690 680 960

Policjanci apelują, aby ta majówka była bezpieczna

Przed nami długi majowy weekend, podczas którego policjanci będą skupiać się na zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach i w miejscach publicznych. Jednakże, aby wypoczynek był udany, warto przestrzegać kilku zasad. Mundurowi apelują do kierowców o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Ci zaś, którzy planują wyjazd na dłużej, powinni pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu swojego miejsca zamieszkania.

Majowy weekend to okres, w którym wiele osób decyduje się na wypoczynek poza domem. Niemniej jednak, wyjazdy i powroty w tym czasie oznaczają wzmożony ruch na drogach i tymczasowe utrudnienia w miejscach o wysokiej atrakcyjności turystycznej. Tak jak co roku, policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach naszego regionu.

Na drogach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą monitorować przestrzeganie przepisów drogowych i dopuszczalnej prędkości przez kierowców. Dodatkowo, będą kontrolować stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz będą sprawdzać, czy wszyscy pasażerowie podróżują w pasach bezpieczeństwa, a dzieci jadące samochodem są odpowiednio przewożone w fotelikach. Policja będzie korzystać także z radiowozów nieoznakowanych wyposażonych w wideorejestratory, dzięki którym nie umknie im żaden pirat drogowy łamiący przepisy.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zanim rozpoczniemy aktywny wypoczynek poza domem.

Przygotuj się do jazdy

Każdy kierowca powinien pamiętać, że w dłuższą podróż powinien się odpowiednio przygotować do jazdy. Oprócz tego, że samochód powinien być w sprawny, to należy sprawdzić jeszcze stan oświetlenia, płynów eksploatacyjnych oraz ogumienia. Ruszając w długą trasę kierowca powinien pamiętać o odpoczynku. Długa jazda bywa bardzo męcząca, a zmęczenie wpływa niekorzystnie na koncentrację kierowców. Pamiętaj, nigdy nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu! Nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.

Zabezpiecz swój dom

Wyjeżdżając na majówkę pamiętaj o zabezpieczeniu swojego domu/ mieszkania. Należy dobrze zamknąć drzwi i okna, garaże i bramy wjazdowe, okna piwniczne i inne pomieszczenia gospodarcze. Poinformuj sąsiada bądź inną zaufaną osobę o wyjeździe i poproś, żeby zaopiekował się Twoim mieszkaniem, zebrał ulotki reklamowe z wycieraczki, bądź ze skrzynki pocztowej. Warto także pozostawić numer kontaktowy, aby można było w każdej chwili się z Tobą skontaktować. W domu nie zostawiaj wartościowych przedmiotów lub większej gotówki.

Wypoczywaj bezpiecznie

Podczas majówki spędzanej na świeżym powietrzu pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wyjątkiem są miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów oraz miejsca publiczne wyłączone z zakazu uchwałą rady gminy.

Wypoczywając nad wodą, zachowaj ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli. Zwróć szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu. Wypływając łódką, kajakiem, czy żaglówką, sprawdź ich stan techniczny, upewnij się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki. Przed wypłynięciem poinformuj najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

(fot. Policja)

3 komentarze

  1. drogowcy apelują do policjantów, żeby zaczęli używac częściej mózgów i ruszyli inteligencje a nie tylko rozkazy komendanta i bloczki mandatowe.

  2. Hehe .Dobre .Takie apele może i dobrze brzmią medialnie , tylko co z wpływami z kosmicznych mandatów za byle bzdety ? Nie po to je wprowadzono żeby było bezpiecznie ,tylko zeby kasa płyneła do pustego budzetu .Wiec niech darują sobie to bajeczki jak to oni martwią się o nasze bezpieczenstwo ,bo wszyscy wiemy że mają to gdzieś i liczą się tylko mandaty

  3. Co tam piraci ,byle obcierka parkingowa i cyk 1200 mandaciku dla „pirata „drogowego .Tak się zarabia kasę dla pustego budzetu

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 4.3697zł -0.83%
  • GBP 5.3464zł -0.31%
  • EUR 4.6356zł 0.03%
  • CHF 4.803zł 0.12%

Polub nas