Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pięć godzin dyskusji na temat opłat za wywóz śmieci. Zmiany zostały przegłosowane

Po długiej i burzliwej dyskusji lubelscy radni podjęli decyzję o wprowadzeniu nowego sposobu naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zacznie on obowiązywać od lipca.

W czwartek na Sesji rady Miasta Lublin, radni większością głosów zadecydowali o wprowadzeniu uchwały określającej nowy sposób naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wzrosną również stawki, jakie trzeba będzie płacić za odbiór śmieci. Dyskusja na ten temat była niezwykle długa i burzliwa, gdyż trwała blisko pięć godzin.

Za projektem zagłosowało 19 radnych, przeciwko było 13. Radni PiS podkreślali, że nie zgadzają się na zmiany, gdyż oznaczają one podwyżkę opłat dla 94 proc. właścicieli gospodarstw domowych. Zarzucali prezydentowi, iż uchwała jest niedoprecyzowana i apelowali o przełożenie głosowanie na kolejne miesiące. Pojawił się nawet wniosek o obniżenie stawki do 20 zł dla mieszkańców budynków wielorodzinnych i 24 zł dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Ostatecznie większością głosów radnych z klubu prezydenta miasta podjęto decyzję o wprowadzeniu zmian.

Oznacza to, że od początku lipca będą obowiązywały dwie stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Pierwsza, dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych, wyniesie 24,80 zł. Druga obejmie osoby zamieszkujące domy jednorodzinne. W tym przypadku będzie wynosiła 28,80. Stawki te będą mnożone przez liczbę mieszkańców, jednak tylko do pięciu osób. Rodziny wielodzietne zapłacą więc odpowiednio 124 zł i 144 zł bez względu na liczbę domowników.

Miejscy urzędnicy podwyżki tłumaczą bezpośrednią pochodną prowadzonych w całym kraju działań Prokuratury Krajowej. Za pośrednictwem Prokuratur Rejonowych zwróciła się ona do samorządów, aby te podjęły działania „mające na celu dokonanie odpowiedniej zmiany uchwały poprzez zastąpienie sposobu wyliczenia stawki z użyciem kryterium liczby osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym”. Wskazano jednocześnie, że użyte ma zostać kryterium ustawowe wskazujące, iż stawka opłaty uzależniona ma być od „liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość”.

(fot. archiwum)

27 komentarzy

 1. Ludzie polityka nie ma do tego nic. Miasto nie dokłada grosza do tego interesu , firmy wywożące śmieci podwyższają stawki i miasto musi się dostosować. W Zamościu pis rządzi i dawno maja juz podwyższone stawki.

  • Weź trochę poczytaj człowieku zanim napiszesz takie bzdury. Twoje wypociny nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Poczytaj sobie o kosztach zagospodarowania odpadów, opłacie marszałkowskiej i zastanów się z czego utrzymuje się armia urzędasów z Urzędu miasta

 2. Liczba zamieszkujących osób ma się nijak do liczby zameldowanych. Czy student wynajmujący stancję płaci w miejscu zameldowania, czy zamieszkania? Ponosi koszty wynajmu, a właściciel mieszkania/mieszkań odprowadza tylko za siebie? Biedny student zapłacił dwa razy.

 3. Seweryn Siadaczka

  Żuk dobry gospodarz!!!

 4. Ciekawe ile ubędzie mieszkańców Lublina? Zameldowany to nie znaczy że zamieszkujący

 5. .......................,

  Złodzieje. Prąd już poszedł w górę, teraz śmieci. Co k… jeszcze? Szkoda że płaca nie idzie w górę. Nie dość że jest kryzys gospodarczy to jeszcze okradają biednych mieszkańców.

 6. A co z tymi biedakami na Ponikwodzie, Poczekajce i Slawinku? Sami często mieszkają a wszystkie pokoje wynajęte uczniakom i studentom. Tam jest dopiero produkcja śmieci. Opłata powinna być uzależniona od zużycia wody a nie od deklaracji.

 7. 28,8 od osoby za miesiąc? To podwyżka o prawie 100%. Troszkę przegięcie. I z tego co pamiętam, podawałem liczbę osób, więc w kwestii naliczania nic nie zmieniło zalecenie prokuratury. Trzeba chyba posłów Szczerbę i Jońskie poprosić o obronę obywateli.

 8. Tak się rządzi, żuk gnojownik spod Krasnystawu, kiedy powrót na prowincję, prosimy?