Pół miliona dodatkowych testów na koronawirusa

Testy antygenowe do szybkiej diagnostyki w kierunku SARS-COV-2 trafią do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz izb przyjęć. Testy są w stanie wykryć wirusa w ciągu 10-30 minut u pacjenta w ostrej fazie zachorowania.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło wysyłkę 500 tys. testów antygenowych na Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć. Łącznie 264 podmioty zyskają możliwość wykonywania szybkich testów. Badani będą mieli pobierany wymaz z nosogardła.

Testy są w stanie wykryć wirusa w ciągu 10-30 minut u pacjenta w ostrej fazie zachorowania, u których ryzyko zakażania innych osób jest większy. W sumie zostanie przekazanych 270 analizatorów i 500 tys. testów.

– Każdy wynik dodatni będzie potwierdzany dodatkowym testem molekularnym PCR. Pacjenci z pozytywnym wynikiem będą od razu izolowani – mówił Waldemar Kraska. Dodał, że testy będą wykorzystywane do badań przesiewowych w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w celach szybkiej identyfikacji pacjentów.

Minister poinformował także, że sieć punktów drive thru jest systematycznie poszerzana, a godziny pracy są wydłużane. W mobilnych punktach pobrań pacjenci wykonują testy po zleceniu ich przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowania wystawiane są w systemie informatycznym dzięki czemu badana osoba musi mieć przy sobie tylko dowód osobisty.

Na dzisiaj jest 285 punktów drive thru. To o 17 punktów więcej niż na początku miesiąca. Ministerstwo Zdrowia chce, aby taki punkt pojawił się w każdym powiecie.

Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy finansowanie punktu, jeżeli ten zdecyduje się wydłużyć godziny pracy. Od początku miesiąca września 66 punktów pobrań wydłużyło prace o co najmniej 4 godziny. Wiceminister podał aktualną listę powiatów, w których od soboty obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia.

(fot. MZ)

Zobacz również

3 komentarze

 1. Wsadzcie se te testy głęboko w du…. pe i dajcie już żyć normalnie ludziom a nie terroryzujecie Naród!!! Przyjdzie czas i historia was rozliczy…

 2. Błędne testy przyczyną pandemii i miliardowy zarobek producentów testów w kilka miesięcy.Na chwilę obecną wykonano w Polsce 2,949,734 i pomnóżcie sobie tą sumę o cenę testu 570 zł = 1681348380 zł.

 3. 570 to cena od handlarza bronią.. Normalnie cena znacznie niższa

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki