Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Premier: „Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zablokowaniem gospodarki”

We wtorek rano podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o objęciu pomocą finansową kolejnych branż. Wsparcie ma trafić do firm działających w gastronomii, rozrywce, sprzedaży detalicznej, a także do siłowni i klubów fitness.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o wsparciu dla kolejnych branż, które ucierpiały z powodu wprowadzonych obostrzeń.

– Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią koronawirusa. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zablokowaniem gospodarki. Droga pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarki. Wirus nie pozostawia nam dużego pola manewru dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte koronawirusem chcemy, żeby zostały objęte naszym programem wsparcia – powiedział premier.

Pomoc ma trafić do gastronomii, rozrywki, zdrowia fizycznego oraz sprzedaży detalicznej.

– Po pierwsze dla branż gastronomii, rozrywki, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej – w listopadzie zwolnienie ze składek ZUS za listopad, wdrażamy postojowe z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych branżach. Wprowadzamy bezzwrotne dotacje dla tych małych i mikrofirm, które wpadają w trudną sytuację gospodarczą. Wprowadzamy zwolnienie z opłaty targowej za cały 2020 rok z jednoczesną rekompensatą tej opłaty dla samorządów – przekazał Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że wartość tego wsparcia może osiągnąć ponad 2 mld złotych.

– Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące. Wartość tego wsparcia to ponad 1 mld 800 mln, a według niektórych szacunków może to być ponad 2 mld. Dzisiaj widzimy, że musimy znaleźć sposób funkcjonowania branż w sytuacji ograniczenia funkcjonowania biznesu – dodał premier.

Oprócz tego dostępne będą długoterminowe pożyczki gwarancje dla osób chcących korzystać z programów inwestycyjnych.

– Zdaję sobie sprawę, że stoimy przed bardzo trudnymi wyborami, ale chcemy zrobić wszystko przy wsparciu budżetu państwa polskiego, żebyście mogli przechować wartość polskiego biznesu przez trudne miesiące epidemii – wyjaśnił szef rządu.

Premier: „Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zablokowaniem gospodarki”

Premier: „Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zablokowaniem gospodarki”

(fot. KPRM)

50 komentarzy

 1. Kto po tobie jarek posprząta?

  Za co jarek tak nas nienawidzisz?

 2. Spieprzaj pinokio ze swoim covidem!!

 3. Ciekawe skąd na to pieniądze mają iść.. znam lepszy sposób np otworzenie siłowni.

 4. Pośród różnych lęków i zbiorowych mitów okresu pandemii modne jest zwłaszcza straszenie „lockdownem”, które uprawiają szczególnie organizacje związane z tzw. przedsiębiorcami. „Lockdown” nas zabije, „lockdown” to zakaz wychodzenia z domu, „lockdown” gorszy niż śmierć… Oczywiście jest to jedna wielka bzdura, bo żaden „totalny lockdown” nie istnieje. To bzdura.
  W czasie największych „lockdownów” praktycznie wszystkie branże działały normalnie. Fabryki pracowały. Sklepy pracowały. Kopalnie pracowały. Ochrona zdrowia pracowała. Nauczyciele pracowali… Luksus totalnego nicnierobienia i niewychodzenia z domu to była może zabawa dla zamożnej, bogatej w oszczędności części klasy średniej i tych z własnymi jachtami. Proletariat pracował.
  Bo „lockdown” dotyczył i dotyczy bardzo wąskiego sektora: w tym imprez masowych, wydarzeń kulturalnych, spotkań religijnych, gastronomii, czy fryzjerów i klubów fitness. I realnie nie są to żadne kluczowe sektory, czy branże, a od ich wsparcia (na uczciwych warunkach) jest państwo. I lepsze jest okresowe przymknięcie tych sektorów niż paraliż całej ochrony zdrowia i umieranie na stadionie.
  O co więc chodzi, nad czym ten płacz?
  O kulturę turbokonsumpcyjnego kapitalizmu.
  Takie czasowe nawet przymykanie konsumpcji, imprez i zabaw, czy części lokali usługowych jest dla kapitału gorsze niż 300 tysięcy zgonów na dowolną chorobę, bo zatrzymuje pociąg konsumpcjonizmu. Powiedzieć, że można ograniczyć galerie handlowe z troski o ludzkie życie… To zabić Wall Street żyjące z wypalania Amazonii. Ten sam kapitał miał się doskonale w czasie II WŚ, a firmy świetnie zarabiały na gazowaniu ludzi i zaufajcie mi, że wiara w kłamstwa, jakie kapitał będzie wmawiał ludziom w obronie wszelkich zysków nie jest mądra.

 5. Panie premierze ale jak to ? Nie tak dawno mówił pan że wirus w odwrocie i jest cudnie ? Wszyscy słyszeli .UPS ,zapomniałem ze wy wszyscy mowicie to co wam akurat w danym monencie pasuje

 6. no tak…. czas uruchomic kolejna drukarke… i dalej rozdawać puste pieniadze… a efektem tego bedzie wilka bieda która JUŻ ZA ROGIEM….

 7. Gnoje i mordercy tylko będą grozić. I tak wiadomo że zamkną wszystko tylko robią ten cyrk żeby zwalić na społeczeństwo swoje zbrodnie.

  • wprowadza kolejne obostrzenia aby akcje byly jeszcze tansze – kazdy moze na tym zarobic ale i stracic bo kazda inwestycja wiaze sie z ryzykiem.jak niemiecki index dax zejdzie do 9,500pkt…nie wiem ile wtedy bedzie na wigu ale nakupie akcji pkp cargo,ccc,jsw ,pge,pkn.tak po 2 tys w kazda z tych spolek .zobaczymy ile te akcje beda warte za 2 lata.kazdy moze zalozyc darmowe konto maklerskie i kupic akcje tych spolek i uzbroic sie w cierpliwosc .

   • Każdy może kupić akcje jeżeli ma kasę. Większość ma kredyty wiec sytuacja raczej nie nastraja ich do inwestowania 😉 Kryzys jest okazją dla bogatych.

 8. W innych krajach europejskich jest to samo niszczenie gospodarki prędzej czy później będzie wojna.

 9. Pamiętajcie o tym ze rzad się zawsze wyżywi!!

 10. ten bękart już zniszczył Polskę i Polaków ale będzie wisiał za zbrodnie popełnione na Polskim narodzie!!!!

Wiadomości z info112