nie da się jej pogodzić z szacunkiem dla osoby zmarłej.

   Kremacja jest także zakazana w judaizmie i islamie.

 5. za Tuska nie było takich przekrętów

 6. Czy zdajecie sobie sprawę z tego ,że wszystkie święta katolickie w Polsce są zapożyczone .
  Od pogan,celtów, itd.
  A kościół katolicki tak nas zakorzenił ,że jesteśmy jego podwładnymi.
  To jest zwykły biznes .
  Mądry człowiek to rozumie.

  • No, Boże Narodzenie, Zmartwychwstanie Pąńskie, Boże Ciało a reszty mi się nie chce pisać bo czuję że tłumacząc ci to zniżam się do tWOJEGO poziomu lewackiego.tWOJE święta to walentynki i CZARNY piątek( w anusie). Żegnam ozięble z domieszką ironii.

 7. A jeśli chodzi o kremacje.
  To: przed spaleniem, wszystkie narządy nadające się do uratowania innego człowieka powinny być pobrane i wykorzystane .

 8. Oddałbyś graty innemu co ma szansę na życie?

  • Uważam się za zbawionego

   Chętnie, ale przy moim trybie życia to może się nada jedynie trochę skóry na przeszczep.
   Wracając do tematu – ja wiem czym KK pachnie, ale pytam poważnie (chociaż w złym miejscu, ale może się znajdzie ktoś uczony w piśmie): kremacja a zmartwychwstanie. Nie kłóci się to z istotą wiary? Bo ja wiem, że za kaskę to KK wykona wygibasy teologiczne i zaakceptuje np. wykonanie diamentu przemysłowego z prochów po spaleniu i noszenie tego jako biżuterię (postępowe kościoły amerykańskie już się zgodziły).

 9. Sztuka jest sztuka.