Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w Lublinie. Wziął udział w uroczystościach na Majdanku (zdjęcia)

Dobiegła końca piątkowa wizyta prezydenta Ukrainy Petra Poroszenko w Lublinie. Spotkał się on z prezydentami Polski i Litwy następnie na Majdanku wziął udział w uroczystości rozpoczęcia budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza.

W piątek na Majdanku odbyła się uroczysta ceremonia poświęcenia miejsca i złożenie w fundamencie aktu o rozpoczęciu budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza. Uczestniczył w niej Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Monument stanie na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. Nad rzeźbą w granicie pracuje od kilku miesięcy znany rzeźbiarz z Kijowa, Aleksander Diaczenko, który stworzy wysoką na 2,5 m postać unoszącą się nad ziemią w ogromnej kamiennej bryle. Z trzech stron pomnika zostanie wyryty – po polsku, ukraińsku i hebrajsku – fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie, w którym prosił, aby nie podejmowano wysiłków w celu jego uwolnienia.

Wnioskodawcą budowy pomnika jest lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, która chce uhonorować bł. ks. Emiliana Kowcza, który swoją postawą dawał świadectwo wiary w człowieka i pozostawał wierny wartościom ewangelicznym oraz zasadom etyki w ekstremalnych warunkach obozowych. Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i wyznanie znalazła szczególny wyraz w trudnych latach wojny. Podczas pobytu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku zachował ducha ofiarności, przez cały czas sprawował posługę kapłańską, a za swoją niezłomną postawę otrzymał przydomek „proboszcza Majdanka”. Koszty na pomnik pochodzą ze zbiórki społecznej, a jego odsłonięcie planowane jest jeszcze w tym roku.

Ks. Emilian Kowcz ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W czasie II wojny światowej ratował Żydów, odwiedzał ich w getcie, a swoim parafianom zakazywał uczestniczenia w akcjach antyżydowskich. Został za to w 1942 r. uwięziony i przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie w baraku nr 14 potajemnie odprawiał msze oraz spowiadał współwięźniów. Zmarł 25 marca 1944 r., niecałe cztery miesiące przed wyzwoleniem obozu. W 2001 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

Wcześniej Petro Poroszenko spotkał się w dowództwie Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej LITPOLUKRBRIG z prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Litwy Dalią Grybauskaitė. Podczas trójstronnych rozmów Andrzej Duda podkreślał szczególne znaczenie utrzymywania bliskich kontaktów pomiędzy Polską, Litwą i Ukrainą. Dzięki panującej zgodzie i przyjaźni, państwa stają się silniejsze. Poroszenko otrzymał także wsparcie Polski i Litwy w sprawie konfliktu z Rosją. W swoim przemówieniu podziękował prezydentom Polski i Litwy za poparcie w walce o podtrzymywanie integralności terytorialnej Ukrainy.


(fot. lublin112)

26 komentarzy

  1. pomnik stawiany jest bł Emilianowi Kowczowi, który w Majdanku , księdzu który pomagał Polakom i Żydom tam uwięzionym, za co też został aresztowany za podobne działania we Lwowie i torturowany…. czyli jest mordercą wg ciebie, aha to wg ciebie Polacy są ciź li- strzeliłeś sobie w kolano!Nie znasz historii Emiliana i tego, że błogosławionym ogłosił go Jan Paweł II, to świadczy że papieża też nie szanujesz…ot nacjonalizm bez wiedzy- szkoda słów

  2. A ja od siebie dodam.tylko.tyle a moze az tyle ze ci tzw wykleci wykreowani przez obecny rzad i IPN to nie zadni zolnierze ani.bohaterowie lecz zwylki zadymiarze i bandyci.z urazona duma i wybujalym.ego bo nikt nie stzela do nastolatkow w leb czy gwalci mlode dziewczyny a potem je morduje to wszystko jest w archiwum.IPN tyle ze nikt o tym.nie mowi bo to niewygodne .RZecz druga nie bylo obozow nazistowskich by obozy niemieckie to kolejna sciema i wypaczanie histori wedlug wlasnego.upadobania.A jesli.chodzi.o.UPA to byli zbrodniarze nic wiecej ktorzy swym bestialstwem.przewyzszali niemcow .byli zwalczani zarowno.przez ROsjan.jak.i Polakow .ich okrucienstwo nawet takie jednostki jak.totenkopf bilo na glowe .wiec nim.cos ktos napisze to sugeruje najpierw odwiedzic archiwa a potem pisac a nie robic z siebie kretyna

  3. Brakuje zdjecia z Orlenu z zakupu hotdogow i kawy

  4. ciekawe dla czego nie złożył kwiatów przy pomniku pomordowanych na wołyniu?

  5. Poroszenko jest żenujący… Nie zrobił prawie nic przez pierwszą kadencję, w sprawie reform gospodarczych, a już całkowicie niczego w sprawie korupcji… Jednak, dzisiejsza sytuacja na Ukrainie jest tak trudna że temu krajowi grozi wybór na prezydenta komika z telewizji…. To jest żenujące…. i w takiej sytuacji trzeba postawić jednak na Poroszenkę, który przynajmniej utrzyma europejski kurs Ukrainy a w trakcie drugiej kadencji społeczeństwo musi domagać się reform i likwidacji korupcji…. Ten kraj po całkowitej zmianie rynków współpracy z Rosji na EU i pozostałe kraje przeżywa gigantyczne trudności gospodarcze i ekonomiczne…. Co prawda w ostatnich tygodniach Hrywna umocniła się nieco do USA i EURO ale to jeszcze za mało… Największy dramat to ucieczka młodych Ukraińców na zachód do Polski i dalej do EU…. Bez tych ludzi Ukraina nie odbuduje tego kraju w Europie… Jak w takiej sytuacji domagać się jeszcze zwrotu Krymu i Donbasu… ? To wydaje się prawie niemożliwe….

Z kraju