Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pomnik Chwały w Komarowie gotowy do odsłonięcia. Dziś rozpoczynają się uroczystości 102. rocznicy bitwy pod Komarowem (wideo)

W sobotę w Komarowie rozpoczną się obchody 102. Rocznicy Bitwy pod Komarowem z czasów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Na polach Wolicy Śniatyckiej polska kawaleria rozgromiła 1 Armię Konną Siemiona Budionnego. Na polu bitwy pojawił się długo wyczekiwany Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

Pomnik ma wysokość 19,5 metra. Składa się z dwóch elementów jakimi są betonowa forma z odznakami wszystkich pułków kawalerii, zwieńczona skrzydłami husarskimi oraz 3 sylwetki szarżujących kawalerzystów odlane z brązu w skali 1:1,5 a ustawione pomiędzy skrzydłami.

Budowa Pomnika jest spełnieniem testamentu kawalerzystów II Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w 1936 roku utworzyli komitet budowy, lecz niestety II wojna światowa, a następnie komunistyczny reżim przerwały te plany. Bitwa pod Komarowem została uznana za jedno z sześciu największych zwycięstw jazdy polskiej. Z panteonu tych zwycięstw tylko Grunwald i Komarów leżą w obecnych granicach naszej Rzeczpospolitej. Monument postawiony na polach największego kawaleryjskiego boju XX wieku jest symbolem zwycięstwa. Pomnik nawiązuje do przedwojennej koncepcji z 1936 roku i jest jedynym pomnikiem w Polsce dedykowanym kawalerii i artylerii konnej.

Budowa Pomnika była znaczącym przedsięwzięciem pod kątem gospodarczym. Zadanie zrealizowane zostało z wykorzystaniem potencjału i pracy oraz zdolności pracowników miejscowej firmy. W efekcie końcowym wzmocni także atrakcyjność turystyczną regionu. Przedstawiciele Stowarzyszeń liczą, że Pomnik będzie często odwiedzany przez turystów. Aby wzmocnić zainteresowanie tym ważnym dla historii Polski miejscem już planują rozwój jego oferty poprzez realizację kolejnych, wzmacniających historyczny przekaz projektów.

Koncepcję monumentu nieodpłatnie opracowali mgr sztuki Konrad Głuchowski oraz architekt Tomasz Dudek – Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”. Projekt techniczny wykonała pracownia inżyniera Jana Dworzyckiego. Teren pod budowę monumentu przekazał nieodpłatnie Tomasz Dudek. Prace rzeźbiarskie rozpoczęte zostały w 2019 roku przez rzeźbiarzy Artura Wochniaka, twórcę m.in. Brunszwickiej Kwadrygi (Braunschweiger Quadriga) z dachu Braunschweiger Schloss oraz Tomasza Radziewicza. Inwestycja została wykonana przez P.W. „Budmat” s.j. Tadeusz Rozmus, Józef Małysz w 2021 roku. Rzeźby odlano w Odlewni Artystycznej Garstka Studio Piotr Garstka, Andrzej Garstka w Śremie.

Środki zebrane na budowę w wysokości ponad 4 mln zł w większości pochodzą ze zbiórek społecznych. Budowa otrzymała również dofinansowanie ze środków budżetu państwa oraz konkursów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonanie płyt ze znakami pułków sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

– Podziękowania za udzielone do tej pory finansowe wsparcie należą się: licznym obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej (którzy swoimi prywatnymi środkami w części przeważającej udzielili pomocy przy budowie), Rządowi Polskiemu, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutowi Pamięci Narodowej, Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (wsparcie finansowe organizacji uroczystości), PKN ORLEN S.A., PKP LHS Sp. z o.o., Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego. Podziękowania za wsparcie budowy Pomnika należą się także Polskiemu Klubowi Kawaleryjskiemu oraz oddziałom Kawalerii Ochotniczej. Bardzo ważna dla strony społecznej jest też pomoc logistyczna Wojska Polskiego – informuje Sekretariat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Program 102. rocznicy bitwy pod Komarowem – Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2022:

27 sierpnia, sobota:

– 17.30 złożenie wieńców na mogile poległych w Bitwie pod Komarowem (cmentarz parafialny Komarów-Osada)
– 18.00 Msza Święta za poległych w bitwie pod Komarowem (Kościół p.w. Świętej Trójcy w Komarowie – Osada)
– 20.00 Koncert patriotyczny w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (Wolica Śniatycka przy Pomniku)

28 sierpnia, niedziela: (Wolica Śniatycka przy Pomniku)

– 12.00 Polowa Msza Święta
– 13.00 102. ROCZNICA BITWY POD KOMAROWEM – ŚWIĘTO KAWALERII POLSKIEJ
– odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej – Święto Kawalerii Polskiej
– inscenizacja epizodów bitwy pod Komarowem
– pokazy wyszkolenia wojskowego

Pomnik Chwały w Komarowie gotowy do odsłonięcia. Dziś rozpoczynają się uroczystości 102. rocznicy bitwy pod Komarowem (wideo)

Pomnik Chwały w Komarowie gotowy do odsłonięcia. Dziś rozpoczynają się uroczystości 102. rocznicy bitwy pod Komarowem (wideo)

Pomnik Chwały w Komarowie gotowy do odsłonięcia. Dziś rozpoczynają się uroczystości 102. rocznicy bitwy pod Komarowem (wideo)

(fot. wideo Ryszard Molas\fot. ŚZŻAK O/Z)

18 komentarzy

  1. Wieśniak (dawniej: chłop małorolny)

    I pomyśleć, że za pieniądze wydane na ten pomnik chwały, można by „żółtkom”, zapłacić za chociaż jeden czołg, albo armato haubicę.
    O kilku sztukach amunicji nawet nie wspomnę, bo daliby w gratisie.

    • Jakby tak jeszcze zaoszczędzić na tym „jublu” pieniądze np. przeznaczone na „cołaska” za pokropek dla „dobrodzieja’, to nie kilka, a kilkadziesiąt sztuk amunicji można by dokupić.

      • Tego typu pomniki stawiane są wlasnie po to aby ludzie mieli wiedzę o tym dlaczego ich kraj jest taki a nie inny, żeby mieli jakąś tożsamość, a nie rodzili się takimi bezpłciowymi patafianami twojego pokroju. Szkoda tylko krwi takich bohaterów żebyś sobie baranie żył w wolnym kraju.

  2. Ciekawe czy Tułajew będzie i inne pisiory ?

  3. Matka Polka (nie mylić ze stadem boskich)

    A skad wzięli brąz na te 3 sylwetki szarżujących kawalerzystów odlane z brązu w skali 1:1,5, czy przypadkiem nie przetopiono, dotychczas spokojnie leżącego sobie pod kozłowieckim płotem, pomnika towarzysza prezydenta Bieruta ?

  4. Sama szczujnia pełowska komentuje.

    • Gondol Jerzy Znadwisły

      Panie „Student” – już pewien cesarz rzymski powiedział: „Nie ważne kto mówi, ważne co mówi”.

  5. uważam że ten pomnik jest za skromny , zważwszywy na range wydarzenia ,powinien mieć co najmniej 50 metrów wysokości ( pisze poważnie )

    • Wierna słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

      Herezje opowiadasz, ten pomnik nie może być większy niż znany pomnik „króla Polski”.

  6. Nareszcie jakieś świadectwo chwały, a nie kleski jak np Smoleńsk. Super!

  7. ,aa,boKrzycho.paPj

    Lepiej dać na pomnik pamięci tej bitwy niż na posterunku policji i milicji w gminie Radecznica i w Szczebrzeszynie, może teraz tam się ta kadra zmieniła,ale kiedyś to milicja i policja była dla kolegów,rodziny i znajomych,a reszta może zdechnąć ,albo można ich było męczyć bezkarnie wiele lat mając kolesiów i znajomości w milicji

  8. Ale po co mam ten pomnik jak mamy w Berlinie

  9. Wszystkie chore dzieci otrzymały pomoc i refundację, że buduje się jakieś niepotrzebne rzeczy?

  10. Chwała BOHATEROM !

    12 Polowa Msza ŚW. 13. Uroczyste Odsłonięcie. ok. 14,30 pokaz rekonstrukcji bitwy gdy 1500 POLSKICH KAWALERZYSTÓW złomotało 4500 bolszewickich kawalerzystów

Z kraju