Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwsze odszkodowania za stan wyjątkowy już są. Część przedsiębiorców wciąż jednak czeka na pieniądze

Minęły ponad dwa miesiące od wprowadzenia stanu wyjątkowego, jednak dopiero teraz pierwsi przedsiębiorcy z przygranicznych terenów otrzymują odszkodowania. Środki te mają być rekompensatą za brak turystów.

Rozpoczęły się wypłaty rekompensat dla przedsiębiorców, którzy musieli zawiesić swoją działalność z uwagi na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Chodzi o podmioty zlokalizowane w miejscowościach położonych przy granicy z Białorusią, gdzie nie mają wstępu turyści. Mowa tu o firmach oraz rolnikach świadczących usługi hotelarskie, a także prowadzących działalność pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego, jak również działalność gospodarczą w zakresie gastronomii. Do tego dochodzą przedsiębiorcy prowadzący działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych.

W województwie lubelskim do tej pory pieniądze wypłacono 12 przedsiębiorcom, jest to łącznie blisko 722 tys. zł. Kolejnych 25 podmiotów oczekuje na przelew. Jak nam przekazał właściciel jednej z firm, oficjalnie wojewoda miał dwa tygodnie na wydanie decyzji, jednak okres ten już minął, a rekompensaty wciąż nie widać.

Właściciele zlokalizowanych w przygranicznych miejscowościach gospodarstw agroturystycznych, siedlisk czy też firm organizujących spływy kajakowe liczyli, że po problemach z lockdownem właśnie w okresie jesiennym uda się w końcu zacząć zarabiać. Zwłaszcza, że nadbużańskie tereny z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Do tego w tym roku była bardzo sprzyjająca pogoda. Jednak zamiast tego musieli z dnia na dzień zakończyć sezon i przestać przyjmować turystów.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

8 komentarzy

 1. Państwo wypłaci przedsiębiorcom odszkodowania z pieniędzy, które wcześniej zabrało im w podatkach, potrącając sobie po drodze procencik za obsługę tego geszeftu. Tak trzeba żyć.

  • Państwo zabiera w podatkach pieniądze przede wszystkim pracownikom, za co później wypłaca przedsiębiorcom dotacje, subwencje, dofinansowania, ulgi, zwolnienia. Z samej tarczy antykryzysowej wypłacono przedsiębiorcom 187 mld złotych. W tym samym czasie ludzie tracili pracę, a zasiłek dla bezrobotnych ani nie został wydłużony, ani nie wzrósł ani o złotówkę.

   Socjalizm dla bogatych, kapitalizm dla biednych.

 2. Niech PIS zrobi to, co zazwyczaj – niech powiedzą, że nie uznają wyroków sądów i sprawa załatwiona. Nie będzie trzeba niczego wypłacać.

 3. Jak rząd mówi, że zabierze, to zabierze.
  Jak rząd mówi, że da, to mówi.

 4. ,,za brak turystow” a wpuścić im tych małoletnich turystów z łomami i łopatami niech ich ubogaca! Reszcie- atakujących obrońców granic -rowniez niech zakwaterują te uosobienia dobroci i miłości co pokazują ruch nożem pod brodą ! -to jest wojna hybrydowa a w warunkach wojennych odszkodowań się nie płaci tylko nakłada kontrybucję i płaci daniny

 5. Jak wam nie pasuje życie w Polsce droga wolna jedźcie do Niemiec czy Francji zobaczycie jakie tam się płaci podatki.

 6. Menel spod sklepu

  Jeszcze sami będziemy sobie wypłacać pieniądze za to że ktoś nas atakuje. Gdzie tu logika?

Z kraju