690 680 960

Podczas prac polowych natknął się na pozostałość z czasów I wojny światowej

Jeden z mieszkańców gminy Kodeń, podczas prac polowych, natrafił na niewybuch. Na miejsce została wezwana policja oraz patrol saperski, który zabezpieczył znalezisko.

Przed weekendem policjanci z Terespola otrzymali zgłoszenie od mieszkańca gminy Kodeń o tym, że podczas prac polowych w miejscowości Kostomłoty znalazł przedmiot przypominający niewybuch.

Na miejscu interweniował funkcjonariusz Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, który potwierdził zgłoszenie. Okazało się, że jest to pocisk artyleryjski typu szrapnel, z okresu I wojny światowej.

Funkcjonariusze terespolskiego komisariatu zabezpieczyli miejsce znalezienia niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie, uniemożliwiając osobom postronnym dostęp do niewybuchu. Saperzy sprawdzili również pobliski teren nie ujawniając kolejnych niebezpiecznych przedmiotów.

Policja przypomina

Pomimo, że od działań wojennych minęło już wiele lat, wciąż możemy natknąć się na niebezpieczne „pamiątki” z tego okresu. Niewybuchy i niewypały mimo, że tyle lat znajdowały się pod ziemią nadal są niebezpieczne. Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy ujawnią tego rodzaju przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać, przemieszczać w inne miejsce i manipulować przy nich. W przypadku znalezienia niewypału czy niewybuchu należy niezwłocznie powiadomić Policję, a miejsce takie zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób postronnych.

(fot. Policja Biała Podlaska)

5 komentarzy

 1. Używany – pierścień wiodący z bruzdami 😉

 2. były kierownik cytryny

  Tym bardziej niebezpieczny . Ma jeszcze głowicę , a wiec niewybuch. Dziadostwo może posiekać kulkami szczęśliwego znalazcę.

 3. tego typu pocisk miał w środku kule które odpalały się jeszcze w czasie lotu zasypując przeciwnika niczym grad, ..pierścień wiodący jest przegwintowany więc pocisk został wystrzelony…

 4. BARDZO GROZNY PRZEDMIOT, SZCZEGOLNIE JAK SPADNIE NA NOGE W JAPONKACH!

 5. Nie wiesz czym był elaborowany to nie gadaj głupot, w czasie I WŚ troszki eksperymentowano z materiałami wybuchowymi i niektóre robiły się po pewnym czasie dosyć wrażliwe na wilgoć i stawały się mocno nie stabilne. Rozszczelnienie takiego dziada mogło by mieć przykre następstwa, dla tego nie wiedząc co tam napchali a pchali różne rzeczy w różnych fabrykach do tych samych pocisków lepiej podmuchać na zimne niż kulkami wyłapać.

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas