Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w Lublinie. Wziął udział w uroczystościach na Majdanku (zdjęcia)

Dobiegła końca piątkowa wizyta prezydenta Ukrainy Petra Poroszenko w Lublinie. Spotkał się on z prezydentami Polski i Litwy następnie na Majdanku wziął udział w uroczystości rozpoczęcia budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza.

W piątek na Majdanku odbyła się uroczysta ceremonia poświęcenia miejsca i złożenie w fundamencie aktu o rozpoczęciu budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza. Uczestniczył w niej Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Monument stanie na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. Nad rzeźbą w granicie pracuje od kilku miesięcy znany rzeźbiarz z Kijowa, Aleksander Diaczenko, który stworzy wysoką na 2,5 m postać unoszącą się nad ziemią w ogromnej kamiennej bryle. Z trzech stron pomnika zostanie wyryty – po polsku, ukraińsku i hebrajsku – fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie, w którym prosił, aby nie podejmowano wysiłków w celu jego uwolnienia.

Wnioskodawcą budowy pomnika jest lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, która chce uhonorować bł. ks. Emiliana Kowcza, który swoją postawą dawał świadectwo wiary w człowieka i pozostawał wierny wartościom ewangelicznym oraz zasadom etyki w ekstremalnych warunkach obozowych. Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i wyznanie znalazła szczególny wyraz w trudnych latach wojny. Podczas pobytu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku zachował ducha ofiarności, przez cały czas sprawował posługę kapłańską, a za swoją niezłomną postawę otrzymał przydomek „proboszcza Majdanka”. Koszty na pomnik pochodzą ze zbiórki społecznej, a jego odsłonięcie planowane jest jeszcze w tym roku.

Ks. Emilian Kowcz ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W czasie II wojny światowej ratował Żydów, odwiedzał ich w getcie, a swoim parafianom zakazywał uczestniczenia w akcjach antyżydowskich. Został za to w 1942 r. uwięziony i przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie w baraku nr 14 potajemnie odprawiał msze oraz spowiadał współwięźniów. Zmarł 25 marca 1944 r., niecałe cztery miesiące przed wyzwoleniem obozu. W 2001 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

Wcześniej Petro Poroszenko spotkał się w dowództwie Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej LITPOLUKRBRIG z prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Litwy Dalią Grybauskaitė. Podczas trójstronnych rozmów Andrzej Duda podkreślał szczególne znaczenie utrzymywania bliskich kontaktów pomiędzy Polską, Litwą i Ukrainą. Dzięki panującej zgodzie i przyjaźni, państwa stają się silniejsze. Poroszenko otrzymał także wsparcie Polski i Litwy w sprawie konfliktu z Rosją. W swoim przemówieniu podziękował prezydentom Polski i Litwy za poparcie w walce o podtrzymywanie integralności terytorialnej Ukrainy.


(fot. lublin112)

Zobacz również

26 komentarzy

 1. Milicja na każdym skrzyżowaniu, na stare miasto nie można wjechać.
  Dlaczego tak bardzo boją się władcy tego swojego ludu, tych swoich wyborców ci moznowladcy?

  • A po co nam powtórka z orkiestry……

  • Dr hab. Andrzej

   Parafrazując tych wielkich wodzów. król Jugosławii Piotr, Napoleon, Churchill, gen.Patton :polscy chłopcy najdzielniejsi z dzielnych! – Zawisza Czarny, hetman Zamoyski, hetman Zolkiewski, gen Rozwadowski, gen. pil. Skalski, płk Pilecki, Orleta lwowskie I przemyskie – najmłodsi chłopcy juz 9letni obronili stary polski Lwów kazimierzowski przed zbrodniarzami ukraińskimi I Żydóbolszewickimi ( towTrockiego vel Bronsteina, tow. Timoszenki ) – gen Tokarzewski, mjr Zajączkowski. gen Musnicki. Jako lekarz rodzinny apeluję o myślenie I poparcie KORWIN ( Janusz Korwin-Mikke )

 2. tfu … kogo wy tu zapraszacie ! wstyd mi. u kogo szukacie przyjaciol

 3. Przyjechał nam nakazać nadstawiać tyłka w wojence którą chce wywołać z Rosją… A paszoł won !!!!

  • Do alvaro Nogi i mera historii nie zmienimy ale warto wyciągać z niej wnioski !!! Nasz odwieczny wróg to Niemcy i Rosja to te państwa najwięcej wymordowali Polaków, Żydów i Ukrainców, Litwinów i innych nacji zamieszkujących Polskie ziemie po 1918r A teraz mamy powtórkę z historii niemcy i ruskie próbują skłócić Polaków ze wszystkimi którzy też mają dosyć polityki szwabów i komunistycznych rosji i chin ! Jedynie sojusz z Usa i krajami międzymorza może Polskę ocalić

   • Pojęcia bladego nie masz, co ukraińcy w czasie wojny wyprawiali z polakami…

    • A ty co masz ? Żyłeś w tamtych czasach ? NIE ! To do książek a nie słuchasz niemiecko ruskiej propagandy ! Banderowcy to była tylko część ukrainców ze zjeban…..mi mózgami inspirowani i wspomagani przez niemców którzy też bestialsko mordowali wszystkich tylko na dużo większą skalę ! „Polacy” Polaków też katowali po wojnie. 1 marca 0 20.30 będzie film ‚Wyklęty” polecam jeżeli się uważasz za patriotę

  • To Rosja zaatakowała Ukrainę i do tej pory okupuje jej część. Zagrożeniem dla nas również nie jest ani Litwa, ani Ukraina tylko potomkowie Mongołów mieszkający w Moskwie.

 4. Niech wraca pomniki upaińcom stawiać i gloryfikowac mordercow. Kto mu ręke podał?!

  • pomnik stawiany jest bł Emilianowi Kowczowi, który w Majdanku , księdzu który pomagał Polakom i Żydom tam uwięzionym, za co też został aresztowany za podobne działania we Lwowie i torturowany…. czyli jest mordercą wg ciebie, aha to wg ciebie Polacy są ciź li- strzeliłeś sobie w kolano!Nie znasz historii Emiliana i tego, że błogosławionym ogłosił go Jan Paweł II, to świadczy że papieża też nie szanujesz…ot nacjonalizm bez wiedzy- szkoda słów

 5. Boże chroń nas od takich przyjaciół, z wrogami sobie poradzimy.

 6. Na forum sami najmądrzejsi swoje wypociny wypisują! Nic więcej mądrego napisac nie potraficie? Rekompensujecie w ten sposób sobie nieudane pożycie seksualne?

 7. Posłuchajcie wywiadu z moją babcią.

 8. Trzeba było brać jak Putin chciał nam oddać cześć zagarnietej Polski , która niszczeje .

 9. Kopoczenko może zabrać ten pomnik do tej swojej wstrętęnej ukrainy.

 10. pomnik stawiany jest bł Emilianowi Kowczowi, który w Majdanku , księdzu który pomagał Polakom i Żydom tam uwięzionym, za co też został aresztowany za podobne działania we Lwowie i torturowany…. czyli jest mordercą wg ciebie, aha to wg ciebie Polacy są ciź li- strzeliłeś sobie w kolano!Nie znasz historii Emiliana i tego, że błogosławionym ogłosił go Jan Paweł II, to świadczy że papieża też nie szanujesz…ot nacjonalizm bez wiedzy- szkoda słów

 11. A ja od siebie dodam.tylko.tyle a moze az tyle ze ci tzw wykleci wykreowani przez obecny rzad i IPN to nie zadni zolnierze ani.bohaterowie lecz zwylki zadymiarze i bandyci.z urazona duma i wybujalym.ego bo nikt nie stzela do nastolatkow w leb czy gwalci mlode dziewczyny a potem je morduje to wszystko jest w archiwum.IPN tyle ze nikt o tym.nie mowi bo to niewygodne .RZecz druga nie bylo obozow nazistowskich by obozy niemieckie to kolejna sciema i wypaczanie histori wedlug wlasnego.upadobania.A jesli.chodzi.o.UPA to byli zbrodniarze nic wiecej ktorzy swym bestialstwem.przewyzszali niemcow .byli zwalczani zarowno.przez ROsjan.jak.i Polakow .ich okrucienstwo nawet takie jednostki jak.totenkopf bilo na glowe .wiec nim.cos ktos napisze to sugeruje najpierw odwiedzic archiwa a potem pisac a nie robic z siebie kretyna

 12. Brakuje zdjecia z Orlenu z zakupu hotdogow i kawy

 13. ciekawe dla czego nie złożył kwiatów przy pomniku pomordowanych na wołyniu?

 14. Poroszenko jest żenujący… Nie zrobił prawie nic przez pierwszą kadencję, w sprawie reform gospodarczych, a już całkowicie niczego w sprawie korupcji… Jednak, dzisiejsza sytuacja na Ukrainie jest tak trudna że temu krajowi grozi wybór na prezydenta komika z telewizji…. To jest żenujące…. i w takiej sytuacji trzeba postawić jednak na Poroszenkę, który przynajmniej utrzyma europejski kurs Ukrainy a w trakcie drugiej kadencji społeczeństwo musi domagać się reform i likwidacji korupcji…. Ten kraj po całkowitej zmianie rynków współpracy z Rosji na EU i pozostałe kraje przeżywa gigantyczne trudności gospodarcze i ekonomiczne…. Co prawda w ostatnich tygodniach Hrywna umocniła się nieco do USA i EURO ale to jeszcze za mało… Największy dramat to ucieczka młodych Ukraińców na zachód do Polski i dalej do EU…. Bez tych ludzi Ukraina nie odbuduje tego kraju w Europie… Jak w takiej sytuacji domagać się jeszcze zwrotu Krymu i Donbasu… ? To wydaje się prawie niemożliwe….

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8952zł -0.02%
  • GBP 4.9282zł 0.58%
  • EUR 4.2949zł -0.05%
  • CHF 3.9zł -0.27%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Wystawa grzybów w Łęcznej i Parczewie
   Wystawa grzybów w Opolu Lubelskim
   Odczaruj Jesień Życia: Pokaz mody w wykonaniu seniorów
   Upamiętnią ofiary masowego mordu w Szczuczkach
   Wystawa Twórczości Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia”
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.