Protest w centrum Lublina przeciwko tzw. „lex TVN”. „Wolność mediów jest naszym prawem” (wideo, zdjęcia)

Po przyjęciu przez parlament ustawy medialnej, w niedzielę w ponad 100 miastach w Polsce, w tym i w Lublinie, odbyły się manifestacje pod hasłem „VETO! WOLNE MEDIA, WOLNI LUDZIE, WOLNA POLSKA!”. W trakcie lubelskiej manifestacji przemawiali przedstawiciele partii opozycyjnych.

Przyjęta przez parlament ustawa wzbudziła protesty obywateli w wielu miejscach w Polsce, w tym również w Lublinie. Jak uważają politycy opozycji ustawa wymierzona jest nie tylko w telewizję TVN, ale również w wolne media w kraju. W miniony piątek Sejm zdecydował o odrzuceniu uchwały Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Za głosowało 229 posłów, przeciw było 212, zaś 11 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Od głowy państwa zależy teraz, czy znajdzie się pod nią podpis.

W Lublinie protestujący zebrali się na placu Łokietka przed ratuszem, aby wyrazić swój sprzeciw wobec działaniom Zjednoczonej Prawicy. Pod adresem PiS padły oskarżenia zdrady, a także zarzuty, że partia wprowadza rządy autorytarne. Podczas lubelskiego protestu przemawiali: Paweł Krysiak, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Lublin, posłowie – Marta Wcisło i Michał Krawczyk, senator Jacek Bury, europoseł Krzysztof Hetman, radna Maja Zaborowska i Jakub Karpiński z Federacji Młodych Socjaldemokratów. Przedstawiciele różnych partii opozycyjnych wezwali do utworzenia jezdnego bloku opozycyjnego, który mógłby stawić czoła PiS w nadchodzących wyborach.

Nowelizacja ustawy „lex TVN” ma na celu, wg. PiS, uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Politycy partii opozycyjnych zaznaczają, że uchwalona w takiej formie nowelizacja ustawy ogranicza prawa obywatelskie oraz jest zagrożeniem dla wolności mediów w Polsce.

Zapis wideo lubelskiej manifestacji 

(fot. wideo lublin112.pl)

238 komentarzy

 1. ŻADNYCH MEDIÓW! – TYLKO LUBLIN 112 SZERZY SŁOWA PRAWDY,POWIADAM WAM.

 2. Pamiętam za komuny jak rodzice słuchali radia Wolna Europa lub głosu Ameryka. A było to zabronione i karane więzieniem.Myślę że w czasach dzisiejszych prościej będzie wiadomości inne niż tuby tvp bez problemu odsłuchać w internecie o il;e nie zablokuje go pis.Pierwsze to jak dadzą radę z tv niezależną to potem okroi się internet a co.Ale co wy wiecie o tamtych czasach, Wam wiadomości są potrzebne tylko takie które mówią o podwyżkach pieniędzy które dostajecie od państwa.A reszta się nie liczy, w tvpis Polska ukazana jest jako kraj mlekiem i miodem płynący.Taka propaganda sukcesu.

 3. ***** tvn i tuska

 4. W taką piździawę poszli na ulicę. Szacun, mimo że grzeją mnie te polityczne rozgrywki tvp vs tvn bo tv nie oglądam.

 5. Banda pożytecznych idiotów zawsze się znajdzie, cytat klasyka z tfałena; „Ludzie nie są tacy głupi jak nam się wydaje, są dużo głupsi.” Polityka wstydu, nieustanne atakowanie Polskiej racji stanu, a tymczasem spółka zarejestrowana na lotnisku w Holandii. Tego nawet nie ma potrzeby komentować.

  • Ślepo powtarzasz to co w TVPis CI powiedzieli. Twój komentarz to dowód na to, że pluralizm z mediach jest ważny. Cudem się chyba dowiedziałeś, że w ogóle ktoś protestował. W Kurierze lubelskim nic o tym. Wiesz dlaczego? Bo to Polska The Press znaczy tfu Orlen. A cytując buldoga z TVPis „… jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi” Widać na Ciebie zadziałało.

 6. Kogut tu taki aktywny, że zaraz jajko zniesie. Odpuść, nie wszyscy mają takie poglądy i jak ty. Od razu uświadamiam: to, że ktoś nie ogląda tefałenu może też nie oglądać tvp. Tacy jak ty od razy dzielą ludzi. Media podstawowe z informacjami, wiadomościami, faktami, polityką powinny należeć do Polaków. Nie możemy się godzić na wyprzedawanie dóbr narodowych. Już zbyt dużo tego co POLSKIE sprzedali poprzednicy. Sam Lublin ile stracił miejskich przedsiębiorstw, POLACY NIE GĘSI SWOJE MEDIA NIECH MAJĄ.

  • A tu się z Tobą nie zgodzę. Nie rozpoczynałem żadnego postu, tylko komentuję, właśnie po to żeby pokazać ludziom, że można myśleć inaczej. @Franciszek wyzwał ludzi od idiotów. Kto tu dzieli ludzi? Twoim zdaniem nie ma miejsca na obcy kapitał w Polsce, moim jest. I mam prawo to powiedzieć. Nawet jakbym miał jajko znieść.

   • No właśnie. Sam zauważyłeś, że komentujesz wypowiedzi innych, to tak jakbyś innych pouczał, bo źle myślą, nie tak jak ty. Masz prawo mieć swoje zdanie i tego broń i szanuj zdanie i poglądy innych. Pozdrawiam. Wesołych Świąt.

    • Nie odpuszczę. Nie pouczam. Na komentarz typu „tam byli idioci” mam prawo zareagować. Na cytowanie kogoś z TVNu mam prawo odpowiedzieć, cytatem szefa TVP. Na Twoje zaczepki w stylu że zniosę jajko zaraz – mam prawo odpowiedzieć. Ty też tu komentujesz i opowiadasz i nie zabieram Ci tego prawa. Również Wesołych Świąt życzę.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Dziecka gminy Radzyń Podlaski w Paszkach Dużych
Szlakiem Dobrej Zabawy, czyli impreza z okazji Dnia Dziecka
Kazimierski Dzień Dziecka
Warsztaty, spotkania, zajęcia oraz Dzień Dziecka. Wszystko to w bibliotece w Świdniku
Piknik rodzinny w Księżpolu