Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jak w Polsce żyje się Polakom?

Jaka jest sytuacja finansowa Polaków?

Według danych zawartych w I części II edycji raportu „Portfel statystycznego Polaka”, przygotowanego na podstawie wyników badań Kantar Millward Brown oraz danych pochodzących z bazy Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA, większość bo aż 68% Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową. Jak jest w praktyce?

 

Według I części II edycji raportu „Portfel statystycznego Polaka” Krajowego Rejestru Długów, przygotowanego na podstawie badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown, mimo że spory odsetek Polaków żyje bardzo skromnie, a wręcz na skraju możliwości, to jednak aż 68% Polaków pozytywnie podchodzi do swojej sytuacji materialnej.

Nie zmienia to jednak faktu, że liczba dłużników wciąż rośnie! Na przestrzeni ostatnich trzech lat liczba osób  wpisanych do KRD wzrosła o 19%. Taki obrót sprawy nasuwa kilka wniosków.

Pierwszym z nich jest fakt, że opinie Polaków nie zawsze mają wiele wspólnego z codzienną rzeczywistością. Drugim jest fakt, że wraz ze wzrostem liczby osób, którym status materialny polepszył się, wzrasta również liczba Polaków, którym wiedzie się coraz gorzej.

 

Faktem jest, że portfele przeciętnych Polaków wyglądają dziś lepiej, niż jeszcze kilka lat temu! Największy wpływ na poprawę jakości życia ma przede wszystkim wzrost dochodów gospodarstwa domowego. Nieco mniejszy wpływ mają także większe możliwości zaoszczędzenia oraz ograniczenie wydatków.

Lepszy portfel mają także Polacy, którym udało się spłacić swoje zobowiązania w postaci pożyczek i kredytów. Na poprawę jakości życia wpływ miał również Program Rządowy 500+.

Z drugiej strony Polacy, którym żyje się gorzej, a ich sytuacja finansowa diametralnie pogorszyła się, upatrują tego stanu rzeczy we wzroście kosztów życia w kraju oraz w pogorszeniu się ich dochodów. Zdecydowanie najgorszą sytuację finansową mają osoby o najniższych dochodach – do 2 000 zł.

Sytuacja rencistów i emerytów również nie należy do najlepszych. Spośród ankietowanych 19% osób przyznało, że nie wystarcza im na życie, a kolejne 30% respondentów musi bardzo ograniczać swoje wydatki.

 

Czy wysokie dochody oznaczają zero kłopotów finansowych?

Według raportu z 7% do aż 25% wzrósł odsetek osób, które deklarują, że w ogóle nie muszą ograniczać swoich wydatków. Oczywiście statystycznie są to osoby młode lub w średnim wieku, które mieszkają w dużych miastach i mają wykształcenie średnie bądź wyższe. Dochody gospodarstwa domowego takich osób zazwyczaj przekraczają 6 tys. zł.

Niestety taka sytuacja wcale nie oznacza, że w takich domach nie pojawiają się kłopoty finansowe. Wręcz przeciwnie! Często takie osoby chcą jeszcze więcej od życia i nie zawsze potrafią sobie czegoś odmówić, np. nowego samochodu. Brak przemyślanej strategii finansowej powoduje, że Ci Polacy zadłużają się, a w efekcie popadają w finansowe kłopoty.

Dlatego nie można powiedzieć jednoznacznie, że długi, kredyty i pożyczki są domeną najgorzej zarabiających. Bywa, że wśród nich są osoby dobrze zarabiające, które wydawałoby się, że nie powinny trafić do KRD, a jednak tam trafiają.

 

Interesujący optymiści


Co bardzo interesujące pomimo wzrastającej liczby osób niezadowolonych ze swojego finansowego życia roślinie liczba Polaków, którzy bardzo optymistyczne podchodzą do swojej przyszłości finansowej. Są to zazwyczaj osoby, którym wiedzie się dobrze (przeważnie osoby młode lub mężczyźni). W porównaniu do I edycji badania odsetek osób, które pozytywnie patrzą na wzrost zarobków, wzrósł z 12% w 2015 roku do 35% aktualnie.

To właśnie osoby dobrze zarabiające spodziewają się w ciągu kolejnego roku podwyżki. Do najmniej optymistycznie nastawionych Polaków, którzy nie widzą szans na jakąkolwiek poprawę portfela, a co za tym idzie wynagrodzenia, należą najmniej zarabiający – do 2 000 złotych – 26% i do 3 000 złotych – 24% spośród ankietowanych.


Jednocześnie wszystkie grupy spodziewają się wzrostów kosztów życia, a co za tym idzie większych wydatków na przestrzeni kilku nadchodzących miesięcy.

Więcej oszczędności to mniej problemów

Polacy zapytani o konkrety dotyczące swojej przyszłości w większości, bo aż 42% osób, zadeklarowało zamiar większego oszczędzania. Wiele osób planuje również spłatę bieżących zobowiązań. Niestety duży odsetek osób, bo 13% ankietowanych planuje ponownie się zadłużyć, a 7% planuje zaciągnąć kolejne kredyty i pożyczki.

Oczywiście to nic złego, pod warunkiem, że mierzymy siły na własne zamiary i potrafimy racjonalnie gospodarować domowym budżetem. W przeciwnym razie popadniemy w kolejne tarapaty. Niepokojący jest duży odsetek osób bezrobotnych, które planują zaciągnięcie nowych zobowiązań finansowych.
Chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów i wiadomości ze świata finansów? Odwiedź stronę Financer Polska https://financer.com/pl/.