690 680 960

Piramida w Krynicy: Mniejsza od egipskich, jednak równie tajemnicza (wideo)

Ma ponad 20 metrów wysokości i jest największą piramidą w Polsce. Tym razem miłośnik historii z Lublina Paweł Małkowski postanowił opowiedzieć o tajemniczym zabytku, jaki znajduje się w naszym regionie.

W lesie w pobliżu wsi Krynica w powiecie krasnostawskim, znajduje się piramida. Jest znacznie mniejsza niż te egipskie, gdyż ma ponad 20 metrów wysokości, jednak jej przeszłość również nie jest do końca odkryta. Znajduje się ona na wysokim wzgórzu, otoczona sosnowymi drzewami, a powstała najprawdopodobniej w 1612 roku. Jest to data umowna, gdyż jak do tej pory nie udało się ustalić dokładnego roku jej wybudowania, więc jako datę powstania budowli uznano datę śmierci osoby która w niej miała spocząć. Piramida jest właśnie ariańską kaplicą grobową.

Piramida miała być miejscem wiecznego spoczynku dla Pawła Orzechowskiego, podkomorzego chełmskiego, wielokrotnego posła na sejm ziemi chełmskiej, aktywnego uczestnika rokoszu Zebrzydowskiego a także inicjatora budowy pobliskiego zamku w Krupem. Zmarł on 21 marca 1612 roku poza granicami kraju, lecz przed śmiercią wygłosił życzenie, aby być pochowanym w okolicach miejscowości Krupe, gdzie spędził wiele lat życia.

Jednak ze względu na to, że nie był katolikiem lecz arianinem, czyli należał do radykalnego odłamu reformacji w Rzeczypospolitej przełomu XVI i XVII w., którego przedstawicieli zwano braćmi polskimi, nie mógł zostać pochowany na miejscowym cmentarzu katolickim. Z tego powodu powstała właśnie owa piramida. Należy jednak pamiętać, że są to przypuszczenia historyków, gdyż do czasów obecnych nie zachowały się żadne oficjalne przekazy dotyczące okoliczności powstania tej nietypowej budowli.

Nie poznano natomiast przyczyn, dlaczego budowla jest w takim kształcie. Podejrzewa się, że Orzechowski był zafascynowany tajemnicą piramid egipskich, a głównie nieznaną energią która powoduje mumifikację zwłok. Nie ma również pewności, że ostatecznie jego ciało się tutaj znalazło. Jednak jest to wielce prawdopodobne, gdyż w krypcie pod podłogą spoczął jego brat oraz wnuk. Jeszcze w latach 90 ub. wieku odnaleźć można było szczątki ludzkie, łącznie z czaszką, jednak dewastacja tego miejsca doprowadziła do ich zaginięcia.

Kolejną ciekawostkę ujawniły najnowsze badania, które wykazały istnienie tam starego grodziska pochodzącego z czasów przedchrześcijańskich. Według legendy istnieje tam również podziemne przejście łączące piramidę z pobliskimi ruinami zamku w Krupem.

Piramida w Krynicy: Mniejsza od egipskich, jednak równie tajemnicza (wideo)

(wideo – Paweł Małkowski, fot. lublin112)

6 komentarzy

  1. Piramida jest symbolem wolnomularstwa, a masoneria daleka jest od wiary katolickiej, dlatego nie był pochowany na cmentarzu katolickim. Ot i cała tajemnica

  2. Czy marlencia dalej kocha Łukasza?

  3. To chałupa stahurskiego jest

Kursy walut

  • USD 4.3697zł -0.83%
  • GBP 5.3464zł -0.31%
  • EUR 4.6356zł 0.03%
  • CHF 4.803zł 0.12%

Polub nas