Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Plantatorzy buntują się przeciwko niskim cenom skupu. Zapowiadają, że nie będą zrywać owoców

Przybiera na sile niezadowolenie plantatorów malin, którzy narzekają na niskie ceny skupu tych owoców. Jak alarmują, to co im proponują punkty skupu, nie pokrywa nawet kosztów produkcji.

Na drastycznie niskie ceny skupu owoców miękkich narzekają plantatorzy z naszego regionu. Jak wyjaśniają, cena jaką proponują im w punktach skupu nie jest adekwatna do kosztów, jakie musieli wyłożyć, aby owoce te wyprodukować. Co więcej, ceny malin są o połowę niższe niż w roku ubiegłym. W trakcie ubiegłorocznego sezonu otrzymywali średnio od 4 do 4,50 zł za kilogram. Obecnie cena wynosi ponad 2 złote.

-Problem jest dość duży, gdyż jest wielu plantatorów, którzy utrzymują się tylko z produkcji owoców. A te same nie urosną. Ci co mają po 5-7 ha plantacje sami wszystkiego nie zrobią. Muszą zatrudniać ludzi, którzy od wiosny pracują nad tym, aby można było latem zebrać owoce. Do tego trzeba doliczyć koszty oprysków, które również są znaczącym obciążeniem. Aby nam się zwróciły koszty poniesione na to wszystko, cena powinna wynosić około 3,5 zł za kilogram maliny. Przy czym nikt nie wlicza w to naszej pracy – wyjaśniał nam pan Marcin, jeden z producentów owoców miękkich.

W pomoc plantatorom włączył się także Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej. W przesłanym do nas w piśmie czytamy, że w wyniku drastycznego spadku cen malin i kolejnych gatunków owoców miękkich do przetwórstwa, wzywa się producentów do przerwania i nie podejmowania zbiorów od dnia dzisiejszego aż do odwołania. Chodzi o maliny, agrest i porzeczki. Co więcej niepewna jest również sytuacja co do ceny skupu wiśni.

Związkowcy wyzywają jednocześnie służby nadzoru do przeprowadzenia kontroli jakości owoców sprowadzanych spoza Unii Europejskiej oraz monitorowania ich ilości, Z kolei rząd i parlamentarzystów wzywają do pilnego podjęcia prac nad doprecyzowanie ustawy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Dodatkowo na poniedziałkowy wieczór zaplanowano spotkanie plantatorów w tej sprawie. Odbędzie się ono o godzinie 19 w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobach w gminie Urzędów, czyli na terenie tzw. „polskiego zagłębia malinowego”.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)
2018-06-18 16:58:45

69 komentarzy

  1. w marketach owoców do wyboru do koloru

  2. Ja pierdziu. Skąd w was ludzie tyle nienawiści do drugiego człowieka

Z kraju