Powstaje nowy budynek Sądu Rejonowego. Uroczyście wmurowano kamień węgielny (zdjęcia)

Budowa ruszyła dwa miesiące temu, zaś cały obiekt ma być gotowy za trzy lata. Nowy budynek sądu ma poprawić warunki, będzie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W marcu przy ul. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim rozpoczęły się prace związane z budową nowego budynku Sądu Rejonowego. W piątek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Wzięli w niej udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, poseł na Sejm RP Jan Kanthak, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, dyrektor Departamentu Nadzoru Administracyjnego Paweł Zwolak, prezes Sądu Okręgowego w Lublinie Marek Niezgoda, wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie Piotr Czerski, starosta powiatu janowskiego Artur Pizoń, burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa i wykonawca inwestycji.

Jak wyjaśniał prezes Sądu Rejonowego Roman Kałuża, decyzja o budowie nowego obiektu została podjęta z kilku powodów. Chodzi głównie o fakt, iż w powiecie janowskim przybywa mieszkańców, co przekłada się na wzrastającą liczbę spraw. W związku z tym zwiększa się też i obsada, a to sprawiło, że warunki pracy stają się coraz mniej komfortowe. Aby utrzymać standardy dla funkcjonowania obiektów wymiaru sprawiedliwości, konieczne było rozpoczęcie rozbudowy gmachu sądu. Inwestycja za ponad 8 mln zł jest finansowana ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości.

Budynek ma być nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do tego serwerownie, centralna kotłownia, ośrodek kuratorski i pokoje socjalne przejdą modernizację. Stworzone zostanie również miejsce dla wydziału ksiąg wieczystych i archiwum zakładowego. Według planów, budynek będzie gotowy za 3 lata.

(fot. UW)

Zobacz również

3 komentarze

  1. Heh w gaierach pajacują a nawet do zdjęcia kielni trzymać nie potrafią. Ps. No i tradycyjnie czarny musi być do pokropku.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności