Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Poświęcają swój czas, aby nieść pomoc zaginionym. Teraz Ty, możesz pomóc im (wideo)

Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Legii Akademickiej z Lublina to grupa ludzi, którzy poświęcają swój czas, często zostawiając swoje obowiązki, by nieść pomoc osobom zaginionym, które z różnych przyczyn wychodzą ze swoich domów i już do nich nie powracają.

Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Legii Akademickiej zrzesza młodych, energicznych i ambitnych ludzi, którzy w przerwach pomiędzy nauką i pracą lub też wypełnianiem innych obowiązków, zajmują się poszukiwaniem osób zaginionych. Głównym celem grupy jest pomoc w poszukiwaniu osób, które wyszły z domu i z różnych powodów do niego nie powróciły.

Za każdym razem członkowie grupy dokładają wszelkich starań, aby poszukiwana osoba wróciła do swoich bliskich cała i zdrowa. Od 10 czerwca 2020 r. grupa prowadzi sformalizowaną współpracę z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie. Podpisanie umowy z Komendantem Wojewódzkim Policji było ukoronowaniem wysiłków włożonych w coraz bardziej profesjonalne prowadzenie działań poszukiwawczych.

– W naszych szeregach znajdują się między innymi strażacy, ratownicy medyczni, policjanci, strażnicy ochrony kolei oraz żołnierze. Licznie współpracujemy także ze wszystkimi służbami. Często bierzemy także udział w pokazach i szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy, a czasami zdarza nam się także brać udział w zabezpieczaniu mniejszych bądź większych imprez masowych. Przeprowadziliśmy między innymi szkolenie dla żołnierzy Drugiej Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w zakresie realizowania poszukiwań osób zaginionych w terenie – relacjonują członkowie GPRLA.

Grupa brała także udział w działaniach związanych z epidemią koronawirusa, odkażając miejsca przestrzeni publicznej, czy dostarczając niezbędne produkty osobom przebywającym w kwarantannie, czy też osobom w podeszłym wieku, których stan zdrowia nie pozwalał na samodzielne wyjście do sklepu.

– Jako grupa, specjalizująca się w poszukiwaniach, działamy dopiero od roku 2018. Niemniej, grupa powstała 5 lat wcześniej i w sposób nieformalny działała na rzecz osób zaginionych, oraz ucząc innych jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Jednym z naszych głównych założeń jest ciągły rozwój, abyśmy mogli działać coraz bardziej profesjonalnie, na większą skalę. Mocno walczymy o to, aby o naszej grupie i naszych działaniach było jak najgłośniej. Nasz fanpage na Facebooku obserwuje już ponad tysiąc osób. Ciągle udostępniane są na nim nowe posty, krótkie sprawozdania z naszych akcji, informacje o finałach poszukiwań, te zakończone sukcesem, ale także i te, które zakończyły się tragicznie – mówią członkowie grupy.

W szeregach poszukiwaczy znajduje się również specjalnie wyszkolony pies, a także jego przewodnik. Dzięki nim można przeszukiwać teren o wiele dokładniej, trafiać na konkretne wskazówki rzeczowe lub podejmować działania poszukiwawcze, nawet po upływie dłuższego czasu.

– Nasza działalność jest w pełni finansowana ze środków osób należących do Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej. Sami pokrywamy koszty ubezpieczenia, wynajmu magazynu, w którym przechowujemy sprzęt, a także ponosimy pełne koszty jego konserwacji. Jako Grupa Poszukiwawczo Ratownicza jesteśmy w pełni zmobilizowani do ciągłego rozwoju, poszerzania zakresu naszych działań, zwiększania naszych kompetencji i umiejętności. Chcemy działać, pomagać, szukać, rozwijać się i jeszcze czynniej przyczyniać się do tego, aby osoby zaginione wracały do swoich domów całe i zdrowe – wyjaśniają przedstawiciele grupy.

Jeżeli chcecie wesprzeć Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą Legii Akademickiej wejdźcie tutaj: Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Legii Akademickiej

(fot. wideo lublin112.pl)

3 komentarze

  1. No fajnie ze cos takiego istnieje. Ale jeśli ktoś będzie chciał in narobić kłopotów prawnych szybko to nastapi.
    Zabezpieczenia medyczne zgodnie z ustawą moze byc wykonywane tylko i wyłącznie przez podmiot leczniczy. Wiec uważajcie moi państwo albo poczytajcie przepisy zanim się za cos bierzecie

    • Owszem, natomiast owa ustawa dotyczy zabezpieczeń imprez masowych, wszelkie imprezy o innym charakterze nie są regulowane wyżej wymienionym aktem prawnym.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo