Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Plaże, kąpieliska, kładki pieszo-rowerowe, przystanie kajakowe. I to wszystko w Dolinie Bystrzycy

Została opublikowana koncepcję rewitalizacji i zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy. Teren, na którym planowane są zmiany obejmuje 1000 ha, 50 km ścieżek rowerowych i 50 km ciągów pieszych. W założeniu rewitalizacji jest powstanie m.in. plaż, parków, przystani kajakowych, placów zabaw dla dzieci i miejsc czynnej rekreacji.

Koncepcja programu rewitalizacji i zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy została stworzona przez Autorskie Biuro Architektury Investprojekt-Partner 6 Sp. z o.o. i określa zmiany, jakie mają doprowadzić do otwarcia doliny rzeki ku miastu i jednocześnie zwrócenia miasta ku rzece. Program ma być realizowany od 2017 roku w oparciu o środki zewnętrzne oraz środki własne Gminy Lublin. Zgodnie z założeniami powinien zakończyć się w roku 2027.

– Na zmiany w dolinie rzeki Bystrzycy patrzymy kompleksowo, to gigantyczny projekt, który chcemy realizować etapami. Pierwsze zajdą w sąsiadujących z rzeką parkach: Ludowym, Bronowickim i Zawilcowa, na których rewitalizację chcemy pozyskać środki z uruchomionych już programów unijnych. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Nadbrzeża dla pieszych, oddzielne ciągi komunikacyjne dla rowerów

Zmiany obejmą tereny zielone w rejonie ul. E. Romera i Janowskiej, park „Rusałka”, Ogród Jordanowski „Przyjaźni” oraz tereny parkowe z wybiegami dla psów. Zamysłem projektu jest oddzielenia ruchu pieszego od ruchu rowerowego poprzez stworzenie odrębnych ciągów komunikacyjnych oraz udostępnienie nabrzeży dla pieszych wzdłuż rzeki – w bliskim kontakcie z wodą. Projekt przewiduje także stworzenie połączeń dających możliwość obsługi doliny rzeki środkami komunikacji publicznej i indywidualnej oraz przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej wraz ze zamianami pod korytem rzeki i poprawą jakości wody w Zalewie.

Poprawa jakości wody

Dla poprawy czystości wód przewidziana jest budowa polderu, redukcja namułów w zalewie i rzece, ewentualne usunięcie torfu zalegającego na dnie Zalewu. Poprawa gospodarki wodno-ściekowej odbędzie się poprzez uporządkowanie wylotów wód opadowych, usprawnienie istniejących i wykonanie nowych podczyszczalni wód opadowych. Oprócz tego rozbudowana będzie sieć kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

Wymiana kładek i bezpieczne mosty

Aby zapewnić dostępność komunikacyjną i zlikwidować bariery oddzielające miasto od rzeki wyznaczono trasy powiązań poprzecznych obu części miasta poprzez wymianę istniejących kładek na szersze oraz budowę nowych, a także wyposażenie istniejących mostów w dodatkowe bezpieczne pasy dla ruchu pieszego i rowerowego.

Plaże, kąpieliska, przystanie kajakowe, przebieralnia dla lubelskich morsów

W dolinie wyznaczono cztery plaże, w tym dwie z kąpieliskami w specjalnie ukształtowanych zatokach. Znajdzie się tam miejsce także dla Lubelskiego Klubu Morsów, wyposażone w zaplecze sanitarne z przebieralniami, wsparte obiektem gastronomicznym. Rewaloryzację przejdzie kemping przy ul. Krężnickiej, dolina rzeki zyska trasy turystyczne w formie szlaku młynów wodnych, przystani dla spływów kajakowych, punkty, wieże i trasy widokowe rozmieszczone na całej jej długości. Funkcje edukacyjno-sportowe spełniać będzie Lubelskiego Centrum Żeglarstwa i Sportów Wodnych oraz Klubu Jeździecki, z kontynuacją obecnych lokalizacji. Przewiduje się także wykorzystanie istniejącego mostu autorstwa Mariana Lutosławskiego w rejonie al. Gen. W. Andersa dla wydarzeń kulturalnych. Edukacji służyć będzie także realizacja Lubelskiego Centrum Edukacji Ekologicznej I Turystyki Przyrodniczej zlokalizowanego w Lesie Dąbrowa, w rejonie ul. Osmolickiej.

Miasto zachęca do przesyłania uwag i propozycji

Propozycje ujęte w koncepcji znajdują się na stronie www.bystrzyca.lublin.eu. Uwagi do koncepcji można przesyłać do 15 lutego na adres [email protected].

Kliknij tutaj i zobacz koncepcję rewitalizacji rzeki Bystrzycy

2017-01-10 20:38:11
(fot. lublin112.pl)

24 komentarze

  1. Będzie co wandalizować, dziękuję.

  2. Z Tobą, Hugonie, nie chce mi się gadać.. Takie żeś tam mądrości popisał, że tylko chować i cenzurować…
    Btw- :)))

Z kraju