Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto. Gmina Bychawa (panorama)

Nadeszła wiosna, pogoda sprzyja wychodzeniu z domu i korzystaniu z uroków budzącej się do życia przyrody. Z uwagi na wprowadzane przez rząd kolejne ograniczenia w działalności m.in. obiektów noclegowych, na razie nie ma co liczyć na dłuższe wyjazdy. Warto więc poznać bliżej urocze i warte odwiedzenia zakątki naszego regionu.

Lubelszczyzna to nie tylko popularne wśród turystów miasta jak Zamość, Kazimierz Dolny, Nałęczów czy też Roztoczański i Poleski Park Narodowy. Na terenie województwa jest bowiem wiele ciekawych, lecz mało znanych miejsc, które również potrafią zachwycić, oraz gdzie warto się wybrać np. na spacer, aby odpocząć od zgiełku miasta. Tym razem zapraszamy do gminy Bychawa, która położona jest na Wyżynie Lubelskiej, 30 km na południe od Lublina nad rzekami Gałęzówką i Kosarzewką.

W samej Bychawie warto odwiedzić ruiny neogotyckiego pałacu. Pierwotnie był to zamek obronny wzniesiony przez Mikołaja Pileckiego w I poł. XVI wieku. Zbudowano go na miejscu trzech wcześniejszych dworów należących do rodziny Bychawskich. Zamek położony był na półwyspie otoczonym z trzech stron stawami i odciętym fosą od lądu. W połowie XIX wieku pałac uległ spaleniu, od 1888 roku nie zamieszkany. Do dzisiaj zachowały się spore fragmenty ścian pałacu.

W pobliżu znajduje się zalew o powierzchni 10 ha z wysepką pośrodku i łowiskiem specjalnym, oraz z położonymi nieopodal stawami rybnymi „Zielona Dolina”. Jest też Rezerwat „Podzamcze”, w którym występuje wiele ciekawych roślin, głównie stepowych. Usytuowany on jest na stromej lessowo-kredowej skarpie obok miejskiego stadionu sportowego. Z kolei wąwozy „Kacze Doły”, zlokalizowane na północ Zadębia i Wandzina, sprzyjają uprawianiu turystyki pieszej.

W ewidencji zabytków w Bychawie znajdują się: Zespół zabudowań parafialnych pw. Św. Jana Chrzciciela, Cmentarz z zabytkowymi nagrobkami, synagoga w końcu XIX wieku wzniesiona w miejscu poprzedniej z 1810 roku, cmentarz wojenny z I wojny światowej na tzw. Białej Górze, a także zespół kościelny w Bychawce Pierwszej, zespół dworsko-parkowy w Gałęzowie, park z alejami w Woli Gałęzowskiej oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej w Zaraszowie Kolonii.

W Bychawie znajduje się również Izba Regionalna, założona w 2004 roku przez Bychawskie Towarzystwo Regionalne, która jest udostępniana na życzenie i zawiera eksponaty, głównie sprzęty gospodarstwa domowego. W Zdrapach zlokalizowane jest średniowieczne grodzisko, w którym odkryto ślady osady z okresu przedpiastowskiego, a więc z VIII-X w.

Na rowerzystów czeka zaś szlak rowerowy Doliną Kosarzewki. Prowadzi on z Osmolic przez Iżyce, Bychawkę Pierwszą, Bychawkę Drugą, Bychawkę Drugą Kolonię, Wincentówek, Bychawę, Wolę Dużą, Skawinek, Kosarzew Dolny Kolonię, Kosarzew Dolny, Kosarzew Górny, Zieloą do Krzczonowa. Trasa ma 28 km, z czego 20 km przebiega drogami o nawierzchni asfaltowej, 3 km drogami gruntowymi, 3,5 km szutrowymi a 1,5 km płytami betonowymi.

Poniżej, dzięki naszym panoramom, można również bez wychodzenia z domu odwiedzić Bychawę zarówno z ziemi jak też z lotu ptaka, a także zalew w Podzamczu, Rezerwat Podzamcze, ruiny pałacu czy też kościół w Bychawce.

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto. Gmina Bychawa (panorama)

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

Autor: redakcja

9 komentarzy

 1. „Nadeszła wiosna, pogoda sprzyja wychodzeniu z domu i korzystaniu z uroków budzącej się do życia przyrody” jest plandemia, wg kowidian nie wolno wychodzić. Tylko trzeba otumaniać się w domu, to na pewno wirusa powstrzyma.

 2. A w. Łuszczowie Il tez jest pieknie i dużo zieleni jak by niebylo jest to Szlak Jana III Sobieskiego idealne miejsce na spedzenie weekendu

  • Taa, przyzwyczajajcie się niewolnicy 21 wieku… tyle wam zostało; Bychawa all inclusive… Łuszczów resort, Lubartów miracle… aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahhahahahhahahhaha
   jak będziecie grzeczni, poddacie się szczepieniom, testom i kwarantannie po powrocie z wojaży… aaaaaaaaaaaaaahahhahhahahhahah

 3. Bychawa – tak kompletnie nic nie ma !
  Ale jest OSM Bychawa – super sery !!!!

 4. Dzięki, właśnie zwiedziłem. Ten pijok co wypełza z groszka dobrze został uchwycony.

 5. Bychawa i atrakcje? Co kto lubi, ale nie bądźmy śmieszni. Ciekawie może być dla historyków-koneserów i regionoznawców. Można wybrać sie nad zalew, całkiem naturalny, stamtąd ładnie widać ruiny zamku. Z bliska są jednak zniechęcające – pomazane graffiti, raptem trzy ściany na krzyż, a dookoła parkujące auta. Rezerwat był ciekawy 20 lat temu, ale po modernizacji stadionu stał sie niemal gładkim – choć stromym – terenem, więc niewiele tam naturalnych okazów. Jest zbiorowa mogiła z I WŚ, ale bez dojścia, bo między polami. Jest cmentarz żydowski, ale zarośnięty i zapomniany. Miasteczko jak wiele innych w okolicy, z tymże nawet rynku nie ma, a centrum wypoczynku to co najwyżej park, ewentualnie dwa. Jedynie rowerem może być ciekawiej.

 6. W Bychawie strach wyjść na ulicę. Przepraszam bardzo, ale tak ZASRANEGO przez wrony miasta nie ma w okolicy. Odradzam wizyty w parku. WSYTYD! 21 WIEK!

Z kraju