Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Policjant oddał szpik dla genetycznego bliźniaka

Aspirant sztabowy Tomasz Bosek z Komisariatu Policji w Adamowie przekazał najcenniejszy dar – szansę na życie nieznanemu mężczyźnie. Policjant zarejestrował się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i niedawno dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku dla chorego.

Aspirant sztabowy Tomasz Bosek w policji służy od 17 lat. Policjant kilka lat temu został honorowym dawcą krwi. Jednak to było dla niego za mało i chciał zrobić jeszcze więcej dla chorych osób. W ubiegłym roku podjął więc decyzję o zarejestrowaniu się, jako dawca szpiku i komórek macierzystych w fundacji DKMS.

– Kilka tygodni temu dowiedział się, że gdzieś na świecie jest osoba – „genetyczny brat bliźniak”, któremu może uratować życie. Bez najmniejszego wahania i zwłoki podjął decyzję o oddaniu szpiku. Nasz kolega przeszedł szereg szczegółowych badań, po których został zakwalifikowany do zabiegu – wyjaśnia aspirant sztabowy Marcin Józwik łukowskiej komendy.

Cała procedura przebiegła bardzo szybko, i na początku października oddał swoje komórki macierzyste, dając chorej osobie szansę na nowe życie. Cały zabieg trwał około czterech godzin. Po jego zakończeniu dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany dla mężczyzny z Niemiec.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez fundację DKMS, dopiero po kilku miesiącach dawca szpiku otrzymuje informację, czy przeszczep się udał, a po 2 latach, za zgodą biorcy może poznać jego tożsamość. Teraz pomiędzy nimi możliwa jest tylko koordynowana przez fundację „mocno ograniczona” korespondencja.

Jak przekazuje policjant, cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświecenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie.

Policjant oddał szpik dla genetycznego bliźniaka

(fot. Policja Łuków)

29 komentarzy

 1. I co z tego?Wielu ludzi to robi.

 2. A jak pracownik kanalizacji odda szpik to też napiszecie artykuł??

  • Mniej jadu, a więcej życzliwości komentującemu dobrze zrobi.

   • Prawda w oczy kole redakcję?

    • Mianowicie jaka?

     • Udzielę się! od dawna waszą dewizą jest faworyzowanie służb mundurowych, nie kiedy w banalnych sprawach. Nie czytałem artykułu w którym napisane byłoby że; p. Krystyna sprzątaczka udzieliła pomocy takiej a takiej, że p. Edek hydraulik dokonał podczas urlopu tego a tego. A że za każdym razem kiedy ktoś Wam zwraca uwagę, jesteście w stanie postawić na swoim i wmówić że jesteście nie omylni, a tak nie jest! – nie oczekuję odpowiedzi bo! strona jest Wasza, a odpowiedź znam.

      • p. Edek na urlopie był 1 dzień trzeżwy!! to jego sukces ale nie chce się tym chwalić i chce zachować anonimowość , a Krystyna no cóz pożyczyła koleżance podpaskę i też nie chce rozgłosu .Fakt u

     • Taka, że jak tylko Policja zrobi raz od roku jakiś gest to odrazu artykuł. A prawda jest taka, że codziennie ludzie oddają szpik i jakoś artykułu o nich nie ma a to są prawdziwi bohaterowie co robią to dla innych a nie dla sławy jak ta pisowska Policja. Widać kto wam kasę daje.

      • Dałbym łapkę w górę jakby można było, trafna odpowiedź. Gloryfikowanie jednej grupy społecznej. Znam dużo osób co jest zapisane jako dawcy szpiku i o nich artykułów niema.

   • Ma rację. Tu jest jakaś policjofilia. Rodzinie policjanta spalił się dom – artykuł o zbiórce. Policjant po służbie zginie w wypadku – artykuł. Teraz policjant oddał szpik.
    Regularnie ktoś w regionie oddaje szpik. Przytoczcie jakiś wasz artykuł na ten temat, to chyba nie problem?

    • RJ zrób coś dla kogoś, napiszą i o Tobie.
     Głupie komentarze chwały Ci nie przyniosą.

     • ty zrób coś dla innych i przestań dzielić się swoimi przemyśleniami.

     • W dodatku twój komentarz jest kolejnym dowodem, że jesteś z redakcji i pi3przysz takie farmazony dla zwiększenia liczby komentarzy, bo wtedy wypłata większa.
      Zawsze wygadujesz kontrowersyjne bzdury, a dziś ni z gruchy, ni z pietruchy, nagle stajesz w obronie redakcji. I nawet z wypisywaniem głupot się na ten czas uspokoiłeś, o dziwo.

   • Wlascicielem jest emerytowany policjant ,co tu sie dziwić.

  • Idź i zrób to samo a nie popisujesz się

 3. Prezes też jest super

 4. Poziom komentujących powala.

 5. Brawo, wielkie brawa.

  A idąc znanym przysłowiem czytając komentarze przychodzi na myśl jedno.

  Świat jest piękny tylko ludzie….

 6. Warto o takich akcjach pisać częściej, więcej rejestracji- większe szanse. Dla nas 4 godz- dla kogoś życie.
  Poza tym zgadzam się, że informowanie o zawodzie dawcy w tym przypadku jest niepotrzebne.Bo niby co wnosi do sprawy???

 7. Szacunek za ,,filantrop,, dla tego człowieka, ale ,czy przypadkiem jego zdrowie nie zakpi z niego i teraz będzie …. za kilka lat ….-wieczny odpoczynek racz mu dać Panie….

 8. Lepiej niech pokazują policjanta niż jakiegoś pisowca lub klechę.

 9. Ciekawe czy jak komuś przyp pałą,to też o nim napiszecie jaki z niego bohater?