Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Piękne „Barwy Arktyki – Spitsbergen” w CSK. Obejrzyj wystawę fotografii pracownika UMCS (zdjęcia)

Zdjęcia z tego regionu świata niezbyt często goszczą na lubelskich wystawach. Tym razem możliwość zaznajomienia się z tą cudowną krainą stwarzają prace dr. hab. Piotra Zagórskiego, prof. UMCS.

– Arktyka w świadomości wielu osób jawi się jako kraina skuta lodem, schowana pod grubą warstwą białego śniegu, szara, mroczna i enigmatyczna – przypomina Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Rzeczywistość jest jednak inna, wręcz zaskakująca, mogąca wprowadzić w zdumienie, o czym będzie można się przekonać podczas wystawy zdjęć pt. „Barwy Arktyki – Spitsbergen” – dodaje.

Ekspozycja zwiera 20 autorskich zdjęć, wykonanych przez wieloletniego uczestnika wypraw polarnych UMCS na wyspę Spitsbergen, pracownika Katedry Geomorfologii i Paleogeografii w Instytucie Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS – prof. Piotra Zagórskiego. Jest on z zamiłowania fotografem. Jego kolekcja liczy ponad 6 000 zdjęć. Na wystawie mamy możliwość podziwiania zaledwie skromnego wycinka tej kolekcji.

Autor zdjęć – to doświadczony geomorfolog, badacz Arktyki. W obszarze jego zainteresowań leżą przede wszystkim współczesne procesy morfogenetyczne obszarów polarnych, ale także geoarcheologia i paleogeografia. W badaniach środowiskowych uczony szeroko wykorzystuje najnowocześniejsze techniki pomiarowe. Wielokrotnie brał udział w wyprawach polarnych UMCS na Spitsbergen. Ostatnio – latem 2021 roku – był kierownikiem 29. Wyprawy. W latach 2018/2019 kierował ogólnopolską 41. Wyprawą Polarną Instytutu Geofizyki PAN na Spitsbergen stacjonującą w Stacji w Hornsundzie.

– Głównym motywem wystawy jest ukazanie szerokiej palety zachwycających barw Arktyki, związanych z panującą porą roku i operowaniem słońca nad widnokręgiem – wyjaśnia Aneta Adamska. – Na zdjęciach można zobaczyć m.in. zapierającą dech w piersiach zorzę polarną, malownicze lodowce czy lokalną faunę i florę.

Inicjatorem wydarzenia jest Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS oraz Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS. Wystawa czynna będzie do 9 styczna 2022 r. Jej dokładna lokalizacja to: Centrum Spotkania Kultur, Aleja Kultur +1. Wystawę swym honorowym patronatem objął JM Rektor UMCS – prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.

Wstęp jest wolny.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

6 komentarzy

  1. No i jak takie zdjęcia mogą polepszyć warunki życia w Polsce?

    • Janina Łatka - Zdziurkom

      Nijak panie Staśku, nijak, ale jest na co gały powyrapiać.

      • Panie Stasiu, wystawa ma na celu wzbudzenie zainteresowania innymi okolicami niż środek Miasta Inspiracji, może też nawet zazdrości, że ludzie, których nie bardzo stać na to, żeby tam być i podziwiać, jednak byli i podziwiali (nawet jak spłacają teraz kredyty na to „bycie tam”), może obudzenie chęci naśladownictwa…

  2. Gondol Jerzy z Nadwisły

    Potwierdzam, że arktyczna rzeczywistość jest wręcz zaskakująco piękna, mogąca wprowadzić w zdumienie, a u mniej odpornych nawet wywołać szok
    Doświadczam tego codziennie u siebie na Alasce (US).

    • Gondol Jerzy z Nadwisły

      Nie chwaląc się, mieszkam tu od bez mała trzech lat, trudno się tu żyje, ale jest przepięknie i nie mam zamiaru tych widoków zamieniać na widok Lublina.

      • Czy to prawda, że na zimę możesz sobie po prostu uzbierać węgla na plaży? I spalić go bez zawracania … głowy smogiem?

Z kraju