Polsko-ukraińska grupa przestępcza rozbita. Jest akt oskarżenia wobec 31 osób

Przez kilka miesięcy przemycili oraz przewieźli na teren Polski ponad 250 tys. paczek papierosów. Niebawem staną przed sądem.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu przesłała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia w prowadzonej wspólnie z Placówką Straży Granicznej w Hrebennem sprawie zorganizowanej grupy przestępczej. Składała się ona z obywateli Polski i Ukrainy. Przed sądem stanie łącznie 31 osób, oskarżonych o przemyt papierosów i alkoholu z Ukrainy do Polski.

Jak ustalono w toku śledztwa, grupą kierowało 3 mężczyzn narodowości ukraińskiej: 42-letni Igor V., 34-letni Viktor K. oraz 47-letni Ihor R. Kolejnych 21 osób, narodowości zarówno ukraińskiej jak i polskiej, wchodziło w skład tej grupy. Były to zarówno kobiety jak i mężczyźni w wieku od 22 do 73 lat. Wszyscy usłyszeli zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą bądź udział w tej grupie.

– Jak ustalili śledczy, w okresie od sierpnia 2016 r. do marca 2017 r. na terenie naszego kraju nabywali, przechowywali i przewozili dalej wyroby bez polskich znaków skarbowych akcyzy w postaci nie mniej niż 5,7 litra alkoholu o stężeniu 40% oraz nie mniej niż 250 801 paczek papierosów. Działaniem takim doprowadzili Skarb Państwa do uszczuplenia podatków w postaci: cła w wysokości 242 784 zł oraz akcyzy w wysokości 4 250 713 zł, co stanowi wielką wartość – wyjaśnia Bartosz Wójcik z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Członkowie grupy nabywali wyroby akcyzowe od detalicznych przemytników w okolicach Hrebennego i Tomaszowa Lubelskiego, a następnie pakowali go i przewozili dużymi partiami w głąb kraju, do ustalonych odbiorców. Transport organizowany był po uprzednim sprawdzeniu trasy przejazdu i z wykorzystaniem tzw. „pilota”, czyli osoby, która poprzedzała transportujących informując ich w razie potrzeby o patrolach służb mundurowych. W ten sposób kurierzy grupy rozwozili papierosy i alkohol m.in. do Warszawy, Garwolina, Żyrardowa, Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego, Krakowa i innych miejscowości. Część towaru trafiała także do Republiki Czeskiej.

Sześciu podejrzanych zdecydowało się dobrowolnie poddać się karze. Tego samego chcą trzej kierownicy grupy. Proponują dla siebie kary bezwzględnego pozbawienia wolności od 7 miesięcy do 1 roku i 6 miesięcy oraz grzywny od 7 000 zł do 15 000 zł połączone z przepadkiem zabezpieczonych papierosów bez znaków akcyzy.

2017-10-11 12:32:21
(fot. Ilustr. SG)

9 komentarzy

 1. Od 7tys do 15tys zł kary? Za udział w takiej grupie przestępczej powinni zapłacić co najmniej 50-100tys. zł. grzywny. Jestem ciekawy ile grup przemytników musi zostać jeszcze rozbita aby przestali sprzedawać fajki pod dworcem ?

  • A zadzwoniłeś choć raz do służb i zgłosiłeś ten incydent? czy tylko na każdym forum wylewasz swoje bóle d..y?

   • Nie będę dzwonić na 112 aby nie blokować linii tak jak to niektórzy lubią. Piszę tutaj bo wiem, że nie jeden policjant przeczyta ten komentarz. Tutaj trzeba podstępu i detektywa który będzie ich śledzić aż do momentu doprowadzenia do najwyższych rangą.

  • A coś ci przeszkadza ? Ktoś wyrwał ci torebeczkę czy ukradł błyszczyk ? Chyba miałeś jakieś traumatyczne przeżycia . Lepiej niech stoją i sprzedają fajki jak mają latać po mieście i wyrywać torebki . Zresztą stań sam z reklamówką fajek i zobaczysz że to nie jest takie kolorowe jak się tobie wydaje . Zaliczysz jedną /drugą wpadkę ,padniesz na jakąś kwotę to zrozumiesz że to nie jest łatwy chlebek .

 2. Tomaszów Lubelski, Hrebenne i wszystko jasne, tam zawsze ktoś walił i wali z liścia . Podobnie było w Chełmie kupisz ale nie wyjedziesz .

 3. Tych ukaincow powinni wywalic z polandii i dozywotni zakaz wjazu do polski niech ukrainski podatnik ich utrzymuje we wiezieniu a nie jeszcze beda siedziec u nas w pierdlu z naszych podatkow mam ich utrzymywac ale patologia

 4. 15 tys. kary? Czyli opłacalny biznes to przemycanie

 5. Już niedługo zajmą się i Lubelskimi policjantami .

 6. 16 zł akcyzy z jednej paczki papierosów ???????????????????????????????
  Cud finansowy ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach