Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pod Polichną znów stoczą bój, zabrzmią też armaty. Grupy Rekonstrukcyjne już gotowe do dzisiejszego wydarzenia

Dziś w miejscowości Polichna Czwarta w powiecie kraśnickim, będzie można podziwiać niepowtarzalną rekonstrukcję działań z pierwszych dni II wojny światowej. Kanwę inscenizacji stanowić będą epizody bitewne i ich późniejsze konsekwencje dla miejscowej ludności cywilnej.

Dziś na terenie gminy Szastarka będzie można obejrzeć „Rekonstrukcję Bitwy pod Polichną 29 września 1939 roku”, która wydarzyła się w jednym z pierwszych dni II wojny światowej. Połączone Grupy Rekonstrukcyjne, pod kierownictwem Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im. płk. T. Zieleniewskiegoz Majdanu-Obleszcze, odtworzą bój spotkaniowy.

Kanwę inscenizacji stanowić będą epizody bitewne i ich późniejsze konsekwencje dla miejscowej ludności cywilnej. W trakcie rekonstrukcji głównego boju pod Polichną oprócz siły żywej użyte zostaną samochody ciężarowe, motocykle, armaty oraz pojazdy trakcji konnej. Oczywiście nie zabraknie efektów pirotechnicznych czyli wybuchów dymnych i hukowych. Kolejnym elementem będzie pojawienie się na polu bitwy nowych oddziałów niemieckich, wskutek czego następuje odejście wojsk polskich na Godziszów.

Zaprezentowane zostaną także represje pokonanych Niemców na ludności cywilnej, w tym rozstrzeliwanie mieszkańców. Natomiast w czasie przerwy pomiędzy kolejnymi scenami, odtwarzane będą krótkie historie opowiedziane przez miejscowych. Dodatkowym elementem będzie inscenizacja spalenia chaty rodziny Gajurów. To historia, która wydarzyła się 80 lat temu.

Rekonstrukcja Bitwy poprzedzona będzie mszą św. oraz uroczystym Apelem Poległych i złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W tym przypadku to element religijno-patriotyczny poświęcony żołnierzom września 1939 roku. Całość pozwoli widzom cofnąć się w czasie i przeżyć wydarzenia, które były jednym z wielu przykładów ogromnego patriotyzmu i odwagi.

Wydarzenie organizowane jest przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Wójta Gminy Szastarka oraz Gminne Centrum Kultury w Polichnie. Partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, program „Warto być Polakiem”. Portal lublin112.pl jest patronem medialnym rekonstrukcji.

Pod Polichną znów stoczą bój, zabrzmią też armaty. Grupy Rekonstrukcyjne już gotowe do dzisiejszego wydarzenia

8 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  Pod Polichną znów stoczą bój, zabrzmią też armaty…
  Może by TVP, zamiast transmisji kolejnej mszy nie wiadomo skąd, przeprowadziła transmisję tego wydarzenia.
  Byłaby to jednocześnie demonstracja możliwości i siły naszej armii dla sąsiadów za Buga.
  A wagnerowcy czający się za Wielkim Płotem dali by nogę do matuszki Rasiji.

 2. Grześ przez wieś

  Byłem,widziałem i podziwiałem grupy rekonstrukcjne,występy i kuchnie. Super.

 3. Gdybym wiedział, że będzie coś takiego to bym odwiedził Polichne 10 września, przeczytałem o tym jednak dopiero we wtorek 12 września a tylko ok10 km miałem do przejechania. Szkoda.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112