Pasażerowie lubelskiej komunikacji miejskiej mogą zawiesić bilety okresowe. Ich termin ważności zostanie wydłużony

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadził możliwość zawieszenia biletów okresowych. Dzięki temu ich ważność zostanie wydłużona. Odpowiednie wnioski należy składać drogą elektroniczną.

Po zamknięciu szkół, urzędów, restauracji i wprowadzeniu przez wiele firm pracy zdalnej, znacznie spadła liczba pasażerów lubelskiej komunikacji miejskiej. Wiele osób, które dotychczas każdego dnia korzystały z autobusów czy trolejbusów aby dojechać do szkoły, uczelni czy też do pracy, posiada bilety okresowe. Otrzymaliśmy wiele sygnałów od czytelników, którzy są w takiej sytuacji. Niektórzy, jak nam sygnalizowano, kilka dni wcześniej wykupili bilety ważne przez 90 dni, a teraz z nich nie korzystają. Dlatego też zastanawiali się, czy będą mogli odzyskać pieniądze lub też przedłużyć ich ważność.

Początkowo Zarząd Transportu Miejskiego informował, że na razie nie ma żadnych decyzji w tej sprawie. Teraz już wiadomo, że wprowadzona zostanie w trybie wyjątkowym, możliwość zawieszenia zakupionego biletu okresowego a tym samym przesunięcie jego terminu ważności. Z uwagi na zagrożenie koronawirusem i tymczasowe ograniczenie bezpośredniej obsługi klientów, aby skorzystać z tej możliwości, należy złożyć odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Formularze dostępne są na stronie internetowej ZTM-u.

We wniosku, poza danymi osobowymi, należy podać numer Karty oraz wskazać termin, od kiedy i do kiedy chce się zawiesić bilet, a także złożyć oświadczenie, że zawieszany bilet okresowy nie będzie wykorzystywany we wskazanym terminie. Bilet okresowy zawieszony może być do końca jego ważności, nie dłużej niż do dnia 10 kwietnia 2020 r. Nie będzie jednak możliwości zawieszenia biletu na okres rozpoczynający się przed datą złożenia wniosku. Co ważne, bilet będzie można zawiesić i odwiesić tylko raz. Zawiesić można bilety okresowe imienne 30-, 90- i 150-dniowe, ważne w dowolnej strefie biletowej. Pasażer nie otrzyma zwrotu pieniędzy, będzie mógł natomiast wykorzystać zawieszony okres biletu w innym terminie, ponownie go odwieszając do końca 2020 r.

– W przypadku uczniów i studentów, zawieszenie biletu będzie liczone od 12 marca br., tj. terminu wskazanego w rozporządzeniach Ministerstwa
Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które czasowo ograniczają funkcjonowanie jednostek systemu oświaty i zawieszają działalność dydaktyczną na obszarze całej Polski. Dla pozostałych osób, okres zawieszenia biletu będzie liczony od dnia złożenia wniosku przez Internet lub, jeśli ten termin będzie późniejszy, od daty wskazanej we wniosku – wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Po ustaniu zagrożenia epidemicznego i przywróceniu standardowej bezpośredniej obsługi klientów w punktach organizatora komunikacji, pasażerowie będą mogli, w dowolnie wybranym przez siebie terminie, jednak tylko do końca roku, zgłosić się do ZTM w celu przedłużenia ważności biletu. Nie trzeba będzie zgłaszać się niezwłocznie po podjęciu decyzji o powrocie do korzystania z komunikacji miejskiej, można tego dokonać w terminie późniejszym, przy zakupie kolejnego biletu w Punktach Sprzedaży Biletów ZTM.

(fot. lublin112)

1 komentarz

 1. Jak można podać termin „do kiedy” skoro nikt tak na prawdę nie wie ile czasu będzie trwał stan epidemii?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą