Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwszą łubiankę truskawek mają już od dwóch tygodni, teraz szukają tej najdorodniejszej

Tak jak co roku w gminie Puławy ogłoszony został konkurs na najdorodniejszą truskawkę tegorocznego sezonu. Zwycięży plantator, któremu uda się wyhodować najcięższy owoc.

Zbliża się szczyt sezonu truskawkowego. Te smaczne owoce dostępne są już praktycznie na każdym kroku, kupić je można nie tylko w sklepach czy na targowiskach, lecz również na ulicach, gdzie są sprzedawane wprost z samochodów czy przenośnych stoisk. Coraz więcej pojawia się też polskich truskawek.

W gminie Puławy, gdzie znajduje się najwięcej plantacji tych owoców w naszym województwie, tak jak co roku ogłoszone zostały konkursy na Pierwszą Łubiankę Sezonu Truskawkowego oraz na Najdorodniejszą Truskawkę Sezonu Truskawkowego, gdzie do wygrania są tablety. Jeżeli chodzi o pierwszy z nich, to już 7 maja właściciel plantacji z Opatkowic dostarczył owoce. Aby dopełnić formalności urzędnicy odwiedzili pole mężczyzny potwierdzając, iż zostały z niego zebrane, a tym samym zgodność zgłoszenia z regulaminem konkursu.

Teraz trwa oczekiwanie na dostarczenie najdorodniejszej truskawki. Zwycięzcą zostanie osoba, która do 28 czerwca wyhoduje najcięższy owoc. A te potrafią być naprawdę okazałe. W jednej z poprzednich edycji konkursu mieszkaniec Leokadiowa przywiózł truskawkę odmiany Roxana o wadze 214 gramów. Pobiła ona nieoficjalny rekord Polski wynoszący 192 gramów. Nagrody zostaną wręczone 7 lipca podczas imprezy „Truskawkobranie”.

Gmina Puławy jest często nazywana lubelskim zagłębiem truskawkowym. Owoce te uprawiane są tam na kilkaset hektarach. Sprzyjają im bardzo dobre warunki glebowe i klimatyczne, dzięki temu owoce są smaczne i dorodne. Puławskie truskawki zostały też wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

2 komentarze

  1. Czyli zwycięży ten plantator, który da najwięcej chemii.

    • Dziadunio z Willolowa

      Ma być ciężka truskawka, kto powiedział, że zdrowa? Strzykawki w ruch!

Dodaj komentarz