Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Powstanie zapora na granicy z Białorusią w naszym regionie. Płotu nie zbudują, będzie inne rozwiązanie

Po zakończeniu prac przy budowie zapory na granicy z Białorusią w województwie podlaskim przyszedł czas na nasz region. Tu jednak żadne ogrodzenie nie będzie stawiane. Ma zostać zastosowane innowacyjne rozwiązanie.

W czerwcu zakończyły się prace przy budowie zapory na granicy z Białorusią. Rok wcześniej na terenie województwa podlaskiego powstał liczący 186 km i wysoki na 5,5 m płot ze stalowych przęseł, później wyposażono go dodatkowo w zwoje drutu żyletkowego. Następnie ruszył montaż 3 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Jak podkreślał wielokrotnie pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn, polska granica jest obecnie najlepiej chroniona w Europie.

Pozostaje jednak jeszcze odcinek o długości 171 km znajdujący się w województwie lubelskim. W tym przypadku granica przebiega środkiem rzeki Bug. Obecnie jest on patrolowany przez funkcjonariuszy straży granicznej, żołnierzy oraz policjantów. Jak jednak ogłosił dziś w Terespolu minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, Straż Graniczna ogłosiła właśnie przetarg na budowę zapory w naszym regionie. Nie będzie to oczywiście metalowy płot, jak na Podlasiu, tylko zapora elektroniczna. Wszystko dlatego, aby nie odcinać mieszkańców naszego kraju od dostępu do rzeki.

– Zapora elektroniczna na Bugu umożliwi nam w 100 proc. monitorowanie sytuacji wzdłuż całej rzeki na granicy z Białorusią. Nasi funkcjonariusze będą mieli znakomity instrument do realizacji swoich działań. Zapora elektroniczna oraz znakomita postawa naszych funkcjonariuszy są gwarancją przestrzegania integralności i bezpieczeństwa na naszej granicy, w tym granicy wodnej. Granica zewnętrzna Unii Europejskiej, która jest jednocześnie granicą Polski z Białorusią i z Rosją, jest najlepiej zabezpieczoną granicą w Europie, a najważniejszym gwarantem tego są nasi funkcjonariusze i żołnierze – mówił Mariusz Kamiński.

Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga dodał, że bariera elektroniczna na rzece granicznej Bug będzie innowacyjnym rozwiązaniem. Podkreślił przy tym, że inwestycje w strukturę graniczną zwiększają bezpieczeństwo granic naszej ojczyzny. Zadaniem zapory będzie całodobowe wsparcie funkcjonariuszy i żołnierzy w patrolowaniu granicy, zapewni też możliwość natychmiastowego reagowania w sytuacjach, kiedy zostanie ona naruszona.

26 komentarzy

 1. Który to już tydzień z rzędu złotówka na koniec sesji zamyka się na minusie ? Może chcecie jakiś talon ”państwowy” na wyjazd nad bajoro z komarami oh ah ..

 2. Postawią budkę z wizami za 5 tysięcy dolarów od sztuki! 8*

 3. No tak – nikt ot tak sobie przejść nie może – hajsy muszą się zgadzać!
  Każdy usmalony ma wykupić wizę od pisowksich kuurw…

 4. Koniec włażenia do PL za darmochę. Działki kosztują.

 5. Podłączyć zaporę pod prąd.

 6. Z jednej strony powstanie kolejna zapora, ale co z tego skoro handel wizami i kolejki przed konsulatami w różnych wiadomych krajach będą nadal. Hipokryzja rządzących nie zna granic. Ośmieszyli się na forum światowym ta sprzedażą wiz. Eurostat podał, że w ciągu ostatnich kilku lat rząd PL wydał najwięcej wiz w całej unii. Wyprzedziliśmy kilkudziesięciokrotnie Niemcy i inne państwa. U nas mentalność nadal sowiecka.

 7. Robią zaporę, żeby Białorusini nie podbierali klientów dla pisowskiego wizowego biznesu.

 8. No cóż innowacyjne to oni mają tylko swoje ptasie mózgi bo wiedzą tylko jak rozdawać na prawo i lewo kasę jak wyprodukować patologię nieróbstwo jak chandlowac wizami zadłużać bez opamiętania kraj mówią że Gierek zadłużył ale i dla ludzi zrobił a ci co nic

  • Nic nie zrobił folksdojcz ryży z peło.

  • Jak masz klapki na oczach z lewej” P” z prawej „O” to jak masz dostrzegać rzeczywistość. Nie chciałbyś pewnie żyć w tamtych czasach – jak masz rodziców to zapytaj . Nic nie zrobił to twój wodzu z PO okradając z dnia na dzień bez pytania obywateli z OFE i spieprzył z okrętu pierwszy robić interesy z Merkel i ziomkami z Unii . Gdzie jest jego druga Irlandia jak obiecywał.

 9. Rząd PIS I jego koledzy doprowadzili ten kraj na skraj upadku największe zakłady chemiczne w lubelskim ledwo zipią czemu bo zarząd i prezes to zgraja nieudaczników którzy nie powinni zarządzać takim zakładem Rząd cichcem opylil chińczykom czesc huty stalowa Wola Rosjanom sprzedał lotos Rząd PIS rozwalił służbę zdrowia przemysł transport szkolnictwo rolnictwo a nawet wojsko czy Policję nawet sądy czy prokuratury upolitycznił a taki kryminalista z wyrokiem jest ministrem takie rzeczy to tylko w Polsce

 10. Na granicy tylko pole minowe

Dodaj komentarz

Z kraju