Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przeciwnicy CPK znów zablokują drogę Lublin – Zamość. Zapewniają, że będą walczyć aż do skutku

Od początku zapowiadają, że będą walczyć o swoje domy, posesje, gospodarstwa i firmy aż do skutku. Nie zgadzają się, aby przez gęsto zabudowane tereny przeprowadzono szprychę nr 5 CPK. Jutro po raz kolejny zablokują drogę krajową nr 17.

W niedzielę, 20 listopada, odbędzie się kolejny protest mieszkańców naszego regionu, którzy sprzeciwiają się budowie planowanej linii kolejowej z Trawnik przez Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Bełżec do granicy z Ukrainą. Jest to tzw. szprycha nr 5 CPK. Inwestycja zakłada budowę w sumie ok. 100 km nowych torów. Będą to odcinki od Trawnik do Krasnegostawu i z Wólki Orłowskiej przez Zamość i Tomaszów Lubelski do granicy kraju.

Mieszkańcy podkreślają, że nie zgadzają się na realizację projektu w takiej formie, jaka jest proponowana a wręcz nawet narzucana. Tłumaczą, że inwestycja realizowana na krzywdzie ludzkiej nie zyska nigdy akceptacji wśród społeczeństwa. Zaznaczają jednocześnie, że nie są przeciwko rozwojowi. Lecz rozwój ten powinien być przemyślany oraz dokładnie przeanalizowany z samorządami, które mają największą wiedzę co do ukształtowania terenu, warunków środowiskowych.

Społeczny Komitet Przeciwników Budowy Torowiska w powiecie krasnostawskim wskazuje, że mieszkańcy nie otrzymują żadnych informacji o planach CPK, a o wszystkim dowiadują się pokątnie. Dodatkowo brakuje chęci jakichkolwiek zmian ze strony spółki i przychylnego podejścia do ich próśb. Warianty społeczne zaproponowane przez samorządy nie są brane pod uwagę, nie są nawet analizowane, gdyż ich odrzucenie ich było z góry przesądzone.

W związku z tym co pewien czas organizowane są protesty. Kolejny zaplanowano jutro w Łopienniku Nadrzecznym. Tak jak w poprzednich tego typu akcjach, zablokowana zostanie droga krajowa nr 17 Lublin – Zamość. Pikieta odbędzie się w godzinach od 13:30 do 15:30. W tym czasie protestujący będą przechodzić po przejściu dla pieszych, jednak co 10-15 minut pojazdy mają być przepuszczane.

(fot. lublin112)

40 komentarzy

  1. Spokojnie to dopiero początek po nowym roku to oni sami będą jeszcze płacić za te wywłaszczenia i zostaną z ręką w nocniku! Dalej głosujcie na PIS to obudzicie się na ulicy nadzy!

  2. Chcą tunelu w Zamościu jak w jakiejś wielomilionowej metropolii zamiast np puścić tory na estakadzie przez miasto ( jak jest w tych metropoliach). Wybudują podziemia z których nikt nie będzie korzystać bo strach sie bać jesli z 6 osob na dobę bedzie chcialo pojechac gdzieś pociagiem a będą z tych podziemii korzystać co najwyżej miejscowi amatorzy piwa i zbieracze złomu …za potrzebą.

Z kraju