Policjanci użyli paralizatora, 25-letni mężczyzna zmarł. „Chcieli ratować jego życie”

Policjanci użyli paralizatora wobec agresywnego 25-latka, który za pomocą pilnika do paznokci usiłował popełnić samobójstwo. Co więcej, znajdował się on pod wpływem substancji psychotropowej. Mężczyzna zmarł.

Umorzone zostało śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny, wobec którego wcześniej policjanci dwukrotnie użyli paralizatora. Wszystko wydarzyło się w nocy z 1 na 2 września 2018 roku. Około godziny 23 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie zostali poproszeni o pomoc zespołowi ratownictwa medycznego, który nie mógł sobie poradzić z agresywnym mężczyzną, który dokonał samookaleczenia.

Karetkę pogotowia wezwała kobieta, której syn próbował targnąć się na własne życie. Kiedy ratownicy przyjechali pod wskazany adres, Paweł M. zamknął się w łazience cały czas krzycząc, że się zabije. Gdy udało im się dostać do środka, mężczyzna chwycił za pilnik do paznokci i zaczął go wbijać sobie w okolicę klatki piersiowej oraz szyi.

Przybyli na miejsce policjanci zakrwawiony mężczyzna wciąż zadawał sobie pilnikiem kolejne ciosy. Mundurowi widząc, że agresor nie reaguje na wydawane mu polecenia postanowili skorzystać ze środków przymusu bezpośredniego. Jeden z funkcjonariuszy użył miotacza gazu pieprzowego, jednak substancja nie wywołała spodziewanego efektu. Co więcej zaatakował on stojącego przed nim policjanta. Wtedy gaz został użyty po raz drugi.

Tym razem Pawła M. udało się obezwładnić, jednak tylko na chwilę. W pewnym momencie wyrwał się on policjantom i wybiegł z mieszkania. Skierował się prosto do otwartego okna, pomiędzy drugim a trzecim piętrem bloku i usiłował z niego wyskoczyć. W ostatniej chwili został jednak złapany przez ratownika medycznego i policjanta. Znów jednak usiłował uciec. Wtedy policjanci dwukrotnie użyli paralizatora. Dopiero to sprawiło, że mężczyznę udało się obezwładnić.

Ratownicy podali 25-latkowi środek uspokajający i umieścili go w karetce. Kiedy jechali z nim do szpitala, u Pawła M. doszło do zatrzymania krążenia. Natychmiast rozpoczęta została resuscytacja krążeniowo – oddechowa, która przyniosła pozytywny skutek. Lekarze w szpitalu stwierdzili u mężczyzny liczne rany kłute i cięte po dokonanych samouszkodzeniach. Nie udało się jednak uratować jego życia. Zmarł on tej samej nocy.

O wszystkim powiadomiona została prokuratura, która wszczęła śledztwo. Sprawdzano w nim, czy policjanci nie przekroczyli uprawnień, w wyniku czego 25-latek zmarł. Biegli z zakresu medycyny sądowej w wydanej przez siebie opinii stwierdzili bowiem, że do zgonu Pawła M. doszło w mechanizmie ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej wskutek tzw. zespołu asfiksji pobudzeniowej, czyli powtarzalnego sytuacyjnie, odruchowo-czynnościowego mechanizmu ostrej niewydolności oddechowo-krążeniowej.

Biegli ustalili, że paralizator był sprawny technicznie. Jego użycie było jednym z czynników ryzyka wystąpienia asfiksji pobudzeniowej jednak nie udało się wykazać, w jakim stopniu przyczyniło się to do śmierci 25-latka jak też który z czynników ryzyka wystąpienia asfiksji miał znaczenie decydujące. Jednocześnie potwierdzono, że funkcjonariusze użyli adekwatnych do zaistniałej sytuacji i zachowania pokrzywdzonego środków przymusu bezpośredniego.

Z kolei Paweł M. był pobudzony ruchowo jeszcze przed interwencją policji, a pobudzenie to narastało w trakcie samookaleczania się i trwało podczas interwencji. Ustalono jednocześnie, że pobudzenie wynikało z zażycia przez mężczyznę nowej substancji psychotropowej, najprawdopodobniej dopalaczy. Policjanci zaś decydując się na użycie zarówno gazu pieprzowego jak też paralizatora działali w obawie o życie i zdrowie agresywnego mężczyzny. Dlatego też Prokuratura Okręgowa w Zamościu wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa, nie dopatrując się w zachowaniu funkcjonariuszy żadnych uchybień.

(fot. archiwum)

29 komentarzy

 1. Ten tytuł brzmi jak by to policjanci zabili tego mężczyznę.

  • Specjalne działanie redakcji. Żonglowanie słowami by z tytułu wnioskować coś zupełnie innego… brawo

   • nie idź tą drogą...

    Chwytliwy tytuł, redakcjo popraw się, nie idź tą drogą…

   • Cudzysłów przy; ,,chcieli ratować jego życie”, sugeruje złe intencje policjantów (nie posuwałbym się do siania podejrzliwości o złe intencje). Paralizator został użyty po wielu nieudanych próbach obezwładnienia chłopaka, który dokonywał samookaleczenia. Gdyby nie podjęto interwencji i chłopak nie wytrzymałby działania używki, też byłaby afera. Nie ma złotych środków na ratowanie w takich stanach, gdyż nie jedno świństwo krąży na rynku w dodatku nie podpisane.

 2. przynajmniej w tym wypadku prokuratura postąpiła słusznie…bo w innym z niejakim igorem są cały czas jakieś pierepałki…bo tatuś i koledzy sie strasznie użalają…a prawda jest taka, ze jakby jeden i drugi nie brał dopalaczy czy narkotyków…to by żyli…

 3. Przecież i tak się chciał zabić, więc skoro nie żyje, to dostał to, czego chciał. Jeśli samobójca jest uparty, to ratowanie jego życia jest bezzasadne i nieekonomiczne, bo i tak będzie próbował. Pytanie tylko, co brał, że chciał się zabić i już. Pytanie drugie to, czy gdyby tego nie wziął, to czy także chciałby się zabić

 4. Policjanci probowali go uratowac, a potem ciagali ich po sadach. Moze przynajmniej ktos napisze tym policjantom jakies przeprosiny albo przyzna dodatek do pensji, bo to nie fair.

  • Policjanci, w imieniu Waszych przełożonych, prokuratora i Wysokiego Sądu przepraszam za te psy, które na Was wieszano za ten dobry uczynek dla rodziny i społeczeństwa.

 5. chciał umrzeć i umarł , psychiczy był , nic by z niego nie było , szkoda prądu i gaz zepsuty

 6. Trzeba było okno otworzyć i nie keli by roku w plecy.

 7. ok,nie byli winni ,użyli paralizatora prawidłowo.
  Ale jakich gamoni mamy w policji jeśli nie potrafią zatrzymać agresywnego chłopaka?
  Czego ich uczą na szkoleniach?Zatrzymali go ale uciekł,znów zatrzymali ale znów uciekł…
  Może zacząć przyjmować do policji ludzi sprawnych fizycznie a nie ofiary losu,które pewnie w szkole miały zwolnienie z w-f?

  • Chyba nie widziałeś nigdy w jaki sposób zachowuje się naćpana osoba. Ma wiele więcej siły, nawet pomimo mozliwych licznych złamań wynikających z tych „pląsów” nadal ruszają się w bardzo nie kontrolowany sposób. I unieruchom takiego świra. Jesteś zwykłym ignorantem… Nie wypowiadaj się lepiej.

  • Hmm a może spróbuj zatrzymać naćpanego chłopaka, który nie czuję bólu i z otwartym złamaniem potrafi biegać, a i siły też ma duuuzo więcej niż zwykły śmiertelnik. Tu chyba nie chodzi o wyszkolenie policji chociaż przyznam że często dość zabawnie wyglądają policjanci patrolujące nasze ulice, ale nie oceniamy książki po okładce..

 8. Dzięki bogu,że tak się stało.Amen.

 9. Dobrze zrobili. Na tą parole naćpaną powinni mieć prawo odstrzału.

 10. PROSTE I LOGICZNE

  Ja bym te wszystkie dopalacze i narkotyki rozdawał za darmo ,oczywiscie z ostrzeżeniem na piśmie „spozycie zwykle kończy się śmiercią ” …mądry nawet by się nie zainteresował a niedorozwiniete umysłowo osobniki same by się wyeliminowały …prosty i skuteczny sposób na pozbycie się tego upośledzonego towarzystwa

 11. ŻE CO??? CHŁOPAK NIE ZYJE A TU NIEMA WINNYCH?! DOBRZE ŻE ZAJELY SIE TYM MEDIA I ZAJMĄ KOLEJNE OGOLONOPLSKIE !!! BO TA SPRAWA ZOSTAŁA ZAMIECIONA POD PRZYSŁOWIOWY DYWAN!!! TYLE.

  • A ty pewnie oczekujesz, żeby po świrze płakano w obie garście jak po jakim prezydencie Gdańska ?? Przecież nie narobił tyle przekrętów.

  • A powiedz nam „przyjacielu” @Odp jak to możliwe że żyjesz z ujemną inteligencją? Na pewno jesteś wyjątkowy, na świecie nie ma wielu takich jak Ty…

 12. Ten artykuł to jak epopeja narodowa.

  • Ja też się dziwię, że żałoby narodowej po świrze nie ogłoszono, dobrze, że Bóg zrobił co mógł i nasłał fachowców.

 13. Jedynym słowem….dobili go…

 14. Jak nie ma winnych ? winny jest zmarły człowiek bo nabrał się jakiegoś świństwa . Policjanci mieli dość problemów w związku z postępowaniem .

 15. u nas samobójstwo nie jest karalne h….mu w d…..

 16. Winni tego ze ćpał i brał jakieś świństwa powinni zostać pociągnieci do odpowiedzialnosci …że co ? ze nikt mu nie kazał ,tylko brał sam ? .,.nie to niemożliwe …ktoś go na pewno zmuszał ,bo nikt normalny sam nie bierze narkotyków ,dopalaczy czy innych świństw …

 17. dlaczego ludzie są tacy głupi ? 25 lat to juz dawno dorosły czlowiek ,mogący sam decydować o sobie …a wiec skoro ktoś stwierdził że musi ze chce brać jakieś świństwa czy chce ze sobą skończyć ,to jego wola i trzeba takiego osobnika pozostawić w spokoju i pozwolić mu to zrobić …a nie ratować na siłe wbrew jego woli

 18. narażali sie dla smiecia!

 19. Mam nadzieję, że nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Naćpany, (nie)doszły samobójca. W takich sytuacjach szkoda tylko matki. Porażka dydaktyczna.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9281zł 1.01%
  • GBP 4.7713zł 1.68%
  • EUR 4.3543zł 0.18%
  • CHF 4.0093zł 0.42%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)
   Jechał ciężarówką całą szerokością drogi, miał blisko 6 promili. Zobacz nagranie (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Berberys Klezmer Band – koncert Hava Nagila
   Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie
   Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon Kryłów – Krecziv
   Festiwal na Trójstyku na błoniach w Orchówku
   Jarmark Królewski – Urodziny Jana III Sobieskiego w Rybczewicach
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.