690 680 960

Pierwszy już jest, będą jeszcze dwa. Defibrylatory na ulicach miasta to pomysł mieszkańców

W przypadku zatrzymania akcji serca, użycie defibrylatora zwiększa szanse przeżycia do 75%. Na ulicach Lubartowa zamontowane zostaną trzy tego typu urządzenia. Pierwsze z nich już się pojawiło.

Rozpoczął się montaż defibrylatorów na ulicach Lubartowa. Pierwsze urządzenie służące do ratowania życia jest już na swoim miejscu, niebawem pojawią się jeszcze dwa. Oprócz budynku Urzędu Miasta, defibrylatory zostaną zlokalizowane przy ul. Lubelskiej 30A i Lubelskiej 95. Pomysł na umieszczenie urządzeń w miejskiej przestrzeni zgłosili sami mieszkańcy jako projekt w ramach budżetu obywatelskiego. Po obliczeniu głosów okazało się, że poparło go sporo osób i uplasował się na trzecim miejscu. Tym samym został zakwalifikowany do realizacji.

W lipcu miasto rozstrzygnęło przetarg na dostawę i montaż urządzeń ratujących życie. Swoje oferty złożyło trzynaście firm, ostatecznie wybrano ofertę spółki z Warszawy. Ta jednak nie zgłosiła się na podpisanie umowy. Dlatego też zgodnie z przepisami umowa została zawarta z firmą z Otwocka, która była druga wśród tych, które zaoferowały najlepsze warunki. Jej oferta opiewała na kwotę 21 090 zł.

Defibrylatory służą do pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, które jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Europie. W Polsce każdego roku umiera z tego powodu około 40 tys. osób. Jak pokazują dane, przeżywa jedynie kilka procent osób. Tymczasem wykonanie defibrylacji zwiększa szanse na przeżycie nawet do 75%. Jednak w tym przypadku najważniejszy jest czas a kluczowe jest kilka pierwszych minut.

Montowane defibrylatory AED są to urządzenia zautomatyzowane, do użycia których nie potrzebna jest żadna specjalistyczna wiedza. Urządzenie instruuje w jaki sposób należy go użyć, a następnie samo przeprowadza analizę u osoby poszkodowanej. Kiedy nie będzie potrzeby defibrylacji, nie włączy się.

(fot. nadesłane)

Jeden komentarz

  1. lepiej by było jakby tym kosztem jakieś przejście dla pieszych doświetlili – więcej dobrego dla człowieka by było.

Kursy walut

  • USD 4.5164zł 0.75%
  • GBP 5.4141zł -0.08%
  • EUR 4.6813zł -0.05%
  • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie