Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Koni, Jazzu, Uczciwości oraz Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

Tak jak każdego dnia przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W piątek 30 kwietnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Koni. Został on ustanowiony przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva. Od wielu lat jej członkowie starają się zwrócić uwagę na los transportowanych i zabijanych na mięso koni. Od tysięcy lat towarzyszą one człowiekowi. Dawniej były popularnymi zwierzętami pociągowymi, pełniły też funkcje transportowe, pracowały w gospodarstwach. Obecnie hoduje się je głównie w celach rekreacyjno-sportowych.

Z kolei Międzynarodowy Dzień Jazzu ustanowiono w 2011 roku na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Data obchodów powiązana jest z obchodzonym w kwietniu w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu. Celem święta jest uznanie dla sztuki jazzu i jego przedstawicieli, którzy na przestrzeni dziesięcioleci wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych. Do tego dochodzi ukazanie jazzu jako pięknej muzyki, dającej ludziom radość i satysfakcję.

Jeżeli chodzi o Dzień Uczciwości, celem jego ustanowienia było promowanie szlachetnych postaw oraz postępowania zgodnego z przyjętymi zasadami oraz prawem. Na dzisiejszej kartce z kalendarza znajdują się również: Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci inaczej zwany Międzynarodowym Dniem bez Kar Cielesnych. Jego celem jest przekonanie rodziców i opiekunów dzieci, że rezygnacja z praktyki wychowawczej, jaką jest przemoc i kara fizyczna, to jeden z podstawowych warunków pomyślnego rozwoju dziecka. W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci jest obchodzony od 2003 r.

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

  1. Przeciwko uczciwości, koniom i jazzowi, to akurat nic nie mam, ale bachory, to potrafią zaleźć za skórę… 🙂

  2. Tęczowi ,,pANOWIE” – dzisiaj nie wolno bić koni.

    • No akurat się nie zgadzam, bo trzeba ***** ***, chociaż tak po prawdzie swobodnie można ***** ich wszystkich, bo debile siedzą od lewej do prawej. Jednego mądrego tam nie ma.

  3. No akurat się nie zgadzam, bo trzeba ***** ***, chociaż tak po prawdzie swobodnie można ***** ich wszystkich, bo de*bile siedzą od lewej do prawej. Jednego mądrego tam nie ma.

    • No akurat się nie zgadzam, bo trzeba ***** ***, chociaż tak po prawdzie swobodnie można ***** ich wszystkich, bo de*bile siedzą od lewej do prawej. Jednego mądrego tam nie ma.