Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Od jutra zmienia się rozkład jazdy pociągów. Będzie sporo zmian, jedna z nich z pewnością nie ucieszy pasażerów

Szereg zmian przygotowali dla pasażerów kolejarze we wchodzącym od jutra w życie nowym rozkładzie jazdy. Wiele z nich ma usprawnić podróże, pojawią się nowe połączenia, jednak wzrosną też ceny biletów.

W niedzielę 12 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Jeżeli chodzi o pociągi PKP Intercity, to zwiększy się liczba połączeń Lublina z Warszawą. Przed Puławy i Dęblin pojedzie 11 codziennych składów, kolejne 2 przez Lubartów, Parczew, Radzyń Podlaski i Łuków. Te pierwsze wyjadą o godz. 5.02, 6.10, 7.14, 8.07, 10.10, 12.19, 13.58, 15.10, 17.15, 18.03 i 19.40, drugie zaś o 6.31 i 15:03.

Kursujący do tej pory między Wrocławiem a Warszawą pociąg IC Baczyński będzie dojeżdżał do Lublina. Tym samym pasażerowie zyskają nowe poranne połączenie ze stolicą. Skład wyjedzie z Lublina o godz. 5.02 a do Warszawy dotrze po godz. 7. Na torach pojawi się się także nowy pociąg IC Kraszewski, który pojedzie trasą Terespol – Warszawa – Terespol przez
Białą Podlaską i Łuków. Ma on kursować jednak tylko w niedzielę.

Wznowione zostanie kursowanie pociągów na zmodernizowanym szlaku kolejowym między Lubartowem a Parczewem. Czas przejazdu na trasie Lublin – Warszawa przez Łuków skróci się do około 2,5 godziny. Szybciej pojedzie także pociąg IC Górski, który kursuje na trasie Lublin – Rzeszów. Z Lubelszczyzny na Podkarpacie dotrze on w 2 godziny i 21 minut.

Zmienią się również godziny odjazdów wielu składów. Wakacyjny pociąg TLK Mierzeja łączący Lublin z Helem zamiast nocą, będzie kursować w porze dziennej. Wyjedzie on z Lublina o godzinie 8.00 i dotrze na Hel po godzinie 17.00. Zwiększona zostanie też częstotliwość kursowania pociągu IC Kochanowski, który łączy Rzeszów z Bydgoszczą przejeżdżając przez Lublin, Nałęczów, Puławy, Dęblin i Warszawę. Zamiast tylko w niedzielę, będzie on kursował codziennie. Nastąpi to jednak dopiero od 10 kwietnia 2022 roku. Co więcej, podobnie jak trzy inne pociągi kursujące po terenie województwa lubelskiego, będzie on obsługiwany przez elektryczny zespół trakcyjny Pesa DART.

W przypadku połączeń regionalnych, najważniejszą wiadomością jest powrót pociągów do Parczewa. Na przebudowanej linii powstały dwa nowe przystanki: w Berejowie i Laskach. Jak zapewniają przedstawiciele PKP PLK, składy pojadą też znacznie szybciej. Podróż na trasie Lubartów – Parczew zajmie pociągom dalekobieżnym ok. 18 min, a regionalnym 30 min. Patrząc na rozkład, przejazd między Lublinem a Parczewem pociągu PolRegio zajmie od 61 do 69 minut. Zawieszono natomiast kursowanie szynobusu do Portu Lotniczego Lublin.

Pasażerów zmartwi na pewno też fakt, iż za przejazd pociągami PolRegio trzeba będzie od jutra zapłacić więcej. Zdrożeją ceny biletów jednorazowych i okresowych dla Taryfy podstawowej oraz Taryfy Razem na przejazdy pociągami REGIO, interREGIO i superREGIO. Wyższe będą również opłaty dodatkowe oraz manipulacyjne. Przewoźnik tłumaczy to wzrastającymi kosztami, jak też faktem, iż od trzech lat ceny biletów pozostawały na niezmienionym poziomie.

(fot. lublin112)

8 komentarzy

 1. Водитель

  Bilety kolejowe i tak były drogie.

 2. Ciekawi mnie, jak PKP spowoduje, że pojadę pociągiem? W ostatnich 20-stu latach, dwa razy wsiadłem do tego środka lokomocji… Ostatni raz, 2011 r., przerażający! Między Wrocławiem a Jelenią Górą, w 3/4 wagonów nie było światła. Liczę na siebie.

 3. Ten remont linii Parczew Lubartów naprawdę wart był tych milionów ,szczególnie że pociągi i szynobusy jedzą prawe puste….ale co tam kto bogatemu zabroni wydać miliony które nigdy się nie zwrócą w biletach

 4. Do komunikacji zbiorowej powinny być wpuszczane tylko osoby zaszczepione pełnymi dawkami Pfizer. Cała reszta niechaj chodzi na piechotę jak włuczykij, albo kupi sobie auto.

  • Podpis elektroniczny

   A ci to znaczy zaszczepione pełnymi dawkami?

   • szur foliarz płaskoziemca antyszczepionkowiec

    Kiepska prowokacja rządowego trolla. Dostęp do narkotyków na terenie Lublina nie jest wcale taki trudny i to by wiele wyjaśniało ???

 5. koszt przejazdu lublin – lubartów pociągiem TLK to jedyne 11 zł…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo