690 680 960

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania na 100 dni w ramach Polskiego Ładu

W środę szef rządu Mateusz Morawiecki przedstawił założenia rządowego programu Polski Ład. Przez najbliższe 100 dni rządzący chcą opracować ustawy, które pozwolą na wprowadzenie w życie pomysłów partii rządzącej.

Kilkanaście dni temu rządzący przedstawili założenia programu Polski Ład, który ma być narzędziem wyjścia z kryzysu po pandemii koronawirusa. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki przestawił 10 projektów, którymi rządzący mają się zajmować przez kolejne 100 dni. Chodzi tutaj o wprowadzenie konkretnych ustaw, które „przełożą się na lepszą sytuację Polaków”.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller w środę zachwalał program mówiąc, że wdrożenie Polskiego Ładu da wyższe dochody dla 18 mln obywateli, realizacja projektu ma również dać lepszy dostęp do mieszkań i lepszej służby zdrowia. Podobnie reklamował projekt premier Mateusz Morawiecki.

– To pewna wizja rozwoju sprawiedliwego i szybkiego, szybkiego doganiania tych, którzy zawsze wydawali nam się niedoścignieni – zachodnich najbogatszych państw. To wizja konkretna i wiarygodna. To dzisiaj chcemy pokazać i potwierdzić – powiedział szef rządu.

10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu, które mają być przeprowadzone w trakcie najbliższych 100 dni

– Pierwsza zmiana to 30 tys. zł kwoty wolnej dla wszystkich, to będzie jeden z najwyższych pułapów w Europie. Po drugie – emerytura bez podatku do 2500 zł. To dla tych, którym jesteśmy winni wdzięczność, czułość i miłość. Musimy im się odwdzięczyć ich wyższymi emeryturami netto. W temacie służby zdrowia zapowiadamy zniesienie limitów do specjalistów. To największa bolączka w służbie zdrowia. Przedstawimy harmonogram zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7%. Następny punkt to mieszkanie bez wkładu własnego – ta podstawowa bolączka musi w końcu być zmieniona. Kolejny punkt Polskiego Ładu, z inspiracji przedsiębiorców, pracodawców i zwykłych Polaków, to deregulacja budowy własnego domu do 70 mkw – bez specjalnych zezwoleń, bez książki budowy i bez kierownika budowy, tylko na zgłoszenie. Polski Ład to też program na problemy demograficzne, stąd propozycja Kapitał Opiekuńczy Rodzina12000plus dla tych, którzy podejmują się wysiłku urodzenia i wychowania dzieci. To kolejne wsparcie po Rodzina500plus. Polski Ład to też Dekada Inwestycji na system wodno-kanalizacyjny, na drogi w całym kraju. To program modernizacji kolei, to też podjęcie się wyzwań cywilizacyjnych, które już dawno powinny być zniwelowane. W ciągu 100 dni, w krótkim czasie doprowadzimy do uzgodnienia wszystkich zapisów związanych z wyższymi dopłatami do paliwa rolniczego. Rolnicy dbają o nasze bezpieczeństwo żywnościowe, ale też o Polskę i o polską ziemię. Rolnicy starają się wzmacniać polską gospodarkę przez eksport polskich towarów i rozsławiają polską żywność na świecie. Chcemy ułatwić rolnikom dostęp do handlu, żeby nie było tylu pośredników. Przez te 100 dni opracujemy ustawę dot. Małe Centra Nauki Kopernik – polski rozwój musi być oparty na innowacyjności, bo to zapewni, że Polska będzie konkurowała z najlepszymi. To sprawi, że wynagrodzenia Polaków będą jak najwyższe – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier odniósł się do pytań dotyczących, skąd rząd weźmie pieniądze na realizację projektu Polski Ład. Szef rządu powiedział, że w budżecie kraju pojawiła się łącznie nadwyżka 9 mld zł. Zaznaczył, że świadczy to o zdrowiu finansów publicznych.

– Skuteczność jest większa, podatki są niższe, a budżet cieszy się dużo większym zdrowiem niż we wcześniejszych latach, kiedy jak przez durszlak mafie vatowskie przepuszczały pieniądze polskich obywateli. Polska musi pozbyć się kompleksów, być innowacyjna, nowoczesna, sprawiedliwa i patriotyczna. Wspierajmy polskich przedsiębiorców, kupujmy polskie produkty. Promujmy to co polskie – dodał Morawiecki.

(fot. KPRM)

43 komentarze

 1. Najważniejsze że PO -KO już nigdy przy korycie nie będzie.

  • Ależ jest, POPiS wiecznie żywy, pozorowana walka polityczna tak że nawet przed wyborami się nawet nie bawią w kampanie. Jeden wielki teatr polityczny.

 2. Ja jak bym głosował na Peło to bym teraz ze wstydu z domu nie wychodził.

 3. End aj siołju jur fakink new kantry, end jur fakink chałs

  Do budy z tymi peło, precz, PIS to przyszłość tego kraju i tego narodu, powinniśmy być dumni z tego jaki mamy rząd oraz inne kraje powinny nam tego rządu zazdrościć.

  Wiwat Jarosław, Wiwat Mateusz, Wiwat Andrzej Wiwat PIS!

 4. Cytat z Potopu (tego Sienkiewicz): –
  ” Nieograniczona jest hojność waszej królewskiej mości – odparł, nie bez pewnej ironii w głosie, Sapieha.
  A Karol Gustaw odpowiedział z właściwym sobie cynizmem:
  – Daję, bo nie moje.”

 5. Dajemy bo nie kradniemy odpowiedział pan Jarosław.

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin