Prawo jazdy on-line i szereg innych, ważnych zmian dla kierowców. Projekt ustawy został przyjęty

Sejm przyjął projekt ustawy dotyczący zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zaakceptowane rozwiązania mają na celu wprowadzenie szeregu ułatwień dla kierowców oraz właścicieli pojazdów, a także uprościć procedury związane z rejestracją pojazdów. Teraz zajmie się nimi Senat.

Przyjęty przez Sejm projekt przewiduje zwolnienie kierowców posiadających polskie prawo jazdy z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania tego dokumentu podczas kontroli drogowej. Policjanci, jak również funkcjonariusze innych uprawnionych do przeprowadzania kontroli drogowej służb, sprawdzą dane i uprawnienia kierowcy w centralnej ewidencji kierowców. Ma to być kolejne ułatwienie dla kierowców, po zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Nie będzie też konieczności wymieniania dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się w nim miejsce na pieczątki z potwierdzeniem badania technicznego. Takie rozwiązanie ma być znaczną oszczędnością czasu i pieniędzy dla właścicieli pojazdów. Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów ma być zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy blisko sto złotych.

Nowelizacja ustawy przewiduje również wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu. W projekcie zaproponowano ponadto wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Dzięki temu, nie będzie konieczności zakupu nowych tablic rejestracyjnych, co również oznacza oszczędność w wysokości ok. stu złotych.

Nowością ma być wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży. Kolejnym nowym rozwiązaniem, ma być możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego. Będzie to jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych aut. W przypadku konieczności naprawy samochodu, np. po poważnym wypadku, będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.

Nowe przepisy umożliwią również zwrot zatrzymanego elektronicznie dowodu rejestracyjnego przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument. Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów ma być także wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu. Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu.

(fot. archiwum)

Zobacz również

23 komentarze

 1. Przypominam, że dla rowerzystów brak jest obowiązku noszenia kamizelek odblaskowych oraz kasków w mieście, poza miastem

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6759zł -0.17%
  • GBP 5.204zł 0.32%
  • EUR 4.4723zł -0.17%
  • CHF 4.1043zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika