Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydent z małżonką odwiedzili Dęblin. Nadali imię nowym samolotom (zdjęcia)

Nowe samoloty, na których szkolą się piloci w dęblińskiej Szkole Orląt od dzisiaj mają imię. Ich matką chrzestną została Agata Kornhauser – Duda.

W sobotę 24 listopada, w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyła się ceremonia nadania imienia samolotom M-346. W uroczystości wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser – Duda a także m.in. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, Ambasador Włoch Aldo Amati, Dowódca Generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika, czy też przedstawiciele producenta samolotów.

W trakcie wydarzenia dowódca jednostki przedstawił zarys procesu szkolenia na nowych samolotach oraz podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do pozyskania „Bielika” dla polskich Sił Powietrznych. Jak podkreślał, jest to historyczna zmiana w szkoleniu pilotów, którzy do tej pory uczyli się na samolotach TS-11 „Iskra” eksploatowanych od 54 lat.

Matką chrzestną samolotów została Agata Kornhauser – Duda. Zrywając z samolotu biało-czerwoną wstęgę wypowiedziała słowa „Lataj po Polsce i świecie, sław imię Polskiego Lotnika przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję Ci imię Bielik”. Podkreśliła jednocześnie znaczenie uroczystości, która wpisuje się w obchody dwóch tak ważnych dla naszej ojczyzny jubileuszy, jakimi są setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecie polskiego lotnictwa wojskowego. Dodała również, że w ten symboliczny sposób otworzony został nowy rozdział w historii polskich skrzydeł. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślał w swoim wystąpieniu, że polskie lotnictwo otrzymało najnowocześniejszy system szkolenia, jaki jest na świecie. To rewolucja w przygotowaniu polskich pilotów samolotów bojowych do tego, aby móc pilotować samoloty F-16.

W Dęblińskiej Szkole Orląt stacjonuje obecnie osiem tego typu maszyn kupionych od włoskiego koncernu Leonardo. Są one jednym z elementów zakupionego przez polskie siły zbrojne zintegrowanego systemu szkolenia zaawansowanego. Samolot M-346 Master jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samolotów szkolno-treningowych na świecie, a kompleksowy system szkoleniowy jest szczytowym osiągnięciem myśli lotniczej, inżynierskiej i informatycznej. Piloci wyszkoleni na M-346 będą mogli bez problemów przesiąść się do wielozadaniowego myśliwca F-16.

Obie maszyny mają bowiem zbliżoną awionikę i zamontowany spadochron hamujący. Samolot M-346 „Bielik” zastąpi dotychczasowy samolot szkolno-treningowy „Iskra”, który stał się legendą polskiego lotnictwa szkolnego.

(fot: Kancelaria Prezydenta RP)

22 komentarze

  1. … nieważna ta impreza, kapelana z miotłą nie było.

  2. a czemu nikt porostu nie napisze ze włoski sprzęt to porostu Rosyjski JAK130 Tylko z zachodnia awionika

  3. Rabbe zaszczycił swoją obecnoscią imprezę?

  4. Ale na pierwszym zdjęciu stara dobra Iskrunia…