Prezydent, premier, minister i ambasador USA spotkali się w Dęblinie. „To niezwykle ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego”

Z udziałem najważniejszych osób w państwie, w Dęblinie odbyła się uroczystość podpisania umowy na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35 dla Sił Powietrznych RP. Kontrakt obejmuje też wsparcie techniczne, szkolenia i wiele innych.

W piątek, w hangarze 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego na lotnisku Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, podpisana została umowa na dostawę myśliwców piątej generacji dla Sił Powietrznych RP. W jej ramach, koncern Lockheed Martin, dostarczy 32 samoloty F-35A oraz 33 silniki F-135 wraz z wyposażeniem zadaniowym, sprzętem obsługi naziemnej oraz wyposażeniem pilota. Do tego dochodzi dostawa elementów systemu szkolenia do baz lotniczych w Polsce, obejmująca m.in. osiem pełnych symulatorów misji.

Strona amerykańska ma również zapewnić wsparcie techniczno-logistyczne w ramach globalnego systemu Global Support Solution, który zabezpieczy na wymaganym poziomie eksploatację samolotów w Siłach Zbrojnych RP do roku 2030, dostarczyć system informatyczny ALlS – Automatic Logistics Information System, niezbędny do zarządzania eksploatacją samolotów F-35A, a także przeszkolić personel latający i techniczny w postaci 24 pilotów i ok. 100 osób obsługi naziemnej.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Georgette Mosbacher ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, a także kadra dowódcza polskich i amerykańskich sił zbrojnych.

Jak podkreślał prezydent Andrzej Duda, jest to niezwykle ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, ale też dla bezpieczeństwa całej naszej części Europy. Jest to też jeden z największych kontraktów zbrojeniowych w naszej historii. Dzień, w którym te samoloty zaczną królować na naszym niebie będzie również dniem rzeczywiście bardzo istotnego wzmocnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i naszej części Europy – dodał prezydent.

– Dzisiaj przystępujemy do rodziny F-35, samolotów najnowszej generacji, samolotów – tak, jak przed chwilą mogliśmy przeczytać – niewykrywalnych dla radarów, samolotów, które przenoszą lotnictwo, siły powietrzne, które zostają w nie wyposażone w zupełnie nową erę zdolności obronnych i zdolności bojowych – mówił Andrzej Duda.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki dodał, że jest to pamiętna chwila. Jak tłumaczył, Polska od lat stara się pozbyć długiego rosyjskiego cienia, który dominował na tą częścią Europy, w tym naszym wybijaniu się na niepodległość.

– Jednocześnie staraliśmy się dokonać skoku modernizacyjnego, skoku technologicznego. Polska armia zawsze stała w obronie Polski i starała się być nowocześniejsza. Jednak w dzisiejszym wyścigu technologicznym trzeba mieć sojuszników, trzeba czerpać doświadczenia od najlepszych. Dlatego, mimo wyjścia wojsk radzieckich z Polski w 93 roku, do dzisiaj jesteśmy cały czas w jakimś stopniu zależni od rosyjskiego sprzętu. Są to MIG-i, których mamy ze 28, czy SU, które są na wyposażeniu polskiej armii. Ale jako pełnoprawny i jeden z jeden z członków NATO, na których najbardziej można polegać, Polska przystąpiła do modernizacji swoich sił powietrznych i całej swojej armii. Modernizacji, która w ostatnich latach przyspieszy i oprócz F-16 na naszym wyposażeniu pojawią się już wkrótce znakomite myśliwce F-35. To spowoduje, że cień rosyjskiej dominacji nad tą częścią Europy oraz nad Polską, będzie coraz bardziej odsuwał się od nas – mówił Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z deklaracjami złożonymi przez producenta samolotów koncern Lockheed Martin, pierwsze F-35 mają zostać dostarczone w 2024 r. Początkowo trafią jednak do bazy Luke w Arizonie, gdzie 24 polskich pilotów będzie odbywać szkolenia na tych maszynach. To samo dotyczy personelu naziemnego. Do służby w naszym kraju myśliwce mają wejść w 2026 roku. Komplet maszyn ma być w Polsce do 2030 roku.

(fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

41 komentarzy

 1. a ofst jest?
  tak , wyszkolą nam pilotów naszych

  • Offsetu nie ma.
   Kontrakt na F-16 opiewał na 3,2 miliarda dolarów, Amerykanie zainwestowali 6 miliardów.
   Kontrakt na F-35 opiewa na 4,5 miliarda dolarów, Amerykanie nie zainwestują nawet centa.

 2. przyjechali pokazali sie i co tera u nas bedzie lepiej na lubelszczyznie

  • jak ci źle to jedź na zachód od Wisły jak twoi koledzy i tam dorabiaj kacyków – tylko nie przyjeżdżaj wydawać na wschodzie!!!, ewentualnie zaproś jeszcze więcej taniej siły roboczej ze wschodu bo tobie się nie opłaca tu pracować

 3. Tak trochę temat z pozoru „poboczny”.
  Kim jesteśmy dla USA?
  Polska podpisuje umowę z koncernem Lockheed Martin.
  Z naszej strony minister (MON), premier RP, prezydent RP…
  Stany Zjednoczone reprezentował ambasador oraz kadra dowódcza.
  Czy Pani ambasador pozwoliła chociaż naszym przedstawicielom usiąść na krześle?
  Może tak chociaż przy składaniu podpisu 🙂
  Zawsze to wygodniej niż schylanie się nad stołem z jednoczesnym skłonem przed przedstawicielem USA.
  I pomyśleć, że taki Jan Matejko już kiedyś namalował scenę z wydarzenia w XVI wieku.

 4. I co to bedzie popaprańce obiecali że rozbroją Polskę pieniądze wzieli putin będzie zły.

 5. co ma deblin do tych eFów

 6. każdy palant który jest przeciw wojskom USA i samolotom F35 w Polsce
  jest normalnym palantem i ruskim trolem

 7. F35 bez systemu ALIS czy z nim? Tego nie wiemy. System ten nie jest dopracowany , nawet w Stanach czas oczekiwania na niektóre części zamienne do tych samolotów wynosi kilka lat.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska