690 680 960

Ponad 2,5 mld złotych trafiło na Lubelszczyznę w podziale rządowych środków (lista inwestycji)

Każdy samorząd, który złożył choć jeden wniosek, otrzymał środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Najwięcej trafiło do Lublina i Województwa Lubelskiego.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Chodzi o fundusze mające być wsparciem dla samorządów, które w wyniku najpierw pandemii, a teraz kryzysu wywołanego wojną na Ukrainie, muszą zmagać się ze spadkiem dochodów. Środki te mają pozwolić na realizację działań w postaci m.in. budowy i modernizacji dróg, szkół, żłobków, przedszkoli, ścieżek rowerowych czy inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Tym razem bezzwrotne dotacje przekazano wszystkim samorządom, które się o nie starały. Na Lubelszczyznę trafi łącznie 2 526 916 347,05 zł. Nasz region znalazł się na trzecim miejscu pod względem liczby sfinansowanych wniosków. Jest ich 462. Więcej ma tylko Wielkopolska – 504 i Mazowsze – 607.

Nie oznacza to jednak, że każdy z samorządów otrzymał środki na to, co chciał. Wszystko dlatego, że można było składać po trzy wnioski o dofinansowanie odpowiednio do 65 mln zł, 30 mln zł oraz do 5 mln zł. W większości wybrano po jednym dla każdej gminy czy powiatu. Najwięcej środków będzie przeznaczonych na infrastrukturę drogową – 47,3 proc., wodno-kanalizacyjną – 16,1 proc. i sportową – 8,3 proc.

Maksymalną kwotę dotacji, czyli 65 mln zł, otrzymało miasto Lublin na budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca 80 i Województwo Lubelskie na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 833 na odcinku 6 km. Poniżej zestawienia projektów z województwa lubelskiego, które otrzymały dofinansowanie. Należy kliknąć na listę:

(fot. KPRM)

21 komentarzy

 1. zbliżają sie wybory i gminy z włodarzami pisowskimmmmii dostali granty dla poprawienie wyników wyborów zobaczymy czy uda im się oszukać są gminy w ogóle pominięte na szczęście jest jeszcze zachód polski który jak wieżę w to pogoni ich żeby nie było purytanizmu władzy w Polsce

  • Samorządowe dopiero 2024

   • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    Oj, słabo ja te nadchodzące wybory widzę… obecnie nie ma w Polsce partii, która „dałaby” więcej wyborcom niż PiS.
    A tu, panie Naród się przyzwyczaił brać i jak stanie przed widmem utraty „plusów” (bo to przecież tylko programy rządowe),
    to gremialnie rzuci się do urn i zagłosuje na głośno bodajkwanych „pisiorów”.
    Twierdzącym tu, ze PiS kradnie, uświadamiam, że owszem, kradnie, ale łupem przynajmniej częściowo dzieli się z okradanymi.

    • Państwo nie ma dawać, pieniądze, które bierze z podatków ma inwestować. To, ze dają oznacza, ze przy okazji znikają pieniądze gdzieś indziej. Za chwile emerytka za 14tke wyda na pół tony węgla. Przelicznik dawania. Niech nie zabierają w podatkach i wystarczy.

    • Ale nie ze wszystkimi, mi nic nie dał, na wszystko musiałem zapracować sam i za sld i aws i po i pis. A ile mi ukradł? Zdecydowanie więcej niż poprzednicy… (benzyna 98 już po 8)***** ***

  • Proszę wymienić gminy, które złożyły wniosek a nie otrzymały. Konkrety proszę a nie bicie piany jak w TVN.

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Ponad 2,5 mld złotych trafiło na Lubelszczyznę w podziale rządowych środków – no to teraz zacznie się kombinowanie
  jakby tu coś z tego uszczknąć do własnej kieszeni. Oj, zacznie…

 3. pis śmierdzi padliną

  Gminy gdzie rządzi np. PSL dostąły 0zł. Drogi dziurawe, bida aż piszczy. To jest pisowskie świństwo pełną gębą. To takie katolickie i nadstawianie drugiego policzka.

  • ,,Każdy samorząd, który złożył choć jeden wniosek otrzymał środki”, czytaj ze zrozumieniem w/w tekst. Jeśli w/g totalnej opozycji otrzymały je tylko gminy ,,pisowskie” to patrząc na te listy gmin to sam nasuwa się wniosek o śladowym poparciu dla totalnych w terenie.

  • Jak nie umiejo pisać wniosków to nic dziwnego że nie dostajo

  • Czy prezydent Żuk jest z PiS, czy np. wójt z gminy Zamość jest z PiS?

   • Oj tam, oj tam, w TVN POwiedzą, że dostali przez roztargnienie/pomyłkę rządu.

 4. kupowanie głosów wyborców
  ***** ***

  • Kopaczowa POnoć te wszystkie plusy i podwyżki miała już w szufladzie, ale nie zdążyła wdrożyć bo durny naród źle zagłosował.

 5. nie ma jak zamówienia publiczne, na weekendzie parę osób świętowało bo przeszły ich inwestycje na pełnej kwocie zawyżonej 3 krotnie w stosunku do wyceny ^^

 6. A wczoraj w Faktach TVN mówili, że dostały tylko samorządy i samorządowcy związani z PiS. Pytam się czy w Lublinie prezydent Żuk jest z PiS. Dodam tylko, że w woj. Lublin dostał najwięcej. Niedowiarkow zachęcam do obejrzenia Faktów w TVN w necie bo przekaz idzie w Polskę. Ktoś jest np. z Zielonej Góry czy Szczecina, nie wie nawet za bardzo gdzie Lublin leży i faktycznie sobie myśli: PiS dal tylko swoim. I żeby nie było nie jestem za PiSem, oglądam różne media by wyrobić sobie opinię. Tak Wiadomości też oglądam.

 7. 2 mld dają co roku na TVPiS, a Ci się chwala, że dali 2,5 mld na całe województwo. Kpina.

 8. W TVP Info zapytano POseł Leszczynę o chociaż rąbek programu dla Polski (w gabinecie cieni przyszła Minister Finansów). O tak, chcielibyście wykraść nasz program i natychmiast wdrożyć przed wyborami. Ujawnimy dopiero na kilka dni przed wyborami. Tusk trochę wypaplał – natychmiastowy rozdział Kościoła od Państwa i wyjazd z religią ze szkół.

 9. Wujek Władek z Konopnicy

  A to dobre dofinansowanie do:

  „Przeciwdziałanie skutkom społeczno- gospodarczym Covid-19 przez rozbudowę drogi wojewódzkiej Nr 833 od km 12+980 do m. Kraśnik ( km ok. 18+970) ”

  Ciekawe czy tu chodzi o drogę na cmentarz, czy do szpitala tymczasowego dla kowidowców ?

 10. Ten pisowski oseł jak mu tam noworoczny tułajew już przedstawiał grafikę z dofinansowania dwóch innych programów dla Lublina jako swój sukces a później się okazało, że wcale nie dostały dotacji… Największe miasto regionu musiało coś dostać bo tu też mieszka spory elektorat pisu ale okroili ile mogli… ***** ***

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…