Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pod oddziałami ZUS w całej Polsce odbędzie się „Niemy Protest”

W najbliższą środę 8 stycznia odbędzie się „Niemy Protest” pod oddziałami ZUS-u w całej Polsce. Kobiety wywieszą banery demonstrujące sprzeciw wobec nagannych praktyk ZUS wobec matek.

8 stycznia odbędzie się protest, który polegać będzie na wywieszeniu banerów przed siedzibami oddziałów ZUS-u w całej Polsce. Jego organizatorem jest „Ruch Społeczny Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS”.

Protest ma związek z licznymi postępowaniami i kontrolami ZUS wszczynanymi wobec kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które po urodzeniu dzieci pozbawiane są świadczeń. Jak informują kobiety, traktowane są przez urzędników jak przestępcy. Działania ZUS mają związek z walką z osobami, które wyłudzają pieniądze z tytułu zasiłku macierzyńskiego.

Problem powstał kila lat temu dzięki lukom w prawie. Wówczas pojawiła się możliwość pobierania zasiłku macierzyńskiego kobietom, które prowadziły działalność gospodarczą przez krótki okres np. dwa miesiące. Następnie przez rok osoby takie mogły pobierać płatne macierzyńskie na koszt ZUS. Urzędnicy zaczęli kontrolować kobiety prowadzące swój biznes, zwłaszcza te, które pobierały zasiłki. Kontrole takie docierają także do kobiet, które od lat prowadzą działalność gospodarczą.

– Każde, nawet najdrobniejsze przewinienie staje się powodem do pozbawiania nas świadczeń związanych z macierzyństwem. Dzieje się to nawet lata wstecz! Kobiety dostają pisma, pytania oraz decyzje, w odniesieniu do których próżno szukać podstaw prawnych. W ten sposób jesteśmy narażane na kosztowne, wieloletnie sprawy sądowe. Nie jest nam obcy głęboki stres, a nawet załamanie nerwowe. W tym wszystkim uczestniczą nasze malutkie dzieci. One też to przeżywają. Wbrew temu, co przedstawiciele ZUS mówią w mediach i odpowiedziach na nasze skargi – to nie są jednostkowe sprawy nieuczciwych kobiet! Cała Polska, każde miasto jest zalane tym problemem – czytamy na stronie Ruch Społeczny Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS.

W sieci jest mnóstwo wpisów kobiet opisujących, jak wyglądają kontrole ZUS. Jedna z pań zaznacza, że ZUS wezwał ją na kontrolę tydzień po urodzeniu córki. Kobiety, które urodziły dzieci, muszą udowadniać ZUS, że prowadzą działalność gospodarczą. Pod koniec 2019 r. niektóre z nich otrzymały pisma z informacją o wszczęciu postępowań.

Młode matki widząc poczynania ZUS zaczęły się organizować i założyły „Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS”. Na profilu na Facebooku dzielą się swoimi doświadczeniami. Znajdziemy tam skany dokumentów, jakie otrzymują młode mamy oraz historie związane z kontrolami.

Należy także pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek weryfikować tytuł do ubezpieczenia osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Przed każdą wypłatą świadczenia chorobowego automatycznie sprawdzane jest konto osoby, której ma być wypłacony zasiłek. Jest to standardowe działanie związane z dbałością o prawidłowość wypłat z Funduszu Chorobowego.

Pod oddziałami ZUS w całej Polsce odbędzie się „Niemy Protest”

(fot. lublin112.pl)

29 komentarzy

 1. Nawet nasz były wojewoda Czarnek powiedział że Bóg stwożył kobiety aby jak najszybciej i jak najwięcej rodziły dzieci. Kobieta została sprowadzona tylko do roli reprodukcji. Męski szowienista. Dlaczego ma tylko dwoje dzieci i żonę z doktoratem. Poucza się innych tylko nie siebie. Obłuda. A wszystkich traktuje się jak złodziei.

 2. Ciąża może nie jest chorobą ale niech jeden chłop spróbóje wytrzymać zmiany hormonalne wymioty nudności żylaki nietrzymanie moczu ból kręgosłupa i całej reszty zadyszki i wiele innych skutków ubocznych ciąży A potem poród i dochodzenie do siebie. A on co tylko plemnikowi dał wolność. Hipokryzja męskiej natury

  • Jest jakiś przymus zachodzenia w ciążę lub bycia w niej?
   Z tego co mi wiadomo jako kobiecie to nie ma.
   Chyba mamy 21 wiek i dostęp do wiedzy medycznej z czym ta ciąża się wiąże. Jak szłam powiększać cycki wiedziałam że będzie bolało,będą cieli i będzie rekonwalescencja-ale chciałam,mam, nie jęczałam-mój wybór.
   Z pretensjami do natury się proszę zgłaszać.
   To już nawet nie babska hipokryzja a głupota…

  • Przestań się tak rozczulać,bo śmiech ogarnia.Kiedyś kobiety z godnością znosiły wszelkie zmiany będąc w ciąży,pracowały,jak miały ciężką pracę,przenoszone były na inne stanowisko.Nie było cesarek na życzenie.Były za to braki w szpitalach, w środkach higienicznych,brakowało tabletek przeciwbólowych.

 3. Byle kodowców nie zabierajcie ze sobą …

 4. Kiedy czarne katabasy będą płacić zus

 5. W latach 80, kobieta w ciąży i na zwolnieniu nie przekraczała 5% ,to naprawdę były wyjątki.Pozostałe 95 % kobiet pracowała,na 2 tygodnie przed terminem porodu brały urlop macierzyński a dzisiaj ?

  • Urlop macierzyński przysługuje po urodzeniu dziecka, nie przed.

   • Z reguły tak kobiety korzystają, ale polecam lekturę kodeksu pracy – jest możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem.

   • jeszcze jedno,urlop był brany na potrzeby wystania w kolejkach wyprawki dla dziecka,20 szt.pieluch,5 kaftaników itd.

 6. Nie znam kobiety która by teraz po zajściu w ciąże nie maszerowała obowiązkowo na zwolnienie lekarskie. Kiedyś tak nie było ale widocznie czasy się zmieniły. Przy takim podejściu do sprawy oczywistym jest to że koszty są ogromne i ZUS stara się to jakoś ograniczyć, a czy czyni to dobrze czy źle to już inna sprawa. Ogromnym kolejnym obciążeniem jest to iż pracownicy przed wypowiedzeniem idą na zwolnienie i siedzą na nim rok co jest kolejnym obciążeniem gdzie w większości nic im nie dolega. Przy takim podejściu ludzi nie ma się co dziwić że ZUS ma kłopoty ale wszyscy jakoś łatwo akceptujemy że tak ludzie robią tylko nie widzimy tego że reszta musi za to zapłacić. Ja wprost mówię ludziom co o nich myślę zwłaszcza gdy przyszła mamusia od trzeciego miesiąca ciąży jest na zwolnieniu a na pytanie czy jej coś dolega to odpowiada że wszystko w porządku. Kolejny przykład jak zadaje pytanie kolesiowi czemu nie szuka pracy skoro go zwolnili pół roku temu to mi odpowiada że jeszcze będzie ciągną zwolnienie przez następną połowę roku. Ręce opadają. Wcale się nie dziwię że patrzą na wszystkich jak na wyłudzaczy bo większość taka jest.

 7. Jaki problem wprowadzić obiektywne kryteria przyznawania zasiłku macierzyńskiego? Zliczyć składki odprowadzone w ciągu ostatniego roku, podzielić przez 12 żeby wyliczyć średnia na miesiąc i odpowiednio wysoki zasiłek przyznać.

 8. to trzeba mieć mózg zamiast PISu by na to wpaść

Z kraju